UNUTMA!…

UNUTMA!…

Bir düşünür Hayat, silgi kullanmadan resim çizme sanatıdır der.

Eğlenmek nedir?

Güzel vakit geçirmek mi? Gülmek mi? Tek bir tanımı olamayacağını düşünürsek, özetle insanın kendini kötü hissetmediği anların dışındaki her andır.

Çoğu zaman hiç para harcamadan deli gibi eğlenebileceğimiz bir sürü yol olabilir; mesela sevdiklerimiz ile saatlerce sohbet etmek, onlarla evde, sokakta saçmalamak vs. gibi.

Ancak bazen eğlenmek için de para harcamamız gerekebilir. Çoğumuzda var olan bir algı ile sanki böyle şeyler için harcadığımız para boşa gitmiş çar çur etmiş gibi hissederiz ve deliler gibi eğlenmemize rağmen içimizdeki bir ses bize kötü hissettirmek için elinden geleni yapar.

Oysa şu kısa hayatta seni birkaç saat bile olsa mutlu edebilecek bir şey için -elbette suyunu çıkarmadan ya da sorumluluklarını ihmal etmeden-harcanan para asla boşa gitmiş değildir!

Yaşama sevincini yitirme; İnsan yaşama sevincini yitirdikçe, umutları tükenir. Umudu tükenen toplumlar kaosa sürüklenir. Terör, şiddet, radikalleşme ve savaşlar böyle zamanlarda ortaya çıkar.

İnsan tüm dünyayı değiştirmek ya da egemen olmak ister. Bir bilge şöyle der “Sen dünyayı değiştirmeye kalkma. Kendini değiştir.”

Anladım ki her şey kendini değiştirmekle başlar. İnsan, kendinden sorumludur en başta. Oradan başlamak gerek.

Önce sen adil ol, sonra adalet talep et.

Önce sen dürüst ol, sonra dürüst olmasını iste herkesin.

Önce sen ahlaklı ol, sonra insanları ahlaklı olmaya davet et.

Önce sen çalışkan ol, işini iyi yap ki, seni örnek alsın herkes.

An’ı yaşamak, an’da kalmak; kaygı ve endişe gibi şeytani fikirler müzesinden çıkma şeylerden uzak durmaktır.

Hayatın anlamını keşfetmek ve dolu dolu yaşamak en güzeldir

Bugünü yaşa! Çünkü dün çoktan geride kaldı ve yarının olacağı da garanti değil!

Her insanın kendi doğruları olduğunu ve çoğu zaman senin doğruların ile örtüşmeyeceğini aklından çıkarma!

Eğlenmek için harcanılan para boşa gitmemiş demektir!

Hayatta en önemli şey sevgidir, geri kalan her şey gösteriştir. Unutma!

İnsanoğlu olarak yaptığımız en büyük yanlışlardan birisi de anı yaşayamamak. Vaktimizi ya geleceğimizi planlayarak, şu şöyle olursa

bu böyle olursa ne yaparım? diye düşünerek, ya da geçmişe takılı kalıp, yaptığımız ve yapmadığımız şeyler için keşke diyerek geçiriyoruz.

Oysa zaman gerçekten akıp gidiyor, tek gerçek ‘şu an’!

Yaşama gülen gözlerle bakabilmek insanın bitmez tükenmez bir enerji kaynağı olmakla birlikte maalesef en çok göz ardı edilen bir konudur. Diyebilirsiniz insanın dışının gülmesi için önce içinin gülmesi gerekir. Haklısınız, ancak bu bahsettiğimiz enerji kaynağı küllenen ateşin bile eski görkemli haline dönmesini, hastalıkların bile azalmasını sağladığını hatırlamamız gerekir.

Bilim adamalarının yaptığı araştırma sonuçlarında ise gülmenin birçok faydası bulunmaktadır.

Vücudun doğal mutluluk hapı olan endorfin hormonu salgılanmasını sağlayarak vücudu rahatlattığı, beyni sakinleştirip insanlara umut ve zevk verdiği, bağışıklık ve sindirim sistemini çalıştırarak sinirlerin ve organların egzersiz yapmasını sağladığı şeklinde yararları bulunmaktadır.

Daha birçok madde sıralamak mümkün olmakla birlikte insanlara tebessüm eden simalara bakmak bile, karşı tarafın bir ayna olduğunu düşündüğünüz zaman tıpkı toprağın bir tohuma yedi başak verdiği gibi o tebessümün size gülümsemek olarak geri döndüğünü görebilirsiniz.

Geçmişi sırtımıza yük edip, yaşayabileceğimizin hiçbir garantisi olmayan yarınları hesaplayarak en gerçek, en değerli anlarımızı boşa geçiriyoruz.

Bulunduğun an ve içinde yaşadığımız gün, en gerçek, en değerli! Bunu unutma!

İnsaf ve vicdanın değil, vahşet ve menfaatin hâkim olduğu günümüz dünyasının gidişatı maddi ve manevi değerleri yok etmektedir unutma.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir