ÜNİVERSİTE TEZİ İLE MUTLULUK DORUKTA

10 Nisan 2014’de 64 yaşını doldurdum. 64 yılda iyi kötü, acı tatlı, mutlu mutsuz, bir dolu günlerim oldu. 

Ama geleceğe hep umutla baktım hep şükrettim. Aile yapım ve aldığım yâran terbiyesi gereği hep kanaatkâr oldum. Bildiğim kadar kendim kırıldım ama kimseyi kırmamaya çalıştım.

Eninde sonunda menzilimiz belli… Bundan 64 yıl evvel bu dünyada değildim 64 yıl sonra ne olacağımız belli değil. 

İnsan “SEVGİSİNİ” bu güne kadar hep savunarak geldim insanlarla aramızda karşılıklı sevginin olduğunu kurabilsek dünyayı değiştirebilirdik, buna yürekten inanıyorum. gerçekten yapabilirdik. Sevginin ilk ve en basit anlamı farkındalıktır; bu da sadece diğer insanın durumuna da değer vermek ve onu canlı yaşam tarzlarıyla ve gerçek yaşamın sevgi sözcükleriyle dolu bir dünyanın merkezinde duran bir insan olarak görmek ya da bu hissiyatı vererek onurlandırmak demektir. 

Karşılıksızca, çıkar ya da menfaat gözetmeksizin paylaşmak önemlidir ve işte o vakit hayata ve insanlığa değer katmış olunur.

Bu görüşümü bir örnekle tamamlayım: Para mutluluk için gereklidir. Ama salatanın tek domatesle olamayacağına göre yaşamdaki tek mutluluk kaynağı da para değildir. Sadece para değildir. Sadece para yaşamı mutlu etmeye yetmez.

“Aristo’ya göre mutluluk insan yaşamının bircik amacıdır. Hayatımız boyunca harcadığımız tüm çabalar mutlu olmak içindir ve mutluluk, ancak erdeme ve kusursuz bir karaktere ulaşarak yakalanabilir”.

Hayatta hiçbir şeyin zor olmadığını 64 yaşın tecrübelerine göre söylemeliyim yeter ki isteyin, istemesini bilin ben yüce ALLAH’ TAN ne istedimse verdi çok şükür yeter ki başaracağınıza inanın ve gayret gösterin. Birde bol, bol duacı olun

Hayat masalınız mutlulukla bitmesini istiyorsanız eşinizi sevin… İnsanları sevin… Ön sözü “mutsuzlar” son sözü “ayrıldılar” insanlarla küsler olmasın …!

 Ön sözümüz sevgi, son sözümüz mutluydular olsun.

Her günü hayatımızın en mükemmel günü olacakmış gibi yaşamalıyız. Bu gün hayatımın en güzel günü olacaksa bu günümü kimsenin berbat etmesine, izin vermemeliyiz. Bu gün hayatımın son günü olabilir. bugün hayatımızın son günü ise bu günü nasıl geçirmeliyiz? Karşılaştığımız her insana dünyadaki son günü yaşıyormuş gibi davrandığımızda, elde edeceğimiz sonuçlar, inanıyorum ki bizi mutlu edecektir.

Mutlu olmamız için o kadar çok nedenimiz var ki, şu an nefes alıyor olmak bile yetmez mi? Hayat gülü, başarı ve mutluluğu bize dikeni ile sunar bu nedenle bedellere de katlanacağız.

Bu gün aşırı mutluyum bu mutluluğumun parayla pulla alakası yok. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencisi olan Çankırılı Merve BENZETME kızımız beni elektronik ortamda bularak bana ulaştı. ‘’Necati Hocam sizin hayatınızı ve şiirlerinizi üniversiteyi bitirme tezim olarak hazırlayıp sunmak istiyorum, bana yardımcı olur musunuz? ‘’ dediğinde çok mutlu oldum.  Mutlulukla nasıl yardımcı olacağımı sordum bilgilerimi karşılıklı bilgisayar ortamında aktardım.

Merve kızımız mezuniyet tezini hayatımı, şiirlerimi, özenle, özveriyle şahane hazırlayarak sunumunu gerçekleştirmiş.

 Tezi Kabul görmüş neticede üniversiteden mezun olmuş bu bilgileri yine bilgisayar ortamından öğrendim.

 Halen yüz yüze tanışmıyoruz, dedim ki kızım ailene vatana hayırlı olsun beni onurlandırdın ALLAH işlerini rast getirsin senin hayatına benimde bir katkım olmuş kızım seni yürekten kutluyorum. Benim de senden bir isteğim var sana adresimi vereyim kabul gören mezuniyet tezinden bir kopyasını bana gönderebilir misin hayır hocam size mezuniyet tezimi kendim getireceğim ve elinizi öperek hayır dualarınızı alacağım. Merve kızım seni evimde ağırlamaktan şeref duyarım. Şükürler olsun mutlulukların en doruk noktasındayım. Kendimi gerçek anlamda zengin hissediyorum. mutluluk bu olsa gerek çok onurlandım.

 Buna benzer evimin köşesinde bir dolu ödülün sahibiyim. İşte arkamızda hoş bir seda bırakmak buna denir yıllardır yazdıklarımın karşılığını manevi olarak aldım bundan daha güzel ne olabilir.

Üniversiteden yeni mezun olan “Merve BENZETME” genç kızımıza ömür boyu sağlık, başarı dileklerimle Rabbime duacı olacağım. 

Okuyun ve okunan biri olmamız dileği ile hoşça kalın dostça kalın ama gönül kapılarınızı Asla kapatmayın.

 Necati ÜLKER  

  Şair-Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir