YAŞAM ALANI TEMİZLİĞİ

YAŞAM ALANI TEMİZLİĞİ

Korona Virüs dünya çapında yayılma özelliği olan ve pandemi olarak tanımlanabilecek bir olgudur.

Hastalığın yayılması bir hastanın ortalama 4 bireye bulaştırması şeklinde gerçekleşmektedir. Bu sebeple hastalığın yayılması bir süre sonra artacaktır.

Corona virüs tüm dünyayı etkisi altına almasının ve Türkiye’ye girmesinin ardından birçok kişi virüsten korunmanın yollarını araştırmaya başladı. Özellikle uzmanlar hijyen konusuna büyük önem verilmesinin altını çiziyor.

Kişisel temizlik dışında, ev temizliğine de özen göstermemiz ve dikkat etmemiz gerekiyor, İlk olarak ev temizliğine başlamadan önce mikropların ve bakterilerin en çok gizlendiği yerleri bilmeniz gerekiyor.

Bu yerleri tespit ettikten sonra detaylı temizliğe başlamanız daha kolay olacaktır.

Bu seneki ilkbahar temizliğini corana virüsü yüzünden maalesef erken yapıyoruz, İlkbahar, doğada ve tüm dünyada bir uyanışı temsil ediyor. Tazelenme, yenilenme ve canlanma…

Hal böyleyken soğuk, yağmurlu ve kasvetli günlerde sığındığınız yaşam alanlarınız için kabuk değiştirme zamanı gelmiş demektir. Sadece ruh halinizi değil, iç mekânlarınızı da bahara hazırlamak için yapmanız gerekenlere birlikte göz atabiliriz.

Günlük yaşantımızda en çok zaman harcadığımız yerimiz evimizdir. Evimiz için önem verdiğimiz temizliği ortak alanlarımız içinde aynı hassasiyeti göstermeliyiz.

Doğal elma sirkesini cam, mikrodalga, duşa kabin ve makyaj lekeleri için kullanabilirsiniz. Cam için; bir beze bandırılmış bir miktar sirkeyle bardaklarınızdan ve fincanlarınızdan yağları sökebilir ve onları parlatabilirsiniz.

Ardından sıcak suyla durulamanız yeterli olacaktır, Mikrodalga fırınları temizlemek için sirke birebirdir.

Sirke içeren ufak bir bardağı mikrodalga fırının içerisine yerleştirin ve fırını yaklaşık 4 dakika kadar çalıştırın.

Sirkeden çıkan buhar fırının içerisindeki kirleri yok eder, Elma sirkesi ayrıca kıyafetlerinizden makyaj lekelerini çıkarmak için de mükemmel bir kaynaktır.

Su ve sirke karışımına bandırılmış bir bezle kıyafetlerinizi hafifçe silmeniz bu sorunu çözer.

14Limonun gücü Limonun gücü Limon evinizin pek çok alanında kullanabileceğiniz mükemmel bir kaynaktır, Kokusu güzeldir, yağ sökücü ve beyazlatıcı özelliğe sahiptir, Ayrıca, limon suyu bakteri öldürücü ve antiseptik özelliklere de sahiptir ve bu nedenle temizlik ürünlerinde sıkça kullanılan bir bileşendir.

Birçok uzmanın Corona virüsü açıklamaları doğrultusunda evdeki mikrobu ve bakterileri yok edecek en etkili yöntemlerden biri de çamaşır suyudur.

Ancak çamaşır suyuna alerjisi olanlar ve rahatsızlık duyanlar için ev yapımı çamaşır suyu tarifi paylaşıyoruz.

Evde doğal çamaşır suyu yapıp, herhangi bir kimyasala maruz kalmadan, alıştığınız hijyene sağlığınızı riske atmadan ulaşmanız mümkün…

Ev yapımı çamaşır suyu için gerekli olan malzemeler:

Sprey şişesi, 1 fincan oksijenli su, 1/2 su bardağı beyaz sirke, 1/2 su bardağı su, 1 çorba kaşığı limon suyu ve limon uçucu yağı.

Nasıl yapılır?

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırıp, sprey şişesine koyun ve ağzını sıkıca kapatıp karanlık bir alanda muhafaza edin ve en önemlisi koyu renk bir sprey şişesinde muhafaza edin ki ışıkla teması kesilsin.

Yaptığınız bu çamaşır suyunun ömrü 1 ay, ölçüleri isteğinize göre orantılı olarak azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Bu ev yapımı çamaşır suyu da önceden kullanmış olduğunuz kimyasal çamaşır suyu gibi yine aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Mutfak ve banyo lavabolarınıza, duşa kabinlerinize, klozetlerinize sıkıp, bekletip, ovalayarak durulayabilirsiniz. Yerleri silerken yine bu ev yapımı çamaşır suyunu hazırlamış olduğunuz yer silme suyunuzun içine 1 kahve fincanı kadar ekleyip, yerleri silebilirsiniz.

Herkese sağlıklı mutlu ömürler dilerken, Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir