YAŞANTIM DA NE OLMAK İSTERDİM?

YAŞANTIM DA NE OLMAK İSTERDİM?

Bu gün günlüğümdekiler! Çankırı da Geçmişte, bir televizyon kanalında, canlı yayında programcı Bana sormuştu?

Necati ÜLKER sizin kültürümüze, örf adetlerimize, gelenek göreneklerimize, şiir kitabınızla edebiyata düşkün biri olarak biliyoruz. Bu özellikleriniz olmasaydı ya da şöyle sorayım. Hayatınızda arzu edipte yapamadıklarınız nelerdir?

O gün için tıp fakültesini bitirmeyi iyi bir tıp adamı olup insanlara yardımcı olmayı yaşantımı maddi sıkıntılarım olmadan sürdürmeyi söylediğimi hatırlıyorum.

Ama şimdi geçmişe dönüp baktığımda yine böyle bir soru sorulsa diye hayal kurdum. Evvelâ yüce ALLAH’IMA Verdiği sağlık, sıhhat ve Nimetlere, 47 yıldır mutlu olduğum, eşim Leyla’yı bana eş olarak yazdığına, sağlıklı yetiştirip, saygıda kusur etmeyen çocuklarıma, şükrediyorum. Dini açıdan baktığımda peygamber efendimizin şefaatine nail olmak istiyorum. Burasını içtenlikle yazdığımın bilinmesini isterim.

Tecrübelerime dayanarak Gelelim hayallerime!… Büyük bir fabrikamın olmasını, bu fabrikada yüzlerce insanın çalışmasını isterdim. Çalışanların maaşları verilirken onları seyrederek gözlerindeki o mutluluğu görmek isterdim. Çıkan ürünlerin tüm insanlığa yararlı olarak nesilden, nesil’e geçmesini isterdim. Harika bir kütüphane kurmak, insanların kitap okuma alışkanlığını sağlamak isterdim. Eğitime çok önem vererek her insanın daha ilköğretimdeyken hangi mesleğe yatkın olduğunu öğrenerek o insanları becerilerine göre üniversiteler de okumalarını sağlamak isterdim, Dar gelirli insanlara yardımcı olmanın yolunun onlara az da olsa yapabilecekleri işler hazırlar rencide olmadan mutluluk içinde yaşamalarını ve ücretsiz tedavi olabilecek, hastaneler yapmak isterdim. Madde bağımlılarını, şu ya da bu sebepten ayrılmış aileleri, engelli insanlarımızı, topluma kazandırmak isterdim. Bütün dünya insanlarının yüreklerine şiir ekerek silahlar yerine çiçekler üretirdim. Ülkemizde değil, tüm dünyada insanların din, dil, ırk, gözetmeden kardeşçe ve insanca yaşamalarını görmek isterdim. Dolaysıyla gerçek dünyaya gittiğimde insanlarca hayır dualarıyla anılmak isterdim. Hayallerimdekilerin aklıma gelenlerini yazıya döktüğümde! Tüm bu düşünceler içindeyken insanoğlunun keşkeklerle dolu hayatı boyunca güzellikler içinde yaşayabildinse! Yapılan hatalar içindeki Pişmanlıklar hiç yaşanmasa! Dostlarımızı Unutmasak, unutulmasak, doyasıya sevgileri ön planda tutarak yaşasak!… Bencil olmasak, kimseyi kırmadan kırılmadan yaşasak! Hiçbir çocuk atasız kalmasa ve hiçbir ata evlat acısı tatmasa, kimseyi hor görmesek, insan olarak hiç kavga etmesek, savaşlar olmasa dünyada insanlara, güvenebilsek. Kimse çalıp çırpmasa, güzel bir gelecek kurabilsek, yüce yaratanın yarattığı tüm canlıları sevebilsek, doğayı ve doğanın dengesini bozmadan koruyabilsek, bu tür yaşamayı hayal edebilsek, huzurla uyuyabilsek, keşke yapabilsek bunları üç günlük dünyanın tadını çıkarabilsek, pişman olmadan yapılanlardan keşkekleri hiç yaşamasak. Bir hayaldi bu yazılanlar ama neden olmasın? Bunların tümü biz insanoğlunun elinde değil mi? Özverili düşünceleri yazdığımda belki akıllara gelebilir Peki Necati Ülker siz hiç kimseyle küs olmadınız mı? Asla kimseyle küs değilim AMA kırgınlığım var, kimseyle dargın değilim AMA kırgınlığım var. Bu hayalleri kurarken aklıma iki güzel söz geldi. “Zenginim diye öğünme bir kıvılcım yeter. Güzelim diye öğünme bir sivilce yeter” Yunusun söylediği gibi “Mal sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi, malda yalan, mülkte yalan, var birazda sen oyalan! Oyalanırken bu gerçekleri görmemezlikten gelemeyiz. Bu iki veciz söz tüm hayatımızı özetlemiyor mu? Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir