YANLIŞ BESLENME VE KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

YANLIŞ BESLENME VE KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

Yaşlılık belirtilerinden yola çıkıldığında görülüyor ki yalnız kişinin bir miktar ürkmesine neden olur.

Kırk yılda bir yalnız kalırsınız, onda da tuvaletten ses gelir, salondan ses gelir, mutfaktan ses gelir..

Her yerden ses gelir. hele bir de gece vaktiyse, tamamdır; tedirginlikten tedirginlik beğenin. tek kurtuluş yolu, yatıp uyuyarak sabahın olmasını beklemektir.

Aile kurumu, yapısı ve işlevleri bakımından alternatifi olmayan bir kurumdur. Toplumlar için aile kurumunu vazgeçilmez kılan; sahip olduğu koruyucu, önleyici, destekleyici ve eğitici gücüdür.

Aile, çocukların bakımı ve yetiştirilmesi, yeni kuşaklara kültürel kimliğin ve değerlerin kazandırılması, tarihsel ve toplumsal bilincin aktarılmasında birey ve toplum arasında bir köprüdür.

Son yıllarda yaşanan hızlı toplumsal değişme ile birlikte aile kurumunun güçlendirilmesi için birtakım destek ve yardım mekanizmaları önem kazanmaktadır.

Nörofizyoloji uzmanları, yaşlanınca açık zihin ve güçlü hafızayı korumak için alınabilecek yedi önemli önlemi belirlediler.

Stroke dergisinde yayınlanan habere göre, ABD’nin Grand Rapids kentindeki Michigan Üniversitesi’nden Philip Gorelick, “Ateroskleroz gelişimine katkıda bulunan risk faktörleri, Alzheimer hastalığı ve yaşlılıkta görünen diğer bunaklık biçimlerinin gelişmesinin sebebi oluyor.

Önerdiğimiz 7 basit adım, beyin inmesi ve kalp krizi olasılığını azaltmanın yanı sıra, zihin ve hafıza sorunlarını da çözmekte yardımcı oluyor” dedi.

Alzheimer © AFP 2019 / DOMINIQUE FAGET Bilim insanları ‘Batı diyetinin’ Alzheimer hastalığının gelişimini hızlandırdığını belirledi

Kalp ve damar hastalıkları, beyin inmesi ve çeşitli bunaklık biçimleri günümüzde gelişmiş ülkelerde ölümlerin temel sebeplerinden ve sağlık hizmetlerinin temel kalemlerinden gösteriliyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 2030 yılında Dünya genelinde yaklaşık 75 milyon kişi bu hastalıklardan mustarip olacak. Bu yüzden günümüzde bilim insanları aktif olarak bu hastalıkların nasıl geliştiğini inceliyor ve olasılıklarını azaltma yollarını bulmaya çalışıyor.

Son gözlemlerin gösterdiği gibi bu hastalıkların en güçlü sebebi şu 3 şey:

Yanlış beslenme, kötü alışkanlıklar ve dengesiz hayat biçimi. Genel olarak yağlı ve zararlı gıdanın tüketimi, kalp ve beyin hastalıkları olasılığını kat kat artırıyor, spor ise aksine bu hastalıklara kapılma riskini ani biçimde azaltıyor.

Nörofizyoloji ve kalp hastalıkları uzmanları, beyin inmesi ve iskemik kalp hastalığının ana nedenlerinden biri olan aterosklerozun gelişimine yol açan birçok risk faktörünün yaşlılıktaki bunaklık, Alzheimer hastalığı ve beynin faaliyetiyle ilgili diğer sorunlardan mustarip kişiler içinde özgü olduğunu tespit ettiler.

Bilgisayar oyunları Alzheimer riskini artırabilir Bilim insanları öncelikle tansiyon, kandaki kolestrol ve insülin seviyelerine dikkat etmeyi, fiziksel aktiviteyi hayat boyunca yüksek seviyede tutmayı, sağlıklı beslenmeyi, aşırı kilolardan kurtulmayı ve tütünden uzak durmayı öneriyor.

Bilim insanlarına göre, bu yedi maddeden en az birine uyulması, bu tür sorunların olasılığını yüzde 50 oranında azaltıyor.

Tüm kurallara uyulması ise erken ve ileri yaşlarda Alzheimer hastalığı ve kalp sorunlarının olasılığını neredeyse tamamen sıfıra indirecek.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, dünya genelinde 670 milyondan fazla yetişkin ile 120 milyon çocuğun obeziteyle mücadele ettiğini belirterek, “Sağlıksız beslenmenin neden olduğu sağlık problemlerinin tedavisi için yılda yaklaşık 2 trilyon dolar harcandığı tahmin ediliyor.” dedi.

Gutu, sağlıklı bir beslenme biçiminde kişinin aktif bir yaşam sürdürebilmesi ve hastalık riskini azaltmak için çeşitli, yeterli, güvenli ve besleyici gıdaları alması gerektiğini vurgulayarak, söz konusu beslenme biçiminin meyve, sebze, baklagiller, kuruyemiş, tohumlar, tam tahıllı ve düşük yağ, şeker ve tuz oranına sahip yiyecekleri içerdiğini dile getirdi.

Tüm bu gelişmeleri düşünerek yanlış beslenme ve kötü alışkanlıklardan kurtulup bilim adamlarının söylediklerini dikkate alarak sağlıklı ömür dileklerimle.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir