YARANLAR BULUŞTU

ÇANKIRI YÂRAN BULUŞMASI’NIN ARDINDAN

YÂRAN GÖNÜLLÜLERİ YÜREKLERİ BİRLEŞTİRDİ. Ahi yâran meclisi oğuz boyları Ali DENECİ Ahi yâran meclisi Ahmet ABSARILIOĞLU

Sayın BAŞAĞALAR;

Bizleri davet ettiğiniz için ben başağa Necati ÜLKER Diyorum ki; 

Davetinize icabet ettik geldik Çankırı’ya

Yâranca aslına uygun yaşamaya, yaşatmaya

Ne güzel eski dostlarla yâran adabı ile buluşmak

Ne güzel geçmiş anıları birlikte paylaşmak

Ne mutlu yâranca buluşup yâran olmak

Ne mutlu tarihi mirasımızı yaşamak yaşatmak

Gönül vererek geldik bir araya tutuştuk kol kola

Sarıldık kucaklaştık, yâran sevdasıyla çıktık yola

Bizlerin bu sevdası gelecek kuşaklara köprü ola

Bizlere Tarihi mirasımız Yâran Kültürünü

Emanet edenler ahrette huzur bula.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından kabul edilen proje kapsamında; Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği

Ahi Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği ev sahipliğinde Anadolu sohbet geleneği temsilcileri Çankırı’da buluştu

Etkinlikler otel salonunda gösterilerle başladı. Program, Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu’nun etkinlikler hakkında bilgi ve “ hoş geldiniz “ konuşması ile başladı.

Absarılıoğlu, proje ile Anadolu sohbet geleneği temsilcilerini Çankırı’da bir araya getirdiklerini ifade etti.

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’nde yer alan “Geleneksel Sohbet Toplantıları” hakkında kısa bilgi veren Absarılıoğlu, “Sohbet gelenekleri farklı yerlerde farklı isimlerle anılsa da hepsi aynı kaynaktan ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Ankara Kulübü Derneği gösterilerinde Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özarslan sazı, sözü ve sohbeti ile davetlileri Ankara’nın geleneksel ferfene gecelerine taşıdı.

Özarslan, Orta Asya’dan başlayarak Anadolu’da devlet kuran Ahilik ve uzantısı seymenler hakkında geniş bilgi verdi.

Seymenler ve Ankara Kulübü Derneği’nin kuruluşu, tarihi gelişimi, faaliyetleri, yaşattığı gelenek, görenek ve adetleri anlatan, Anadolu’da taşıdığı öneme vurgu yapan Özarslan, seymen kıyafetine kadar doyurucu bilgileri akıcı dille aktardı.

Türküleri sadece sazı ile çalıp söylemekle kalmayan, ne anlama geldiğini anlatarak adeta ders veren Özarslan, haftanın belli günleri sergiledikleri ferfene gecelerine Çankırılıları davet etti.

Ankara Kulübü Derneği, doyumsuz programını misket oyun havası ile sonlandırırken oyun havalarına ellerini çırparak eşlik eden Çankırılılar ile seymenleri sahnede buluşturarak dostluk zinciri oluşturdu.

SANDIKLI YARANLARI; Çavuşu Ahmet NAYAN harika Anlatımları ve Esperileri ile geceye neşeler katarak buluşmayı kucaklaşmayı adeta perçinledi.

“Balıkesir Dursunbey BARANA Ahbaplar” (DUFAD Başkanı Halil ERKEK) program öncesi Yaptığı konuşmada Gönüllülük içinde çok sıkıntılar çekerek bu kültürü yaşatmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Oturaklılığı ve ciddiyeti ile gösteri niteliğinde sahneye çıkan AHİ YÂRAN Meclisi ağırlığını hemen fark ettirdi Dernek başkanı Ahmet ABSARILIOĞLU sunumu ile bu bir gösteri niteliğinde olduğunu oysa akşam namazından sonra toplanılır sabah ezanına kadar devam eder yaran kültürünün özü anlatılarak bilgiler verildi.

Son gün Çankırı şehir gezisi sonrasında oğuz boyları yaran meclisi Belediye iş merkezindeki yâran evinde

Ali DENECİ ve Recep DENECİ Baş ağaların nezdinde aslına uygun şekilde gelen misafirleri sıkmadan gerçek bir yaran ocağı yandığı gözlerden kaçmadı, Baş ağalar yemek öncesi konuşmalarında

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından kabul edilen proje kapsamında; Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği ile Ahi Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği ev sahipliğinde Anadolu sohbet geleneği temsilcileri Çankırı’da buluştuğu bu program dahilin de üç gündür birlikte olmanın heyecanını gururunu yaşadıklarını siz yaran ağaları ilimiz Çankırı da ağırlamaktan şeref duyduklarını Gönüllülük esasına dayalı bu köklü mirasımız yaran kültürünü gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyoruz emeği geçen herkesten ALLAH Razı olsun.

Yâran kültürünün takım yemeği hakkında da misafirlere bilgiler vererek kurulmuş olan sofralara buyrulmuştur.

Kahve ikramının ardından Cezayir havası ile misafirler uğurlanmıştır.

ANADOLU SOHBET GELENEKLERİ TEMSİLCİLERİ Gelen gurupları sırayla yazdığımızda;

Ankara kulübü derneği Seymenleri/ Afyon Sandıklı yâran ekibi/ UNESCO Türkiye Milli kom. Başkanı prof. M. Öcal Oğuz’u Çankırılı prof. Ramazan YELKENCİ’yi

Coşkuyla izledik değerli bilim insanları Yâran Meclisleri paneli

Balıkesir Dursun Bey Barana ahbaplarını/ Çankırı Ahi yâran Meclisi gösterisini/ Tüm ekiplerin Tarihi Çankırı şehir gezisini/ Çankırı oğuz boyları Yâran Meclisi gösterilerini Çankırı takım yemekleri ikramını

27Cuma,28Cumartesi,29 Pazar 2017 (Ne güzel söylemiş Yunus EMRE) “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz. Dolu dolu geçen bu 3 günde sevdik sevildik Örf adetlere uygun misafirperverlikle ağırlandık.

“ÇANKIRI YÂRAN BULUŞMASI” Etkinliğinde düzenlenen, ANADOLU SOHBET GELENEKLERİ VE YÂRAN MECLİSLERİ Konulu panelde yâran kültürü geniş anlatımlarla ve başağalardan yaranağalardan misafirağalardan gelen öneriler ışığında Çankırı koç otel salonunda düzenlenen panel;

UNESCO Türkiye Milli komisyonu Başkanı prof. Dr. Mehmet Öcal OĞUZ Hocam doyurucu anlatımla kuruluşundan bu güne gelişim sürecini slâyt gösterilerle şekillerle anlattı somut olmayan kültür mirasının yedi yıllık geçmişine değinerek, UNESCO’nun somut olmayan kültür mirası listesine alındığı 10. yılında coşkulu programların düzenlenmesini önerdi.

OĞUZ BOYLARI, YÂRAN KÜLTÜRÜ, BARANA, SEYMENLİK Kültürü gibi Gönüllü kuruluşlar olan Dernekleri kutladı.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi aynı zamanda Çankırı Ilgaz ilçesi Gaziler köyünden olan hemşerimiz prof. Dr. Ramazan YELKENCİ Anadolu’daki sözlü sohbet geleneklerinin sosyolojik değerlendirmesini yaptı.

Panelde söz alan katılımcılar, sohbet kültürünün yayılması yolunda karşılaştıkları sorunları dile getirdi çözüm yolları önerdi.

Panelin sözde kalmayıp bildiriler yayınlanmasını merkezi hükümet temsilcileri ile yerel yöneticilerin dikkat çekilmesi hususu benimsendi. Bir yol haritası çizilerek yetkililere Rapor halinde sunulması kararlaştırıldı.

Öneri kısmında bu tür buluşmaların değişik il ve ilçelerde sıkça yapılarak geçmişten geleceğe köprü kurulmasını bu köklü kültüre sahip çıkılmasını istediler.

Bu şahane buluşma Yaran kültürüne katkı yapacağını umut ediyorum, bence emeline ulaşmış bir buluşma olduğuna inanıyorum.

Ahrete göç eden baş ağaları yaranağaları Rahmetle anıyorum, halen yaşayanlara da sağlıklı ömürler diliyorum.

1994 yılında YÂRAN Kültürü Derneğini bir gurup yaran arkadaşlarımla kurarak ilk resmi kimliğe kavuşmuştu beş yıl kurucu başkanlığını yaptığım yıllardaki hayallerimin gerçekleşmeye başladığını görmek beni son derece mutlu ediyor.

Buluşma programı için Gelen misafirleri tam bir ÇANKIRI Misafirperverliği ile ağırlandığını görmek yaşamak çok şükür bana da nasip oldu.

Emeği geçen herkesi Çankırı aşığı ve Başağa olarak kutluyorum.

okunan biri olmanız dileği ile Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir