YAŞLILAR HAFTASIN DA HAYIR DUASI ALMAK

YAŞLILAR HAFTASIN DA HAYIR DUASI ALMAK

Ülkemizde heryıl18.24.Mart tarihleri arası “Yaşlılar haftası” olarak kutlanmaktadır. Ulu önderimiz, Yaşlı insanlarımız içinde ne güzel söylemiş!…”Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır”

Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır.

Yüce Mevla ömür verdiği sürece her insan yaşlılığı görecektir. Bu gün çocuk veya genç olanlar, bir gün yaşlanacaklardır.

Yaşlılık insanoğlunun en olgun ve mütevazı dönemidir. Yaşlılarda, Yılların verdiği birikimle her türlü saygıyı hak eden, adeta birer tecrübe çınarıdırlar. Yaşlılara saygı göstermek onlara hürmet etmek dinimizin gereklerindendir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.s.), Yaşlılara saygıda kusur edilmemesi gerektiğine dikkati çekerek ”Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.” Buyurmaktadır. Yaşlılarımız Geleceğimize ışık tutan adeta birer deniz feneridirler,

Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir bu aynı zamanda bir minnet borcudur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.

Yaş ilerledikçe dünyanız tenhalaşacaktır. Ama yeni yetişen gençlerimiz unutmamalıdır ki yarın onlarda yaşlanacağını bilerek. Özellikle saygıda kusur etmemelidirler, her fırsatta yaşlıları ziyaret ederek ilgi göstererek, onlara yalnız olmadıklarını alenen belli ederek gönüllerini ve hayır dualarını almalıdırlar.

Zira Yaşlılık, yetişkinliğin bir uzantısı olarak yaşam süresinin bir gereğidir. fiziksel görünüşü itibariyle yaşlı bir birey, kendini ruhsal açıdan genç görebilir”; Kültürel etkenler açısından; yaşlılığa verilen değer ve önem kişinin yaşadığı kültüre göre değişebilmektedir. Örneğin, Kuzey Amerika’da daha çok gençlere önem verilirken, Çin’de yaşlılar daha saygın görülmekte ve yaşlıların tecrübelerine daha fazla önem verildiği bilim adamlarımızca tespit edilmiştir.

Dünyadaki gelişmelere baktığımızda aşağıdaki örnekler de de bunları görmek mümkündür.

Nobel ödüllü Alman doktor Albert Schweitzer 88 yaşına rağmen Afrika hastanelerinde durmaksızın çalışarak ameliyat yapıyordu.

Ressam Titian 99 yaşında hayata gözlerini yumdu. “Lepanto Savaşı” adlı ünlü tablosunu ölümünden bir yıl önce tamamladı.

Dört defa İngiltere başbakanı seçilen Gladstone, son kez göreve geldiğinde yaşı 83 dü.

Hiç kimse fazla yaşamış olmakla ihtiyarlamaz. Zira gönlü gençtir, yaşama sıkı, sıkıya bağlıdır. İnsan ihtiyar olmaya karar verdiği gün ihtiyardır.Güzelliği görme yeteneğini kaybetmeyen asla yaşlanmaz. Yaşlanmak bir dağa tırmanmak gibidir. Çıktıkça yorgunluğunuz artar. Nefesiniz daralır ama görüş alanınız genişler. Bende kendimce diyorum’ki, siz yinede yapmanız gereken vasiyetinizi, Dini vecibelerinizi ve arkanızda bir hoş seda bırakmak için acele ediniz.

Birbirimiz için dua edelim ve yaşlılığın umulmadık afetlerinden Rabbimize sığınalım. Etrafımızdaki yaşlılara karşı tavır-hareketlerimizde merhametli ve şefkatli olalım.

Oysa emekli olmuş bir şehirlinin yaşam alternatifi çoğunlukla güzel havalarda parklarda ‘serseri mayın’ gibi dolaşmak, elverişsiz havalarda ise kahvehanelerde, uzun taş oynama seanslarının müdavimi olmaktır. İşi alkole vuranlar ise iradelerini felç ederek kendini unutmaya çalışanlardır. Keyif aldıklarını zannederler, ancak kendilerini kandırırlar, Yüce ALLAH bu tür olanları ıslah etsin.

Ülkemizde İyi ki geleneklerimiz hâlâ yaşıyor,

Ölüm bir yok oluş değildir. Bilinen ve görülen bir gerçek vardır ki dünya hayatında her canlı, ilahi iradenin çizdiği plan ve hikmetin sonucu ölümü tadacaktır. Kalpleri ALLAH Sevgisi ile dolu olan, Dünyada kulluk görevlerini güzel bir şekilde yerine getiren kimseler için ölüm ebedi mutluluğun ilk basamağı ve vuslattır. Onlar sız bayramların tadı olur’mu hiç? O, yıllara meydan okumuş eller öpülmeden, ağızlarından dökülecek hayır dualarını almadan yaşamın ne anlamı kalır? “

Hayatı onlardan daha iyi anlatabilecek, Acıyı sevgiyi onlardan daha iyi tanımlayabilecek bir Roman, bir şiir yazılmışımıdır acaba? Onları sevelim, sayalım, zira onlara mal mülk değil küçücük bir saygı, ve güler yüzle, sürpriz ziyaretlerle, mutlu olurlar. Bu mutlulukla onlarda Bizlere hayır dualarında bulunurlar.

Yaşlılık konusunda yazı yazan ve okuyan bizler ve sizler, elbette yaşlanacağız. Hazan mevsimine ulaşacağız. Bu yıları umutsuzluk kâbusuna dönüştürmeden hazırlığımızı şimdiden yapmalıyız. Unutmayalım, önceden ne ektiysek hasat mevsiminde onu biçeceğiz. Vesileyle yaşlı insanlarımızın bu haftasını yürekten kutluyor en derin saygılarımla ellerinden öpüyor, YÜCE ALLAH’TAN sağlıklı günler hayırlı ölümler diliyorum.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir