YATAK ODASI VE UYKU (I)

YATAK ODASI VE UYKU (I)

Şüphesiz evinizin her köşesinin sizin için ayrı birer anlamı vardır. Günlük hayatın karmaşasını geride bırakıp evinize geldiğiniz an, tüm yorgunluğunuzu hissettiğiniz ve bununla birlikte evinize gelmenin verdiği rahatlığı da yaşadığınız o an tek amacınız dinlenebilmektir.

Evin her odasının ayrı bir çekiciliği olsa da evde en çok vakit geçirdiğiniz yer, daima yatak odanızdır. Kaliteli bir yaşam sürebilmenin anahtarı olarak sunulan kaliteli bir uyku alışkanlığı için, bu dinlenme alanınızla dikkatli ve özenli bir şekilde ilgilenmelisiniz.

İnsanların zihinsel ve fiziksel sağlığı bakımından, temel bir ihtiyaç ve yaşamsal bir zorunluluk olduğu bilinmektedir. İnsanlar, yaşamının ortalama üçte birini uyuyarak geçirmektedirler.

Uyku, insan vücudunun onarım süreci olarak kabul edildiği gibi, onsuz yaşamak da mümkün değildir.

Uyku eksikliği ya da düşük kaliteli uyku, birçok insan için bir uzman yardımı alma gereksinimini de beraberinde getirmektedir.

Bu nedenle uyku, her gece belli sürelerde gerekli kalitede sağlanmalıdır.

Tüm bu sebepleri göz önünde bulundurduğunuzda yatak odası dekorasyonu sadece görsel olarak değil, zihinsel olarak da sizi mutlu edecektir.

Yatağımıza yattığımız zaman bazen hemen uyuruz, bazen de saatlerde uyuyamayız.

Uyku problemini hemen hepimiz yaşıyoruz. Annelerimizin bir sözü vardır.

“Gece yatmayı bilmiyorsun, sabah kalkmasını” diye. Gerçekten bu sözlerine katılıyorum. Sonuçta, sabah erken kalmak zorunda olduğumuz zaman keşke gece erken yatsaydım diyoruz. Sabahları yorgun uyanmamak için yapılması gerekenleri öğrenmeliyiz.

Ama şöyle bir durum var, gece hemen yatar yatmaz uyunmuyor ki. Telefonu elimize bir alıyoruz, şu kişi ne yapmış, o nereye gitmiş, kim kimle birlikte diye baştan aşağıya sosyal medyayı geziyoruz.

Ya da yakınlarımızla konuşuyoruz. Sonra saate bir bakıyoruz gece 1, 2 olmuş. Sonra artık yatayım diyoruz uyuyoruz.

Gece yatağımıza yattığımızda hemen uyuyamadığımızın birçok açıklaması var aslında. Hayatta ki bazı aşılmaz sorunlar yüzünden uyku tutmuyor çoğumuzu. Saatlerce ne yapacağımızı düşünüyoruz. Bu karma karışık işin içinden ne yapsam da kurtulsam derdinde oluyoruz. Ya da gündüz başımıza gelen bazı olaylarda keşke şunu da

deseydim, bak içimde kaldı gibi şeyleri kuruntu yapıyoruz. Kaliteli bir uyku için yapılması gerekenler nelerdir? Öğrenmemiz lazım.

Ancak öyle insanlar var ki, hiç derdi kederi yokmuşçasına bulundukları her alanda rahat rahat uyuyabiliyorlar.

Bu kişileri gördüğüm zaman gerçekten çok ama çok şaşırdım. Hayır, bir insan nasıl ayakta uyuyabilir. Hala aklım almıyor doğrusu.

Geceleri huzur içinde uyumak ve enerjimizi geri kazanmak istiyoruz. Yorgun olduğumuzda kafamızı yastığa koyduğumuz an! Daha güzeli olamaz. Yine de, tuhaf ve hoş olmayan bazı durumlarla karşılaşmamış bir kişiyi bulmak zordur.

Uyku, huzur verici bir kelime, değil mi? Kapalı gözlerin, yavaş nefes

Almanın, hayallerin ve gevşemenin görüntülerini çağrıştırıyor.

Ancak uyurken, bedeninizin sistemleri, zihninizi patlatacak bir sürü deli şeyler yapıyor. Endişelenme! Hepsi normal.

İlginç bir bilgiyle başlayalım. Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’ne göre yetişkinlerin yaklaşık yüzde 5’inin uykusu var.

Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçirdiğimiz bilinen bir gerçek. Fiziksel sağlığımız için uyku kalitesi ve düzeni, yediğimiz yemekler kadar önemli.

Fakat uykuya niçin ihtiyacımız olduğu konusu hala karışık. Enerjimizi yenilediğini, Modumuzu yükselttiğini biliyoruz ama bütün organlarımız dinlenirken, beynimiz neden hala çalışmaya devam ediyor?

Bilim adamları araştırdı, Devamı yarın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir