ZAMAN KAÇIRILMAMALI

ZAMAN KAÇIRILMAMALI

Zaman kaçırılmamalı insanoğlu zamanı çok iyi değerlendirmelidir.

Günümüzde bir dolu insan vakit yokluğundan şikâyetçi olur, kime sorarsanız sorunuz zamanın pek dar olduğunu zaman işlerine yetmediğinden bahseder, hep koşuştururlar ama en önemli işlere bile vakit bulamadıklarından şikâyetçidirler.

Örneğin bir akraba ziyaretine, bir dost ziyaretine, birkaç sayfa kitap okumaya, yada geçmişteki kültürle ilgili, sosyal yardımlaşmalara, fırsat bulamadıklarından bahsederler.

Hatta ailesiyle üç beş dakika meşguliyetlerine bile zaman bulamayanlar vardır.

Oysa aile fertleri bir güler yüze bir tatlı söze ihtiyaçları vardır bunlar yapılmadığında ailede telafisi mümkün olmayan sonlara ulaşmakta olduklarına birçoğumuz şahit olmaktayız. Bunu ailede başlayıp akraba, komşu hatta ülke genelinde düşünüldüğünde, çok acil beklentilerin olduğu görülecektir.

Kaybedilen bir çok değer zamanla telafi edilebilir, servetler yeniden kazanılabilir, fakat giden ZAMAN asla geri gelmez. Üstelik ZAMAN ;bizim yegane sermayemizdir.

Dünya ve ahiret için ne kazanacaksak, hepsine verilmiş olan sayılı ömür dakikalarını harcayarak kazanırız, onun için her şeyden değerli olan bu sermayemizi nereye harcadığımıza dikkat etmeliyiz.

YÜCE ALLAH bize çok kıymetli bir ömür bahşetmiştir.

Bu bakımdan kıymetini bilip, ZAMANIMIZI ona göre değerlendirelim.

Ömür sermayemizi ALLAH’A kulluk bilinci ile insanlığa hizmet uğrunda geride hoş sedalar bırakarak değerlendirelim.

Çocuklarımıza gençlerimize, geçmişteki KÜLTÜRÜMÜZÜ örf, adetlerimizi, gelenek göreneklerimizi, yaşayarak yaşatarak, bilinçlendirmeliyiz, niçin yaşadığımızı bilip hayatımızda, kendimiz için kısa ve uzun, vadeli hedefler, belirlersek; vaktimizi iyi değerlendirmek sureti ile çok büyük işler başarabiliriz.

Peygamberimiz(s.a.s.) de bu konu ile ilgili olarak; “ölümden önce hayatın, hastalıktan önce sağlığın, meşguliyetinden önce boş vakitlerin, ihtiyarlığından önce gençliğin, yoksulluğundan önce zenginliğin kıymetini bil.”(hakim,Müstedrek.4/306) buyurmaktadır. “Karpe DİEM” de her anın güzelliğini yaşayabilmek için yazdığı yazıda derki, Sahir olduğunuz her anı değerlendirin, daha fazla değer verin.

Şunu unutmayalım ki zaman hiç kimseyi beklemez. dün artık mazi oldu,yarın ise muamma, bu gün ise avuçlarımızın içinde bize sunulmuş bir armağandır.

Bende diyorum ki, bu dünya bir imtihan yeri ne ekersen onu biçersin misali tüm zamanlarımızın istenilen seviyede istenilen arzuda yaşatabilmek umudu ile gönüllerde sevgi, büyüklerde hoş görü ortamında küçüklerde saygı ortamında yaşam biçimleri oluşması ALLAH’TAN dileğimdir.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir