YALAN VE ADALET

Bu gün Cuma hutbesinde yalan söylemenin çok çok günah olduğu anlatıldı, Toplumun temel ögesi insandır, bireylerin kişilik sahibi, dürüst olması kalkınmada büyük etkendir.

Dinimizde kul hakkı önemli bir yer tutar bu nedenle özellikle genç nesillere adaletli olmayı, yalan söylememeyi, kul hakkına riayet etmeyi, öğretmeliyiz.

Bu iş anne babaya, eğitim kurumlarına ve devletimize düşmektedir. Bu günün yaşamında iyi insana temiz ellere ihtiyacımız var, adalet mülkün temeli ise bunun anlatımıdır.

Kul hakkı affedilmeyen günahlardandır, bir çok günah affedilirken kul hakkı affedilmez nüfusumuzun yüzde dosan sekizinin Müslüman olmasıyla övünürüz dini kurallara ahlak ve adalet kurallarına uymalıyız, çıkar uğruna yalanlar, riyakârlıklar, kısa yoldan köşe dönmeler, devam ediyor olması gerçekten üzüntü vericidir.

Toplum önünde yapılan yeminlere sadık kalınmıyor, yalan dolanlar, vurgunlar, her çeşit çirkeflikler, devam ediyor maalesef.

Toplum içindeki dürüst insanlar acısını çekiyor çekiyoruz.

Ülke olarak güvenimiz sarsılıyor, siyasete adalete güven kalmıyor, halkın iyi niyeti güveni kötüye kullanılıyor.

İnsan hakkı, adalet ve ahlaklı olmanın temel ögesidir. Maddi ve manevi haklar çiğnenmemeli, korunmalıdır, bu nedenle topluma büyük görevler düşüyor.

İnsanlarımızın iyi yola yönlendirilmesi gerekiyor, yalana duygu sömürüsüne kanmamalıyız, temiz duygular çıkar uğruna kullanılmamalıdır.

Adaletli insan haklarına uygun bir toplum olmamız dileğiyle hoşça kalın dostça kalın, asla gönül kapınızı kapatmayın.

Çankırı aşığı, Yâran Sevdalısı, Şair-Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir