YÂRAN KÜLTÜRÜNDE BİR İLK

Çankırı’mızın köklü kültür mirasımız olan

YÂRAN KÜLTÜRÜNÜ bir nisanda Baş ağalar Sayın Recep ve Ali DENECİ Kardeşlerin Başağalar ocağına davetli olarak gittim iyi ki gitmişim hem çok sevdiğim İlim Çankırı’yı ve Çankırı da ki hısım akraba ve Dostlarla hasret giderdim Özlemini çektiğim YÂRAN Gecesinde doyumsuz yaran kültürünü yaşamak bana aşırı mutluluk verdi. 

Geleneklere göre Cumartesi gündüz kahvaltı ve mahalli müzik eşliğinde esnaf ziyaretleri Çankırı caddelerini şenlendirirken coşkulu alkış alan yaran meclisini yaran ocaklarında yetişmiş ve bu kültüre gönül vererek resmi kimlik kazandırarak baş ağalık mertebesine ulaşmış kişiliğimle adeta mutluluktan havalara uçuyordum kalbim küt küt atarken var gücümle cadde kenarında alkışlarken mutluluktan göz yaşlarıma hakim olamadım.

OĞUZ BOYLARI YÂRAN Meclisinin aslına uygun yaşattığı geceye Misafir ağa olarak usule uygun iki Başağının arasında çavuşun gösterdiği yer olan Reisin yanında yerimizi aldık, ancak örf adetlere uygun oturmam gerekirken sol dizimdeki rahatsızlığımdan Başağa dan destur alarak rahat oturmamın izni ile hareket ettim ama huzursuz olduğumu da belirtmek isterim. 

Geleneklere göre, akşam namazından sonra başlayıp sabah namazıyla son bulan OĞUZ BOYLARI YÂRAN Meclisi Çuhadar oğlu peşreviyle misafir ağalar Yâran meclisine kurallara uyularak alındı.

Selamlaşma ve hoş geldin merasimleri ile kahveler ikram edildi artık simge haline gelen Eldivan ilçemizin Meşhur Eldivan’ın kirazı dosta gider birazı akşam havası ile coşkulu bir şekilde başladı, yaran ağalarla misafir ağalarla mahalli oyunlar, oyunların başı giriş ile tekerlemeler, orta oyunları ve gecenin ilerleyen zaman içinde duygu yükü ile dolu olan ecdadımıza saygıyla Çanakkale oyununu harika canlandırdılar Açılan TÜRK BAYRAĞI ayakta uzunca süren alkışlarla selamlandı gerçekten tam bir final gecesi oldu yine ben göz yaşlarıma hakim olamadım ecdadımız nur içinde olsunlar.

Büyük Başağa Recep DENECİ Yaptığı konuşmada yaran kültürünün sadece eğlence olmadığını hilesiz satış felsefesinde, esnaf yetiştiren, Toplumun her kademesinde görev almış üstün karakterli kişilerin yetiştirildiği talim ve terbiye ocağı olduğu vurgusunu yaparken yâran meclisinde bulunmayan ocak yakmayan gençlere kız babalarının kızlarını vermedikleri ile yaşanmış bir olayı da harika üslupla anlatmıştır.

Baş ağalara has olan dağıtılan hediyeler ve özenle hazırlanmış takım yemeği ile unutulması güç bir gece yaşatmışlardır.

İlimiz Çankırı da bir ilk olan iki kardeş hatta küçük kardeş büyük başa büyük kardeş küçük başağa olarak sanırım yaran kültüründeki saygı sevgi ortamının ön planda olduğunu topluma göstermiş oldular Recep ve Ali DENECİ Baş ağaların şahsında Bu kültüre gönül veren yaran ağaları gönülden kutluyorum.

Yemek sonrası sazendeler bir ağıt olan ve gecenin bittiğini belirten Cezayir marşı ile misafirler uğurlanırken YÂRANAĞALAR Bir koridor oluşturdular Baş ağalar yaran evi çıkışında misafirleri samimi bir atmosfer içinde uğurladılar.

Darısı yeni yaran meclislerinde bu köklü kültürün aslına uygun yaşatılması için dualar ediyorum geçmişten günümüze kadar bu kültüre emeği geçen ahrete göç eden baş ağalara yaran ağalara rahmetler diliyorum. Halen hayatta olanlara da ALLAH sağlıklı mutlu ömürler versin (AMİİİN) 

İlimiz Çankırı da köklü mirasımız olan YÂRAN Kültürünü aslına uygun yaşatılan ahlak, sevgi, saygı ortamını yâran kültürümüz ile zirveye taşıyan bu ocaklar gelecek nesillere aktarılması için çalışılmasını görmek benim için mutlulukların en büyüğüdür.

Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar ülkemizde huzur ve düzenin bozulmaması ve bizlerin güvenli bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için gece gündüz fedakârca görev yapan, Türk Polis Teşkilatının 172. yılı kutlu olsun!

Aynı zamanda 10 Nisan 1950 Doğumlu ben Necati ÜLKER için gerek telefonla gerekse sosyal medyada doğum günümü kutlayan yakınlarıma dostlarıma ayrı ayrı yürekten teşekkürler nice güzel günlere sağlıklı ömürler içinde hep birlikte olalım inşallah

Okunan biri olmanız dileği ile Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir