YÖRESEL HEDİYELİKLER VE ÇANKIRI

YÖRESEL HEDİYELİKLER VE ÇANKIRI

Farklı kültürlerin, yöresel el sanatlarının zenginliği ile ortaya çıkan hediyelik eşyalar turizmin gizli kalemleri olarak önemli yer tutarken, iş koluna dönüşüp hem yöre insanına gelir kazandırıyor, hem ülke tanıtımına katkıda bulunuyor, hem de sahibini mutlu ediyor.

Çankırı aşığı yaran sevdalısı kişiliğimle Çankırı’nın Şifalı Tuz Lambalarının özelliklerini yazarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

Doğal Tuz Mağaraları ile kendinden söz ettiren Çankırı, mağaralardan çıkarılan tuzları mutfaklardan sonra hediyelik eşya sektörüne de sokmayı başarmış.

Tuz mağaralarında üç çeşit tuz taşı bulunuyor, üst seviyelerden çıkarılan kaba tuz taşları daha sonra usta ellerde ya heykele dönüşüyor ya da içleri oyularak tuz lambaları yapılıyor.

Bulunduğu ortama havanın nemini çekmesiyle şifalı taşlardan sayılan tuzlamalar ne yazık ki bünyesinde biriken nemin etkisiyle bir kaç sene sonra seyir zevki verdiği sahibine eriyerek veda ediyor.

Buna rağmen tuz taşlarının içine konan lambaların renklerini dışarıya geçirgenliği ile Çankırı’ya has özel nitelikli yöresel hediyeliklerden birini oluşturuyor.

Tuz lambası içindeki ampulün yanmasıyla ısınan tuz havaya eksi iyon dağıtıyor, havanın vitamini sayılan moleküller, mekânın havasını temiz hale getiriyor.

Solunum yolu hastalıkları astım, bronşit, nefes darlığı, horlama gibi problemlerde faydalı sayılıyor. Ayrıca cep telefonlarının radyasyon emmesi için kil tabletleri kullanıldığı düşünülürse Tuz lambasının içinde doğal olarak kil bulması nedeniyle şifalı hediyeliklerden sayılıyor.

Çankırı’mızda gerek gastronomi kültürü gerekse yöresel el sanatlarında oldukça zengin bir şehir.

Turistlerin gittikleri yerlerde en çok aldıkları şüphesiz turizmin davetiyesi sayılan kartpostallar.

Az yer işgal eden, taşınabilir özellikli, hafif ve küçük hediyelikler, çiniler, takılar, bakır eşyalar, kumaşlar, dekoratif objelerle örnekler çoğalıyor.

Anadolu’da hemen hemen her ilin, ilçenin, köyün kendine has özellik taşıyan ya yöresel hediyelik eşyası, ya da birkaç çeşit ağız tadı bulunuyor.

Damak tadına hitap eden hediyelikleri bir tarafa bırakıp, şimdilik yörelerle simgeleşmiş taşınabilir hediyelikler ilgi odağı haline gelmektedir.

Çankırı Belediyesi Buğday pazarı (Hazımiye) Medresesi’nin hizmete açılmasıyla, ilin kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları tekrar hayat bulmaya başladı.

Çankırılı el sanatları ustaları yaptıkları yeni tasarımlarla şehre özgü hediyelik eşya sayısını her geçen gün artırıyorlar.

Medresede kendisine ayrılan çalışma odasında tuz ve ahşap hediyelik eşya yanında özgün tasarımlar yapan el sanatları ustası Ali Bülent Dereli,

Son olarak İnandık Vazosu ‘nu kaya tuzu ile birleştirdi. Daha önce kristal tuz parçacıklarından ev maketleri, Taş mescit maketi gibi çeşitli eserler üreten Develi’nin geliştirdiği tuzdan ışıklı İnandık Vazosu, medreseyi ziyarete gelenlerce dikkat çekiyor.

Çankırı Belediyesi’nce kentte turizmi geliştirmeyi hedefleyen çalışmalar çerçevesinde önemli bir yeri olan yöresel hediyelik eşya üretimine ciddi katkıda bulunan Dereli, Çankırı’ya gelen misafirlere alternatif hediyelikler sunuyor, İlimiz Çankırı’nın gelişmesinde gösterdiği gayretten dolayı ustamız Ali Bülent Dereli ve Ali Bülent Dereli gibi el becerileri olan çok sayıda sanatkârlarımız mevcut.

Ancak pek çoğunu şahsen tanıyorum burada isimlerini zikredemediğimden üzgünüm beni affetsinler Büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öper, ustalarımıza sağlıklı ömürler başarılı çalışmalar dilerim.

Çankırı’nın Şifalı Tuz Lambaları Doğal Tuz Mağaraları ile kendinden söz ettiren Çankırı, mağaralardan çıkarılan tuzları mutfaklardan sonra hediyelik eşya sektörüne de sokmayı başarmış. Tuz mağaralarında üç çeşit tuz taşı bulunuyor, üst seviyelerden çıkarılan kaba tuz taşları daha sonra usta ellerde ya heykele dönüşüyor ya da içleri oyularak tuz lambaları yapılıyor.

Bulunduğu ortama havanın nemini çekmesiyle şifalı taşlardan sayılan tuzlamalar ne yazık ki bünyesinde biriken nemin etkisiyle bir kaç sene sonra seyir zevki verdiği sahibine eriyerek veda ediyor.

Buna rağmen tuz taşlarının içine konan lambaların renklerini dışarıya geçirgenliği ile Çankırı’ya has özel nitelikli yöresel hediyeliklerden birini oluşturuyor.

Tuzlaması içindeki ampulün yanmasıyla ısınan tuz havaya eksi iyon dağıtıyor, havanın vitamini sayılan moleküller, mekânın havasını temiz hale getiriyor.

Solunum yolu hastalıkları astım, bronşit, nefes darlığı, horlama gibi problemlerde faydalı sayılıyor. Ayrıca cep telefonlarının radyasyon emmesi için kil tabletleri kullanıldığı düşünülürse Tuz lambasının içinde doğal olarak kil bulunması nedeniyle şifalı hediyeliklerden sayılıyor.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir