YAŞAMIN ANLAMI

YAŞAMIN ANLAMI

Yaşamın anlamı nedir? Hayatta amaç ve kişisel tatmin nasıl bulunabilir? Hayatta kalıcı bir önemi olan bir şey nasıl başarılır? Birçok insan bu önemli sorular üzerinde hiç durup düşünmez. Yıllar sonra geri dönüp bakar ve ilişkilerinin neden bozulduğunu ve başarmayı istedikleri şeyi başardıkları halde neden kendilerini böylesine boş hissettiklerini merak ederler.

Kendi spor dalında çıkabildiğince yükseğe çıkmış olan bir sporcuya, sporuna başlamadan önce birisinin kendisine neyi söylemiş olmasını istediğini sormuşlar.

“Keşke birisi bana, en yükseğe çıkıldığında orada bir şey olmadığını söyleseydi” demiş. Birçok amacın boşluğu, onu elde etmek için yıllar boşuna harcandıktan sonra ortaya çıkar.

Hayatımızın amacını yaşamak ise, son nefesimizi verip diğer âleme geçtiğimizde, görevini yapmış ve hayatını olması gerektiği gibi yaşamış bir kimsenin iç huzuruyla mutlu bir şekilde gitmemizi sağlıyor.

(Tabii ki bunun öyle olacağını tahmin ediyorum. Ya da en azından ben öbür aleme bu şekilde gitseydim, mutlu ve huzurlu giderdim diye düşünüyorum.)

Her durumda da, hayatımızın amacını keşfetmek ve onu yaşamak, mutluluğun anahtarı diye düşünüyorum.

Hayata hangi anlamı yüklerseniz o da size öyle gözükecektir, çünkü hiç bir şey kendiliğinden güzel değildir…

Hayat; yedi iklim dört mevsimle, insanlara sunmuştur kendini. Bu yaşamın içinde duracağın yeri, senin seçimlerin belirler.

Yaşamın anlamını; bir mevsimin ”esintisine bağlarsan” diğerlerini görmekten mahrum kalırsın.

Oysa ”her mevsimi, iklimi” anlamlı yaşadığında ”üretici, geliştirici, sevgi dolu yaşamanın anlamını´´ içinde duyarsın, buda kendi hayatının anlamını ve belirlemiş olduğun yaşam şeklini; sana, sevinciyle, coşkusuyla sunma imkanı verir.

Yaşarken, yaşamı anlamlı kılmak bir sanattır, bu sanatın, yalanla, hileyle, gösterişle işi olmaz.

Onun tek aracı ”insanın kendisi ve potansiyel güçleridir” bunun farkındalığına varmak, bazen bir ömür alır.

Yaşarken; hedeflerimiz, beklentilerimiz hayatımızın yönünü belirliyorsa ‘dünyaya gelişimizin bir anlamı olmalı´ yoksa hayatı tesadüfmüş gibi yaşamak, insan olma bilincimize, var oluş amacımıza ters düşer.

Öyle ki, yetişkin bir insan; hayatın içinde, hayata anlam katmalı…

İnsan anlamlı yaşamalı derken, bilgiler raf yığını olmamalı, bilgelik kokmalı.

Nefsin hükmünde ‘öylesine değilde´ deme durmalı ‘olgun, toplayan,ayrıştırmayan, paylaşımcı´ söylediği her söz yanlışı yıkmalı, insana akmalı.

Varlıklı bir yaşam sürmek, şan-şöhret yada iyi bir aileye sahip olmak, düşlerini gerçekleştirmek, anne-baba olmak, işinde kariyer yapmak gibi bir sürü hedefler ve hayaller, yaşamın anlamı üzerine, bize neden ve niçinler sunarken, yaşamın içinde yolumuzu aydınlatan bir sürü şeyi göremeyiz.

Gerçekten, bir şeye emek verirken, çaba harcarken, kendimiz olmayı unutmadan bunu yapalım, yoksa zamanın hükmü yok.

Ne kadar emek verirsek verelim, yorulursak yorulalım, sonunda umut ettiklerimize ulaşamıyorsak, beklentilerimiz olmuyorsa, isyan, keşkekler ve sızlanmalar dilimizde olacaktır ve kalbimizin bir yeri hep sızlayacaktır.

Buda, hayatın anlamını bizden çalacaktır. Kalbi sızlayan, aklı çelişkilerle dolu insanların yaşamdan tat almaları zordur.

Hayatın anlamını ertelemeden, anları yaşamayı kendimize yaşam rehberi kabul edersek yaşamın anlamına da hak ettiği değeri vermiş olacağız.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir