YAZARLARA YORUMCULARA ÇAĞRI BAŞAĞALARIM, YARANAĞALARIM, MİSAFİRAĞALARIM,

YAZARLARA YORUMCULARA ÇAĞRI

BAŞAĞALARIM, YARANAĞALARIM, MİSAFİRAĞALARIM,

Lüzum üzerine 13 yıl önce yazdığım bir konuyu tekrar gündeme getirmek adına sizlerle ekler yaparak köşemde yayınlamayı uygun buldum 13 yıl geçmesine rağmen onlarca olumlu yorum alınmasına rağmen istenileni başaramamışız.

Bu günlerde tıpkı bizim yaptığımız gibi YÂRAN ocakları uzun kış gecelerindeki Yâran meclislerinin 2018/2019 sezon kapanışlarını yapmaktalar.

Affınıza sığınarak 26.Kasım.2006 tarihinde YAREN ŞÖLENİ SONRASI yazım da da belirttiğim gibi, bir başka orta oyunu şeklinde (SKEÇ vardı konu ÇANAKKALE)

Baba rolündeki Cevdet DEMİRHAN Başağının şehit rolündeki Yaran ağaların ustaca hazırlanmış profesyonel bir çalışmayla sergilenenler tüm izleyenlere duygu yüklü olan kahramanlık destanı şölene damgasını vurmuştu.

Zaman zaman katıldığım yaran ocaklarında ve Sincan Çankırılılar Derneği yaran meclisinde de Başağa Zafer gönül taşı tarafından da kısada olsa bazı ocaklarımızda sergilendi çok da beğeni aldı uygulayanlara teşekkürler.

Bu örnekten yola çıkarak diyorum ki, YARAN KÜLTÜRÜ MİRASIMIZA SAHİP ÇIKMAK ADINA, BİR YENİLİĞE ADIM ATILMASINI ÖNERİYORUM.

HERKESE BURADAN ÇAĞRI YAPIYORUM.

YARAN KÜLTÜRÜ ile ilgili çok şeyler yazıldı. Olumlu, olumsuz, yorumlar yapıldı. Kimi zaman bu kültüre zarar verildi, kimi zaman kültürü yaşatanlar alkışlandı,

Tüm bu gelişmeleri göz önüne alarak, YARAN KÜLTÜRÜNÜN ÖZÜNE BAĞLI KALINARAK, YARAN meclislerindeki halen işlenen Orta oyunlarının birçoğu Görülüyor ki miadını doldurmuş, olduğu gerçeğini hepimiz biliyoruz.

Ve yine biliyoruz ki her Yâran meclisi hep Esnaflardan oluşmuyor

Daha da ileri giderek diyorum ki, (misafir ağalar gönüllülerin dışında hiç oyunlara katılmasa) sadece yaran ağalar tüm orta oyunlarını sergilese misafir ağalarda heyecanlı seyretse, zira yine hepimizin bildiği gibi ben yaranda dayak yemek istemiyorum diye düşünenler çoğunluktadır, pek çok misafir ocaklara gelmek istemiyorlar, bütün bunları göz önüne aldığımızda.

Diyorum ki, topluma yararlı, olabileceği düşünülen, skeçleri, kısa kısa, esprileri, YARAN meclislerinin, orta oyunlarına, katkı olarak gerçekleştirelim.

ÖRNEĞİN!..

Kahramanlıklar zaferler madde bağımlılığı ile mücadeleler, komşuluk ilişkileri, dostluk ve arkadaşlıkların pekiştirilmesi, hayvan ve doğa sevgisi, milli ve dini bayramlardaki kopuklukları, yardımlaşma (imece) kavramlarının işletilmesi, israfı önleme, hastalıklardan korunma, çevre temizliği, ormanlarımıza önem verilmesi, saygıyı, Sevgiyi, gençlerimizi hoşgörü ortamında yetiştirilmesi mücadeleleri, aile yaşamının Önemini, yanlışları, doğruları, daha bu örnekler çoğaltılabilir, benim ilk aklıma gelenleri sıraladım. Bu arzu edilenleri tertip düzen için de, yarı espri, yarı ciddi, şekilde.

İnsanları güldürürken, ciddi manada düşünmeye de sevk edecek, mesajları verebilir ÇAĞA AYAK uydurarak, bir tiyatro havası ile, oyunlar oluşturulup, öyküler, fıkralar, yasalarımıza, gelenek ve göreneklerimize uygun, örf ve adetlerimize bağlı kalınarak.

Bu tür oluşumların uzmanı olan kişilerin görüşü ile, YÂRAN kültürü ile iştigal eden dernek yöneticilerine ve YÂRAN MECLİSLERİNE öneriler sunarak, gerçekleştirsek gelecek Nesil’e, bir takım katkılar sağlanacağı muhakkaktır.

Geçmişteki dedim ki, dedi Kiler’i bir tarafa koyarak, hoşgörü ortamında bu çağrıya Duyarlılık göstererek, destek verilmesini arzu ediyorum.

Güzel oluşumların ortaya çıkacağını ümit ediyorum. Bu düşünce ile her şey ÇANKIRI ve YÂRAN kültürü için olsun.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir