YARANLIK BUDUR DAYANIŞMA BUDUR

YARANLIK BUDUR DAYANIŞMA BUDUR

Geçtiğimiz ay içinde açılışı gerçekleşen Pursaklar Aile Yaşam Merkezi için, Düşüncelerini şöyle dile getiren Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin yaptığı konuşmada ulusal kültürümüzü yaşatma ve gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine işaret ederek Yaren teşkilatı, dostlardan, tanıdıklardan, arkadaşlardan oluşan ortak amaçlı ve düzenli çalışan bir kuruluştur. Günümüzde hızla değişen dünyada maalesef bu güzel geleneklerimizi yaşatacak sosyal ortamlar daralıyor.

Bizler de geleneklerimizi yaşatmak için elimizden geldiğince çaba sarf ediyoruz. Geçmişten beslenip geleceği inşa etmek adına tarihi ve kültürel mirasımızı yaşatarak koruma ilkesini gözeterek, önemsediğimiz, benimsediğimiz yaren kültürümüzü korumak ve yaşatmak amacıyla bu birimi oluşturduk, diyerek haklı gurunu dile getirmiştir.

PURSAKLAR’da Açılan ‘Yaren Evi değişik yaran Meclislerinin etkinliklerini bu nostaljik görünümlü

Bu önemli ve köklü kültürü aslına uygun yaşatmaya çalışan Baş ağaları Yaran ağaları yürekten kutlarız.

Bu mekân sadece Yaran kültürü için kullanılmak hizmet Vermekte olduğundan dolayı da

Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul ÇETİN Şahsın da Çankırı Büyük hacıbey köyünden olan hemşerimiz Pursaklar Belediyesi organize işler şefi Hüseyin USTA ve bu Mekanda Emeği geçen herkese tüm Çankırılılar adına teşekkürler.

Büyük Baş ağalığını Ömer Bekar Küçük Baş ağalığını Bekir Er’in yaptığı 24 kişilik Yaran Meclisinde Gönüllü ve çok tecrübeli geçmişte benimde baş ağalık yaptığım Yaran Meclisinde Yaran ağam olan kendisiyle hep gurur duyduğum Bu Yaran meclisinde hem çavuşluk hem yaran meclisinin aksaklık olmadan yürütülmesinde görevini sürdüren kimseyi kırmadan kırılmadan geceyi herkesin mutlu bitirmesini sağlayan çok sevdiğim Sinan KARAAĞAÇ Yaran ağamı yürekten kutlarım.

Şunu hep söylemişimdir, Metropol şehirler de çok da kolay olmayan Ankara’nın her semtinden gönüllülük esasına dayanarak yaranları hazırlama öyle kolay değil zira ben Necati ÜLKER Çankırı aşığı Yaran sevdalısı kişiliğimle Sincan Çankırılılar Derneğimize gönüllü gençleri bulmakta çok zorlanıyoruz.

Demem o ki bende bu sıkıntıları çeken birisiyim

Yaran kültürü esasında bir insan yetiştirme kültürüdür. İnsan ruhunu, nefsini ve aklını olgunlaştırmayı temel şiar edinmiştir. Yaran kültürünü anlamak için Ahilik’ten bahsetmek gerekir. Ahilik;

Anadolu Selçuklu döneminde Bizanslılara karşı Türklerin yaşamlarını, maddi ve manevi disiplin altında olmayı, toplum huzurunu sağlanmasına yardımcı olmayı ve rekabet etmeyi amaçlamıştır.

Bu sebeple teşkilatın; dini, sosyal, kültürel, siyasi ve ekonomik yönleri vardır. Yaran Meclisi, bir büyük başağa, bir küçük başağa, bir yaran reisi ve yaranlardan oluşmaktadır.

Yaranın amacı oyun ve eğlenceden ibaret değildir. Bu bir kültürdür, onu da yaşatarak gelecek kuşaklara aktarılması bizim görevimizdir, zira “YARANIMIZ YARINIMIZDIR”

Ahilik kültürünün bir parçası olan, geleneklere göre akşam namazından sonra başlayıp, sabah Ezanıyla sona eren özellikle kış aylarında bir araya gelinen yaran gecelerinde sohbetler ediliyor, maniler okunuyor, oyunlar oynanıyor, sazlı sözlü vakit geçiriliyor.

Sadece eğlence değil, bir dayanışma biçimi olarak görülen yaren gecelerinde, birbirine küs olanlar ise barıştırılıyor.

İnsan yetiştirme, insanı hayata alıştırma, sosyal düzeni ve güvenliği sağlama gibi değerleri içinde yaşatan ve bu değerleri ileri kuşaklara aktarmaya çalışan, eğitici sosyal bir kurum haline gelen “yaran” geleneği Pursaklar’da yaşatılmaya devam edilmesi bizleri mutlu ediyor.

Çankırı ili Eldivan ilçesi Hisarcık köyü tanıtma yardımlaşma ve güzelleştirme Dernek Başkanı Ömer BEKAR ile Pursaklar da kurulu bulunan Çankırı yaren kültür ve sosyal yardımlaşma dernek başkanı Bekir ER Hisarcık köy Derneği ile YARAN BUDUR DAYANIŞMA BUDUR Diyerek Yaran derneğinde ki ilimiz Çankırılı olan Başkent Ankara’mızın değişik semtlerinde ikamet eden gönüllü yaran ağalarla Hisarcık köyü gönüllü gençleriyle birlik beraberliği pekiştirmek adına Yaran Meclisi oluşturmuşlar ve ilk yaran ocağını da geçtiğimiz cumartesi yakmışlardır.

Yanan ocakta hem yaran ağalar hem de misafir ağalara Başağalar Yaran kültürü ile ilgili bir konuşma yapmamı istediler bende fazla zamanlarını almamak için kısa ve öz bir konuşmayla bu köklü kültürümüzün önemini örneklerle anlattım.

Yaran evinin rahat ve geniş olmasına rağmen katılım çoktu ve herkesin yüzü gülüyordu herkes mutluydu.

Sincan Dernek yönetim kurulu arkadaşlarımla doyurucu bir yaran meclisinde olmak bizleri de mutlu etmiştir, yaran geceleri şen ocakları daim yansın inşallah.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir