VATAN SEVGİSİ

Vatan sevgisi imandandır derler, gerçekte vatan sevgisi bütün sevgileri besleyen, onlara hayat veren bir kaynaktır.

Çünkü vatan, yaşamak arzusunun, özgürlüğün, geleceğe açılmanın, sonsuzu kucaklamanın hem gerekçesi, hem de garantisidir.

Vatanı olmayan sevgiler karşılıksız kalır, sevdiğimiz kişi veya kişileri gönül vatanında yaşatırız. İnançları ve aşklarımızı gönlümüzde taşırız.

Millet için vatan gönül demektir, bu yüzden vatan uğruna verilen kavgalar temelde gönül kavgasıdır, vatan inanç ve aşkla savunulur.

Çünkü inanç ve aşk gönlün eseridir. İnsan için vücut ne ise millet için vatan odur.

Ruhumuzun arzularını gerçekleştiren vücudumuzdur. Vücudumuz olmazsa ruhumuz uçup gider, vatanı olmayan milletler hangi arzularını gerçekleştirebilirler?

Öyleyse vücudumuzu koruduğumuz kadar vatanımızı da korumalıyız. Vücudumuzun her hangi bir parçasından vaz geçmeyeceğimiz gibi vatanımızın bütünlüğünü sarsacak her hangi bir girişime de anlayışla bakamayız.

Milletlerin ruhu tarih, vücudu vatandır insan bedensel ve ruhsal ihtiyaçlarıyla, istekleriyle, bir bütündür, ruh bedenden ayrılınca hayat biter.

İnsan için ruh ve vücut neyse millet için tarih ve vatan odur, aynı şekilde gönlün huzuru, vücudun sağlığı ne ise tarih bilinci ve vatan sevgisi de odur.

İnsanların yuvası fert olarak ev, millet olarak da vatandır. Huzur ve emniyet bakımından evsiz yaşamak mümkün olmadığı gibi, vatansız yaşamakta mümkün değildir.

Vatan olmadan bir milletin ayakta durması mümkün değildir. Bir milletin var olması, yaşamını devam ettirebilmesi ancak vatanına sahip olmasıyla mümkündür.

Bizi şefkatli bir ana kucağı gibi bağrına basan bu toprakları yabancılara çiğnetmemek,

Ay yıldızlı Bayrağımızı ebediyen göklerde dalgalandırmak ve Semayı çınlatan ezanı susturmamak için.

Gönülleri yeşerten, Kur’an seslerini inletmek uğruna toprağın altındakileri rahatsız etmemek, üstündekileri de zillete ve esarete düşürmemek için canla başla çalışmak her türkün görevi olmalıdır.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın. Çankırılı Şair- Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir