ÜNİVERSİTEYİ KAZANANLAR VE BURSLAR

ÜNİVERSİTEYİ KAZANANLAR VE BURSLAR

Sevgili Gençler Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK Gençlere şöyle seslenmiştir.

» Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

Sadece meslek edinmekle kalmayıp hayata dair birçok şeyi de tecrübe edeceğiniz üniversite hayatına hoş geldiniz. Üniversiteye yeni başlayacak ve ne yapacağı konusunda panik yaşayanlara yaptığım araştırmaları sizlerle paylaşıyorum.

Üst sınıflardan sınav öncesi, ders öncesi mutlaka taktik alın, çalışmalarınızı ve ders içi davranışlarınızı ona göre yönlendirin.

Ders notları satan kırtasiyeleri keşfedin, çalışmayı vize-final akşamına bırakmayın.

Üniversitenin gen havuzunun lise popülasyonu gibi yerel olmadığının bilincine varın. Her siyasi görüşün, ırkın, dinin, mezhebin, tarikatın mensubunun/fanatiğinin yanınızda duran kişi olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

İlk etapta memleketinizden insanlarla tanışın ki çok fazla yabancılık çekmeyin.

Kimsenin sizi her halinizle kabul eden çocukluk arkadaşlarınız gibi olmadığını bilin.

Gezin Üniversite hayatınıza o şehri tanıyarak başlayın. Kimi zaman ders çalışmak için yeni yerler arayacaksınız, kimi zaman üniversitede edindiğiniz dostlukları pekiştirmek için, bazen ruhunuz daralacak ve sokakları turlarken bulacaksınız kendinizi… Başka yaşamlara ve başka dünyalara tanık olmaya çalışın. gezmek gerçekten insanın bakış açısını genişletiyor.

Mesleğiniz Yaşamınızın Bir Parçası Olsun artık üniversiteyi kazandınız. Bu demek oluyor ki siz artık bir meslek grubunun bir parçasısınız.

Henüz diploma almamış ve bir konuda uzmanlaşmamış olmanıza bakmayın; kendinize “ben doktorum, mühendisim, avukatım, uluslararası ilişkiler uzmanıyım, yönetmenim, mimarım…” demeye başlayın.

Ve her gün o meslekte nasıl daha iyi olabileceğiniz üzerine kafa yorun.

BURS İçin ise Geri Ödemesiz Karşılıksız Burs Veren Kurumlar Yeni Üniversiteyi kazanan adaylar için Burs müjdesi.

Devlet bursları herkese çıkmıyor ve 4 yıl faiziyle beraber Üniversite biter bitmez yüksek bir bütçeyle karşımıza çıkıyor.

Bursun Süresi Bursa hak kazanan öğrenciler, başarılı oldukları ve bunu her eğitim dönemi başında belgeledikleri takdirde mezun olana dek bursları devam ediyor.

Başarısız olan, mezun olan, evraklarını zamanında getirmeyen, Vakıf etkinliklerine gerekli katılımı sağlamayan öğrencilerin bursları sona eriyor.

Burslar karşılıksız olup, herhangi bir hizmet veya yükümlülük gerektirmez. Öğrencinin son sınıfta olması ve alt sınıftan dersi bulunmaması gerekir.

Burs alan öğrenci, düzenli bir öğrenci yaşamının gereklerini yerine getirmeyi, okuluna derslerini aksatmadan devam etmeyi kabul eder.

Öğrenimin aksatılması halinde burs iptal edilir; ancak, resmi belgelere dayanan hastalık veya mazeretler sebebiyle öğrenimin aksaması halinde, burs verme süresinin uzatılıp uzatılmamasına burs veren kurum ve kuruluşlar gerekli gördüğü hallerde verdiği bursu hiçbir sebep göstermeksizin iptal etme hakkına sahiptir.

Dernekçe verilmekte olan karşılıksız burs yardımları, sosyal himayeye muhtaç, kendi imkânları ile tahsil hayatlarını devam ettiremeyen öğrencilere verilmekte olup öğrencinin başarılı olması ve sınıfta kalmaması gerekmektedir.

Burs almaya hak kazanan öğrenciler sınıflarını geçtikleri ve herhangi bir şekilde öğrenimlerine ara vermedikleri takdirde bursları tahsil hayatları boyunca devam etmektedir.

Vesileyle Öğrencilerimize, öğretmenlerimize, başarılar ve güzel bir öğretim yılı geçirmelerini Allah’tan dilerim.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir