ZAMAN AKIP GİDİYOR

ZAMAN AKIP GİDİYOR

Zaman dipsiz bir kuyu olsa gerek, içinde debelenip duruyoruz ayakta kalabilmek için hangimiz zamanın arkasından bakakalmıyoruz

Ki; Sevinçlerimiz, aşklarımız, acılarımız, anılarımız ve vazgeçilmez çocukluğumuz tüm bu değerler zamanla anlam kazanıyor, geriye baktığımızda arta kalan sadece tatlı bir tebessüm.

Bir zamanlar küçük bir çocuktuk; günler daha yavaş geçer ve her yeni güne özlemle sarılırdık.

Sonra birileri “büyümüşsün”, “sen artık çocuk sayılmazsın” dedi, inandık. Baktık büyümüşüz…

Günler eskisi kadar yavaş geçmiyordu artık. ve o kadar yoğunduk ki; hafta sonuna kadar, yeni günü özlemeye zaman bulamıyorduk.

Sonra birileri “sen artık kocaman oldun, bir yetişkin sayılırsın” dedi, inandık.

Baktık, yetişmişiz. Ama artık zaman ne eskisi kadar yavaş geçiyor, ne de eskisi gibi yavaş geçmiyordu. Zaman akıp gidiyordu.

Ne kadar yarışmaya çalışsak da zaman hızla akıyordu

O hep önde, biz hep arkada bakakalıyorduk.

Yeni günü özlemek diye bir şey, aklımıza bile gelmiyordu…

Ama bir içimizdeki çocuğu götüremiyordu.

Çünkü o kadar hızlı hareket ediyor ki bize onu tamamen yaşama fırsatı vermediği için, biz her fırsatta yaşıyoruz çocukluğumuzu.

Yani, zaman tüm hızıyla akıp giderken ve kendisiyle yarışamama kötülüğünü bize yaparken, geride bir iyilik bırakıyor, biz ardından bakakalıyoruz.

Geçen süre aynı, yapılan hareket aynı. Bakış açımıza baktığımız zaman beynimiz aslında gördükleri kadar vakit geçiriyor.

İşte hayatın dikenli yokuşlarında tırmanırken zamanla iyi geçinmek bizim yararımıza olacaktır.

Kıymet bilip, benliğimizdeki zamanla dost olduktan sonra her şey güzel olacaktır.

Çünkü zamanın nankörlüğü ona değer vermeyenleredir. Beynimizin oynadığı oyunları bir köşeye bırakalım ve zamanı sevip, onu boşuna harcamayalım. Çünkü aksi takdirde bizler zamanı değil, zaman bizi harcar.

Zaman öldürmek en pahalı harcamadır, der Fransız Yazarı Balzac… Boşa geçen, geçireceğiniz zaman Allah’ın da hiç hoşuna gitmeyen bir olaydır… Çok yerde Kur’an da insanlar uyarılırlar…

Ey kötüler, kötülükleri kendine hayat tarız olarak benimseyenler ve iyi olmaya çalışmayanlar, Allah yaptıklarınızı yarına bıraksa da yanınıza bırakmaz günü gelince…

Eğer ki kulluk bilinci içerisinde zamanı idareli şekilde kullanırsanız hem dünyanızı hem de ahiretinizi sağlama almış olacaksınız…

Bir Hadisi Şerif de “Kıyamet yaklaştığında zamanın akışı hızlanır.

Böylece sene ay gibi, ay Cuma (hafta) gibi olur. Cuma’dan Cuma’ya olan vakit de kuru bir hurma dalının yaprakları ile birlikte ateşte yanması gibi kısa olur.” buyrulmaktadır… Allah hepimizi zamanını idareli kullanan, kullarından eylesin.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir