YAŞAMA COŞKUSUNU YAKALAYALIM

YAŞAMA COŞKUSUNU YAKALAYALIM

Huzur; hiçbir gürültünün sıkıntının ya da zorluğun bulunmadığı yer demek değildir, Huzur, bütün bunların içinde bile yüreğinizin sükûn bulabilmesidir.

Sizlerle; Jean Jacgues Rausseou’nun yaşam sanatı hakkında söylediklerini paylaşmak istiyorum.

“Birçok insan matematiğin yasalarını bilir ve güzel sanatların birçoğunda da beceri sahibidir. Fakat çoğu insan yaşamı yöneten yasalarla, yaşam sanatı denilen o güç sanat hakkında az şey bilir.

Bir insan bir uçak yapabilir ve onunla bütün dünyayı baştanbaşa dolaşabilir.

Fakat nasıl mutlu, başarılı ve memnun olunacağını öğreten o basit sanatın tamamıyla cahilidir. Sanatları öğrenirken listenin en başına yaşam sanatını koymayı unutma!…” diyor.

Hayatta kalmak ile yaşamak arasında muazzam bir fark vardır Bu farkı oluşturan coşkudur.

Buna karşın hayatın hep maddi tarafına eğilenler, onun mana boyutunu, taşıdığı anlamı ve coşkusunu dikkate almayı gözden kaçırmaktadırlar.

Oysaki hayatı coşkuyla yaşamak, hayata karşı bir borçtur, Bu borç öyle bir coşkudur ki, var olunan zamana ve zemine daha bir neşe ve daha bir renk katar.

Hayatta en büyük kaybedişlerden biri de yaşama coşkusunu yitirmektir.

Bu nedenle hangi iş yapılırsa yapılsın her şeyin önüne samimi bir coşkunun konulması şarttır.

Hayatın kısalığını idrak edip, dolu dolu ve kaliteli bir ömür geçirmek isteyenler bunu önemsemelidir.

Çünkü coşku duyanlar yaşayanlar, gerisi ise yaşlananlardır!

Her şeyin sahibi olan Yüce Mevla’mız, insanoğlunu kendi müstesna varlığından var etmiş ve biz insanoğluna “eşref-i mahlukat” payesini layık görmüştür.

Yaratılmışların en şereflisi olan insanlık ailesine mensup olmak, diğer kimlik belirleyicilerine oranla çok daha kapsamlı, kucaklayıcıdır.

Her birey, her şeyden önce, insanlık ailesinin doğal bir üyesidir. Yaratılmışların en şereflisi olan insanlık ailesine mensup olmak, diğer kimlik belirleyicilerine oranla çok daha kapsamlı, kucaklayıcı, Değişmez en önemli gerçek de bu geniş dairede gizlidir:

Hepimiz insanız ve Hz. Adem’in çocuklarıyız.

Demek ki temelde her insan değerlidir! Bütün insanları değerli görmek ve saygı duymak hem yaratılışın gereği hem de inancımızın icabıdır.

Mazeretlerin haklılığına değil, başarının hazzına odaklanabileceğiniz, iliklerinize kadar huzur ve mutluluğu hissedebileceğiniz bir ömür dilerken,

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir