UMUTLAR GERÇEK MUTLULUK DAİM OLSUN

UMUTLAR GERÇEK MUTLULUK DAİM OLSUN

Gecenin karanlığında ıssız ve dar sokaklarda yürürken kendi kendimle yorumlar yapıyorum.

Kimseyle karşılaşma ihtimalim olmadan sokak lambalarının gölgesinde çevrenin güzelliğini seyredip keyfini çıkararak dolaşmak sessizliğin sesini dinlemek oldum olası beni mutlu eder.

Sokaktan çıkıp bir kavşağa geldiğimde yayılan güzel bir müzik sesi bana yaşama zevki verirken bir tarafta sevgililer el ele huzur dolu mutluluk içinde gecenin keyfini çıkarırken kim bilir bu şehrin kalabalığında yaşamın karmaşasında kendini işe yaramaz hisseder.

Kim bilir gecenin karanlığında ışık yanan evlerde kaç kişi kavga ediyor, kaç çocuk yaşama merhaba diyor, kaç can yaşama veda ediyor, kaç kişi çaresizliğini yaşıyor ve rabbine niyazda bulunuyor, kaç kişi yarının özgürlüğünü düşlüyor.

Bu düşünceler içinde gecenin karanlığında yürürken sessizlik ve yalnızlığı sorguluyorum.

Oysa şu birkaç günlük ömrümüzü sadet içinde geçirmek hepimizin tek arzusudur.

Hatta yalnız kendimiz değil Devlette bütün teşkilatıyla imkanları milleti biraz daha mesut etmeye Muaffak olmak için kullanıyor.

Zaten hayattaki her türlü faaliyetin sonu hep bu kapıya çıkar.

Devlet adamlarından ilim adamlarından flozoflara şair ve ozanlara kadar herkes insanların biraz daha mesut etmek için çalışmaktadırlar.

Herkesin bakış açısı farklıdır. Kimi bardağın dolu tarafından, kimi bardağın boş tarafından, kimileri ise bardağın her iki tarafından da olaylara bakar.

Kısacası her şey kötü değildir, sadece düşünce onu kötü yapıyor. Dolayısıyla hayata pollyannacı bir taktikle yaklaşıp her zaman iyi tarafını görmeliyiz.

Bu işler sadece parayla olmuyor. Yaşama zevki, incelik ve estetikle yaşama küçük dokunuşlar bile çare olabiliyor.

Rahmetli sanat güneşimiz Zeki Müren’in bestesi olan Yaşamak zevki verir/ ruhuma sonsuz kederim/Seni yalnız seni/ çılgın gibi hâlâ severim./Bilirim hiç beni/ güldürmeyecektir kaderim.

Seni yalnız seni/ çılgın gibi hâlâ severim. Eseri sevgiyi ve yaşama zevkini ne de güzel anlatmaktadır.

Yaşamak güzel şey doğrusu, hele gücün kuvvetin yerindeyse

Hele tertemizse gönlün, hele kar gibiyse alnın, sağlığın yerindeyse

Yaşamak güzel şey doğrusu haydi birde şöyle düşünelim;

Zamanı geriye almak mümkün olsa herkesin dönmek istediği bir zaman dilimi olacaktır illaki. Her ne kadar ‘zaman hiç geçmiyor’ lafını çok sıklıkla dile getirsek de aslında zaman o kadar hızlı ilerliyor ki, bir bakıyoruz yaş bile başını alıp gitmiş.

Etrafımızdaki yaşlı insanların ‘ah o gençlik’, genç insanların ise ‘ah o çocukluk’ lafları dillerden hiç düşmez. İşte bu durum zamanın aslında ne kadar hızlı geçtiğinin en büyük kanıtıdır.

Herkese sağlıklı umutlarının gerçek mutluluklarını daim olması arzusuyla, Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir