ÜLKEMİZDE BİRLİK BERABERLİK RUHU OLUŞTU

ÜLKEMİZDE BİRLİK BERABERLİK RUHU OLUŞTU

Barış pınarı Hareketinin gelişmelerini yazılı basından alıntılar yaparak sizlerle paylaşıyorum.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile hazırlanan

“Barış Pınarı Harekât Planı” Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 9 Ekim saat 16.00’dan itibaren uygulanmaya başlandı. Düzenlenen harekâtın ardından vatandaşlarımız harekâta neden ‘Barış Pınarı’ isminin verildiğini merak ediyorlar.

Peki, Barış Pınarı Harekâtı’nın bu ismi almasının sebebi nedir?

Suriye’nin kuzeyini terörden temizleyecek harekatın adı özellikle seçildi ve bölgenin anlamına uygun bir isim olarak düşünüldü..

Hem Türkiye’nin harekât amacına hem de bölgedeki coğrafi yapıya vurgu yapıldı.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014), 2178 (2014), 2249 (2015), 2254 (2015) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkı” çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, sınırlarımızın güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek, yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla

Barış Pınarı Harekâtı saat 9 Ekim 16.00’da uygulanmaya başlamıştır.

Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda olduğu gibi, harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta, sivil/masum kişilerin ve harekât bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost ve müttefik ülke unsurlarının zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur denildi.

Hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, sınırlarımızın güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek, yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için

uygun şartları sağlamak maksadıyla Barış Pınarı Harekâtı yapılmaktadır.

Bugün 4’ncü gününe giren harekâtta Türk askerleri ve Suriye Milli Ordusu, adım adım ilerleyerek sınırdaki bölgeyi PKK/YPG terör örgütünün işgalinden temizliyor.

Sivil hassasiyeti sebebiyle çok dikkatli ilerleyen askerler, güvenli bölge oluşturup huzuru sağlamak için çalışıyor.

Tüm dünyanın gözü, Ortadoğu’nun en karışık bölgesi olarak bilinen Suriye’de devam eden Barış Pınarı Harekatı’nda.

Bugüne kadar 415 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda, Resulayn meskul mahali, Türkiye’nin eğittiği Suriye Milli Ordusu askerleri tarafından kontrol altına alındı. Bugün akşam saatlerinde Milli Savunma Bakanlığı son verileri açıkladı ve öldürülen terörist sayısını 459 olarak güncelledi.

Getirmek, Suriyeli mültecilerin evlerine dönmelerini sağlamak, Türkiye’nin harekâttaki en önemli amacıdır denilmektedir.

Ve diyorum ki Ülkede birlik beraberlik ruhu oluşmuşken Milletçe birlik ve beraber olmamızın çok hayati önem taşıdığı günlerden geçiyoruz. Gün, birlik olma, el ele verme, her tür tartışmayı rafa kaldırıp aynı bayrak altında ve aynı duanın etrafında birleşme günüdür..

Ey Rabbim Milletimizi, ordumuzu, yurdumuzu ebediyen payidar eyle; millet olarak birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi, güçlü ve daim eyle Allah’ım!

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın. 13.10.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir