YÂRAN KÜLTÜRÜ NEREDEN NEREYE

23.11.2019 Tarihinde yapılan genel kurula Çankırı Aşığı Yâran sevdalısı kişiliğimle telefonla çağrıldım severek bu mutlu günde tüm dernek başkanlarının Başağaların yâran ağaların yanında olmayı arzu ettim.

Doğup büyüdüğüm esnaf gurubuna dahil olduğum ilimiz Çankırı’da yüz yıllardır var olan yaran meclislerinde çocukluğumdan beri bu kültürün içinde yer alarak Yaran ağa, Başağa unvanlarını kazanmış ve burada kendimden öncekilerden edindiğim birikimi büyük bir ustalık liyakat ve sorumlulukla kendimden sonra ki gelecek kuşaklara gerek yâran Meclislerinde gerekse makale ve köşe yazılarımla aktarmaya çalışıyorum.

1994 Yılında “ÇANKIRI YÂRAN KÜLTÜRÜ” DERNEĞİNİ Bir gurup yâran arkadaşımla kurarak beş yıl kadar kurucu başkanlığını yaptım bu köklü kültürümüze ilk kez resmi kimlik kazandırdıktan sonra kurum ve kuruluşlardan bu kültürümüze ilginin arttığını gördüm.

Her yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından katkı sağlayanlara halkın refah ve mutluluğu ve sosyal gelişimi için hizmetlerde bulunanlara verilmekte olan “ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ” 2009 Yılında adı geçen Derneğimize verilmiştir.

Tüm Yâran kültürüne gönül veren insanları mutlu eden bizleri gururlandıran bu harika ödül için 13.07.2009 Tarihinde bir tören düzenlenmiştir.

Ben ailece 2004 yılında Başkent Ankara’ya doğduğumuz yer olan Çankırı’dan göç ettik.

Adı geçen Tarihte Çankırı Milletvekilleri Nurettin Akman, Suat Kınıklı oğlu, Ahmet Bukan ve O Tarih de ki Dernek yöneticileri katıldılar.

Bu değerli ödülün verilmesinde TBMM Kültür ve sanat komisyonu üyesi olan Çankırı Milletvekilimiz Ahmet Bukan bey komisyon üyelerine ve yüce Meclisimizin başkanına bu köklü kültürümüzü iyi tanıtmış olacak ki Yârana gönül verenleri mutlu eden bizleri gururlandıran bu harika ödül çok yerinde bir kararla alınmıştır.

Bilinmelidir ki BU “ONUR YÂRAN KÜLTÜRÜNE LAYIKTIR”.

Çankırı Milletvekili Ahmet Bukan benim bu derneği kurduğumu ve bu kültüre ivme kazandırdığımı yakından bildiğinden Çankırı Belediye Başkanı iken Yâran kültürü etkinliklerinde iş birliği halinde çalıştığımızdan olacak ki TBMM 2009 Yılı üstün hizmet Ödül töreninde

benimde bulunmam için telefonla arayarak TBMM Olmamı istemesi memnuniyetimi kelimelerle anlatamam.

Ayrıca bu değerli ödülün kurduğumuz derneğe verilmesi beni son derece mutlu etmiştir.

Ödülü TBMM Başkanı Köksal Toptan’dan alırken çok mutlu ve heyecanlıydım.

Şahsıma çok büyük maddiyat verilseydi belki bu kadar mutlu olmazdım.

Türk kültürünü Türk Dilini bizler devraldığımıza göre, bizlerden sonra geleceklere devretmek mecburiyetindeyiz.

Dil bir milletin namusudur, kültürde onun bekçisidir. Düşüncesiyle: Geçmişten geleceğe YÂRAN Kültürü Elkitabı Çankırı isimli Kitabımı yayınlayarak bilimsellik ve nitelik yanında yaşanmışlıkların yazıya dökülmesini ve ilk kez Çankırı Türkülerini TRT den Notalı şekilde alarak bana ulaştıran değerli üstat Gökhan Ekim hemşerime yeri gelmişken teşekkürler, bu Köklü Kültür için azimli çalışma sonunda kalıcı eser tarafımdan sağlanmıştır.

İyi ki bu köklü kültürümüze geç kalınmasına rağmen resmi kimlik kazandırmışız, iyi ki bu kültüre hizmet etmeyi sürdürüyoruz.

1994 Yılı resmi kimlik kazandırılan bu köklü kültürün bu günlerde çok daha ileriye gidilerek Yâran Kültürü’ne sahip Çankırı, Anadolu’nun kadim şehirlerinden biridir.

25 Kasım 2018 UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınan ‘Yâran Kültürü’ne sahiptir

Anadolu Sohbet Gelenekleri Yaran Dernekleri Federasyonu kurulması bu süreçlerden bu günlere gelmiş olmasını Şimdi diyorum ki YÂRAN KÜLTÜRÜ Nereden Nereye gelmiştir.

Hani derler ya zaman çok şeyin ilacıdır, Yüce rabbim bana bu günleri gösterdi çok şükür.

Yukarıda anlattığım gibi “YÂRAN KÜLTÜRÜ” Dünya literatürlerine girmiş Ülke genelin dede federasyon olmuş örf adetlerimizle gelenek göreneklerimizle aslına uygun yaşatılacağı umudum tavan yapmıştır.

YÂRAN KÜLTÜRÜ FEDERASYONU HAYIRLI OLSUN.

Anadolu Sohbet Gelenekleri Yaran Dernekleri Federasyonu Genel Başkanlığına Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu seçildi.

Geçtiğimiz aylarda kurulan Anadolu Sohbet Gelenekleri Yaran Dernekleri Federasyonu birinci olağan genel kurul toplantısı Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yaran Ocağı’nda gerçekleştirildi.

Necati Ülker’in divan başkanlığını, Ali Osman Mercan ve Necati Taş’ın kâtipliğini yaptığı genel kurula Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Kültür ve Turizm İl Müdürü M. Kemal Karatatar, Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Derneği, Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği, Sandıklı İlçesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği, Simav Sarı ve Mor

Zeybekler Yareni Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Sakarya Çankırılılar Yaran Kültürünü Yaşama, Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği üyesi delegeler katıldı.

TARİHİ SORUMLULUK

Saygı duruşu ile başlayan genel kurulun açılış konuşmasına yapan kurucu başkan Absarılıoğlu, “Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve bizi biz yapan milli ve manevi duyguların birleştiği, öğrenilip, öğretildiği kültürel değerimiz yaran meclisleri tarafından gönüllülük esasına göre yürütülmeye çalışılmakta” dedi.

Yaran meclislerinin bağlı olduğu derneklerin gönül birliği yaparak tek bir çatı altında toplandığını vurgulayan Absarılıoğlu, “Kültürlerimizin yozlaşmasına müsaade etmeden, yaşayarak yaşatılması yolunda üstün gayret göstermişler ,bu sayede Federasyonumuz kurularak ilk genel kurulunu yaparak çalışmalarına başlayacak” diye konuştu..

“Bu gün burada tarihi bir sorumluluğu yerine getirirken aynı zamanda gelecek nesillere kendi kültürlerini daha anlaşılabilir sağlam temeller üzerinde inşa edilmiş bir bina olarak bırakabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Absarılıoğlu şunları söyledi:

“Bizler Anadolu’nun farklı yerlerinde yaşasak da ata kültürümüz aynı kökten beslenen dallarında farklı çiçekler açan, farklı meyveler veren bir fidanız. Milletler kültürleri ile var olur ,kültürleri ile yaşar.

Bizler de kültürümüzü yaşayarak yaşatılabilmek ve geleceğe de en doğru şekilde taşımak istiyoruz.

Her ne kadar yazılı ve görsel materyallerden faydalansak da en iyi öğretim yaşayarak öğrenmek.”

FEDERASYON VİZYONU

Absarılıoğlu, ilk işlerinin federasyona bağlı tüm derneklerle iletişim ağı oluşturmak, projeler üreterek her yıl farklı bölgede festival etkinlikleri düzenlemek, sosyal ve kültürel birliktelik oluşturmak, tüm derneklerle birlikte hareket etmek suretiyle farkındalık yaratarak kültürümüzü tüm dünyaya tanıtmak olacağını belirterek “Çok büyük sorumluluk altına girdiğimizi biliyoruz.

Her şeyden önce yaran meclislerimizin yaşatılabilmesi için tüm illerin yaran evlerine ve yaran kültür merkezine ihtiyacı var.

Hayata geçirilebilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Başta belediye başkanlarımız olmak üzere tüm Devlet protokolünden destek istiyoruz ve her yıl bir bölgemizde kültürlerimizin tanıtımlarının yapıldığı bir festival yapmak arzusundayız.

Böylece hem kültürlerimizi tüm dünyaya tanıtmak hem de federasyonumuza yeni üyeler kazandırmak istiyoruz.

En kısa sürede Türkiye Yaran Dernekleri Federasyonu olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Destek olanlara teşekkür eden Absarılıoğlu konuşmasını “Sen sahip çıkmassan kültürün batması haktır, eğer sen sahip çıkarsan asla batmayacak” sözleriyle tamamladı.

YARAN KÜLTÜR MERKEZİ

Katılımcıların düşüncelerini paylaşmasının ardından konuşan Kültür ve Turizm İl Müdürü M. Kemal Karatatar iyi bir noktaya gelinmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek “Bu kültür yaşayarak bugünlere geldi. Bundan sonra da desteklenmesi lazım” dedi.

“Biz biz yapan değerlerimizden birisi de yaran kültürüdür” sözleri ile konuşmasına başlayan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini belirterek seçim döneminde söz verdikleri Yaran Kültür Merkezi için alt yapı çalışmalarının devam ettiğinin altını çizdi.

SEÇİMLER;

Konuşmaların ardından seçimlere seçildi.

Tek liste halinde gidilen seçimlerde genel başkanlığı

Ahmet Absarılıoğlu seçilirken yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Mehmet Güdük (Genel Başkan Yardımcısı), İsmail Erdoğan (Genel Sekreter), Ahmet Çelik (Mali Sekreter), Ekrem Çavuş (Proje ve Finanstan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı), Mehmet Barış (Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı), Recep Deneci (Eğitim ve Spordan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı), İbrahim Harmancı (Siyasi ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı), Fazlı Karamehmetoğlu (Ar-Ge ve İstihbarattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı).

DENETLEME KURULU

Necati Taş, M. Fuat Arık, Erol Emiroğlu

DİSİPLİN KURULU

Mehmet Özkan, Turgut Özkan, Hasan Aslan

DANIŞMA KURULU

Ali Deneci, Zülkif Akdoğan, Faruk Demiroğlu, Metin Ekizceli, Yılmaz Demircan, Menderes Karakoç, Cemalettin Ceylan, Kadir Seçilmiş, Satılmış Gümüş, Tayfun Sanar, İbrahim Kayabaşı

ONUR KURULU

Salim Çivitcioğlu, İsmail Hakkı Esen, M. Kemal Karatatar

Seçimlerin ardından Simav Sarı ve MorZeybekler Yareni Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği yetkilileri tarafından Başkan Esen, Karatatar ve dernek başkanlarına plaket takdim edildi.

Genel kurul yaren yemeği ikramı ile sona erdi.

Yeri gelmişken tekrar diyorum ki Yâran Kültürü’ne sahip Çankırı, Anadolu’nun kadim şehirlerinden biridir.

Kaplıcaları, doğal güzellikleri ve Ilgaz Dağı’yla turizm sektöründe gelecek vaat eden şehre, yabancı yatırımcıların da ilgisi artıyor…

Ülke genelinde oluşan YARANLAR diyarı Çankırı’mız; Emir Karatekin’in, Hacı Murad-ı Veli’nin, Pir-i Sani’nin, Astarlızade Hilmi Efendi’nin şehridir.

Çankırı, Ülkemizin geleneksel kültürünün sürdürüldüğü ve korunduğu yörelerimizden birisidir.

Yâran kültürü; Çankırı’nın geleneksel olarak en önemli simgesidir. Ahiliğin Çankırı’ya yansıması Yaran kültürünü doğurmuştur.

Aynı zamanda Çankırı’mız kaya tuzunun başkentidir. Çankırı Tuz Mağarası, yaklaşık 5.000 yıldır yararlanıldığı tahmin edilen, Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervlerinin bulunduğu bir yerdir. Tarihi geçmişi Hititlere dayandığı tahmin edilmektedir.

Türkiye’nin sofrasında bizim tuzumuz var diye gururla söyleyebiliriz. Kaya tuzu doğallığı, zararlı dış etkilerden uzak oluşu ve içerisinde barındırdığı çok sayıda mineraller nedeniyle uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir