VARLIKTA İMTİHANDIR YOKLUKTA

VARLIKTA İMTİHANDIR YOKLUKTA

Bir dostum bana dedi ki Necati abi ben seninle beni çok düşündüren bir konuyu benim değişik düşüncelerimi dinlemeni istiyorum;

Biliyorsun kamu görevlisi tek maaşla ailemi geçindiren biriyim!

Aynı kurumda ve aynı maaşla çalışan arkadaşlarım var Ben aileme ancak bakıyorum, gelecek adına hiçbir yatırımım olmuyor. Aynı şartlardaki diğer kişilere ise; tarladan geliyor, babadan geliyor, hanımın ailesinden geliyor. O kişinin iki üç tane evi var ve nüfusu benden az olduğu için habere artırarak geleceğini garanti altına alıyor.

Elhamdülillah ikimiz de namazlarımızı kılmaya gayret ediyoruz O kaloriferli evde yaşıyor ben kışın sobalı evde uğraş vererek zorlanarak yaşamaya çalışıyorum.

O çocuğuna gerekirse özel ders aldırıyor, ben bunu yapamıyorum.

O ya da onlar zengin olduğu için toplumda benden daha çok itibar görüyor, ben daha efendi ve duruşu olan biri olmama rağmen onun kadar saygınlığım yok toplumda…

Daha sıralayacağım birçok farklar… Dua ediyorum kabul olmuyor ne yapayım?

Bu durum karşısında aklıma hep başka başka düşünceler geliyor.

Bak dostum bizler inançlı insanlarız aklına neler geldiğini bilmiyorum ancak neyi ve kimi sorguladığınızı anlayamadım. Haşa Allah’ın adaletini mi sorguluyorsun Sizden çok varlıklı olanlara karşı, sizin daha varlıksız olmanıza mı isyanlardasın Aynı kurumda aynı maaşla çalıştığınız kimi insanların babadan, tarladan, eşinden gelen bazı imkânları mı onlara çok görüyorsun Oysa küçük bir empati yapmanız yeterlidir:

Size de bir miras çıkıverse, bu defa başkaları sizin elinizdekini kıskansa hoşunuza gider mi?

İnsanları maddî durumlarına göre tartamayız. Maddî durum dağılımına göre Allah’ın adaletini de tartamayız. Bunlardan birincisi edepsizlik olur, ikincisi bizim boyumuzu aşar. Veren de, alan da Allah’tır. Buna itiraz etmeye hakkımız yoktur. Vermesi de imtihandır, alması da…

Varlık da imtihandır, yokluk da, Allah’tan isteyin; evet! Bu yol açık, Fakat istemenin bir şekli ve adabı vardır:

Doğrudan Allah’tan istemeliyiz, Sitem etmeden isteyelim Kendimiz için istediğimizi başkaları için de isteyelim inşallah.

Arkadaşınızda veya başkasında olanı kıskanmayın. İstediğinize ulaşmak için çaba gösterin. Elinizde olana şükredin. Elinizde olanı, gücünüz yettiğince olmayanlarla paylaşmaya önem verin.

Dostum unutmayalım en büyük nimet şükretmektir, neye şükredeceğiz aldığımız verdiğimiz nefese Rabbimin verdiği sağlığa ve sağlık hayatımızda en büyük zenginliktir.

Yüce kitabımız böyle emretmektedir mademki abdest alıp namaz kılıyoruz her an her dakika şükretmeliyiz,

Hani bir atasözümüz vardır Güvenme güzelliğine bir sivilce yeter, güvenme zenginliğine bir kıvılcım yeter…

Hiçbir zenginin malında gözümüz olmamalı, ALLAH Herkesin gönlüne göre versin bunu söylerken halisane niyetle söylemek lazımdır.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir