YEDİ KİTAP BİR HAYAT

YEDİ KİTAP BİR HAYAT

Şüphesiz okumanın hayatımıza, gelişimimize büyük etkileri vardır. Okuduklarımızdan davranışlarımız, konuşmalarımız ve hatta karakterimiz dahi etkilenebilir. Bunu bir fırsat olarak değerlendirmek gerekir.

Birbirlerini tanımayan kadın erkek küçük büyük herkesin birbirine mahallemizde, apartmanımızda, sitemizde, bir semt veya tolum içinde, günaydın, merhaba, iyi günler, gibi sözler söyledikleri ve beklentisiz sevgi saygı ekseninde bulunmaları ne kadar güzel değil mi?

İsterim ki Keşke ülkemizde hatta tüm dünyada böyle olsa insanlar mutlu yaşasa! toplum için bunu yapabilmenin önemli bir başarı olduğu muhakkaktır.

Akıl, kalp ve vicdanın ortada buluştuğu dengeli bir ölçüye, ancak okuma eksenli bir hayatla ulaşabiliriz.

Doğru kitaplar okumak ve okuduklarımızı yaşayarak doğrulamak da bu noktada önemlidir.

Okuma eksenli bir hayat anlayışının, karakterimize ve hatta kaderimize yön veren hayatımız için önemli merhalelerini kendisini Rol model aldığım Can Babam eczacı Sevinç Gültekin Alpkaya bize defalarca söylediği şu mısralarda buluyorum:

Okuduklarınıza dikkat edin, sohbetlerinize dikkat edin, saygıda kusur etmeyin, düşünceleriniz olabilir. Düşüncelerinize dikkat edin, inançlarınız olabilir, İnançlarınıza dikkat edin, davranışlarınız olabilir, Davranışlarınıza dikkat edin, kabiliyetleriniz olabilir, Kabiliyetlerinize dikkat edin, karakteriniz olabilir, Karakterinize dikkat edin kaderiniz olabilir.

İşte okumaktan kaderimize giden ince bir yoldur bu paha biçilmez nasihatler için Allah ondan razı olsun.

Nasıl yaşarsak öyle ölürüz ve öylece diriliriz.

Aynen öyle de hayatımızın temeline bize doğru yaşamayı öğreten kitapları koyarsak, inşallah dünyamız, ahiretimiz ve kaderimiz de güzelleşmiş olacaktır

İyi kitapların yanı sıra, hayatı kitaplara örnek olacak insanları da okumak gerekiyor. Çünkü onlar, okuduklarını özümsemiş hayatına aksettirmiştir.

Nitekim, bir kitaptan okuduğu bir cümlecikten etkilenip, hayatlarını değiştiren çok insanlar var.

Değişmek için ihtiyaç duydukları ışığı, kitaplarda buluyorlar.

Kendimden bir örnek vermek isterim;

Hayatımın akışı içinde 6 adet kitabımı yayınladım yedincisi de hazır sayılır kısmet olursa onu da yayınlayacağım inşallah.

Yayına çıkan kitaplarımı çocuklarım olarak değerlendiriyorum.

Zira her bir kitabım çok çileler çekilerek doğmuştur yazmış olduğum yaran içerikli, sosyal içerikli, yazılarım şiirlerimi nasıl yazıyorum sanıyorsunuz?

İşte size püf noktam çok kitap okuyarak bilgi dağarcığımı doldurarak bir konuya girdiğimde inanın yazılarım adeta şelale gibi klavye den durmadan akıyor.

Yazdığım yazıyı ve şiiri tekrar gözden geçirirken mutluluğum tavan yapıyor, bu yazıyı ben mi yazdım bu şiiri ben mi yazdım diye kendimi sorguluyorum.

Hele birde yazdıklarıma olumlu yorumlar aldıkça daha çok yazmak istiyorum bu bana Yüce Allah tarafından verilmiş bir yetenek diye şükrediyorum.

Okuduklarımız, geleceğimizi bir güneş gibi aydınlatacak inancı veriyorsa, değişmek bir kitabı açmak kadar kolay olabiliyor.

Şu da bir gerçek ki aklı güçlendiren duygudur, uzun vadede en güçlü duygu da sevgidir!

Bunun bilinci ile insanları kırmadan kırılmadan değerlendirerek yazılarıma yön veriyorum.

İşte kitaplar, öyle bir hazine ki, insanları zamanı değiştirerek, yepyeni iklimlere götürüyor.

Sığınacak liman oluyor, Işık oluyor, İlaç oluyor, Nefes oluyor.

En önemlisi hayatımıza hayat oluyor, Ve bir kitapla hayatımız değişebiliyor, Mühim olan okumak.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir