UĞRAŞLARLA EMEKLİLİK SAĞLIKLIDIR

UĞRAŞLARLA EMEKLİLİK SAĞLIKLIDIR

Emekli birey olarak bu köşe yazımın başında hemen şunu söylemeliyim inanın dostlar uğraşlarımdan dolayı bana 24 saat yetmiyor dersem abartı olmaz.

Şimdi Soruyorum?

Emeklilik yaşlılık mıdır, bankamatiklerin önünde sıra beklemek midir, kahvehanelerde boş boş vakit geçirmek midir, hiçbir şey üretmeden hazırdan yemek midir,

Yoksa yıllarca çalıştıktan sonra artık kazanılmış bir hakımdır.

İnzivaya çekilip, bedenden gelen rahatsızlıklarla vesvese yaparak bir dolu ilaçlar içerek ölümü beklemek midir?

Hiç böyle düşünmeyin Sağlıklı bir ömür geçirmek için yapılacaklar plan program dâhilin de imkânlar elverdiğince seyahat edebilirsiniz Sivil Toplum kuruluşlarına, üye olmak çok faydalıdır.

Sağlık ve para gibi önemli unsurların yerini almasa da, paranın veya sağlığın yokluğunda ortaya çıkan streslerle de daha kolay baş etmeyi sağlıyor.

Bunların hepsine ek olarak başarma zevki, güç, saygınlık, statü gibi manevi kazançları da var.

Televizyon seyretmek, uyumak, kâğıt oyunları oynamak, spor müsabakaları seyretmek gibi, hiç gayret sarf etmeden yapılan aktiviteler.

Yaparken zevk verse de bir süre sonra monotonluğa, tatminsizliğe ve sıkıntıya neden olur.

Bunları aktif aktivitelerle dengelerseniz, mutluluğunuz, tatmininiz, heyecanınız daha uzun sürer.

Hikâye yazmak, yeni bir dil öğrenmek, yaşınıza uygun bir spor yapmak, bir şey yaratmak veya bir yardım kuruluşunda çalışmak gibi gayret gerektiren aktivitelerden birini mutlaka hayatınıza sokmalısınız.

Birçok kişi, emekliliğinin maddi yönünü yıllar öncesinden planlıyor. Parasını biriktiriyor, evini barkını ona göre düzenliyor. Diğer yandan işin manevi veya sosyal yönü için çok fazla hazırlık yapmıyor.

Emekli olunca ne kadar maaş alacağını biliyor ama vaktimi nasıl doldururum, neler beni mutlu eder, nasıl hayallerim var, bu hayallerimi gerçekleştirmek için nasıl bir hazırlık yapmalıyım diye düşünmüyor, bu konuda hiçbir plan ve hazırlık yapmıyor.

Eğer siz de planlamadıysanız kendinizi bütün gün evde oturup televizyon seyrediyor bulursunuz.

Bir bakmışsınız televizyon ve mutfak en iyi arkadaşınız haline gelmiş. Bu ilk başlarda cazip gelse de, sosyal hayattan izole ettiği, pasif bir hale soktuğu, amaçsızlaştırdığı için bir süre sonra sizi mutsuz yapar.

Emekliler, emekli olduktan sonra bile hayat mücadelesine devam etmek zorunda kalıyor ve çoğu zaman geçinebilmek için çalışmaya devam ediyor. Umarız bir gün Avrupa standartlarını yakalarız ve emeklilerimiz de kendilerine uygun hobileri gerçekleştirmek için daha çok fırsat bulabilir.

Evet, ister finansal nedenlerle olsun isterse de kişisel nedenlerle olsun emekli olduktan sonra da çalışmak isteyebilirsiniz. Peki, emekli olduktan sonra çalışma seçenekleriniz nelerdir hiç düşündünüz mü?

İyi haber şu ki sayısız iş seçeneğiniz vardır ve görünen o ki bu iş seçenekleriniz artmaya devam edecektir.

Kitap okumak, dini vecibelerini yerine getirmek yeni yeni dostlar edinmek gibi sayamadığım benzer unsurlar vardır.

Başkaları tarafından sevilmek, aranmak, istenmek ve bir gruba ait olduğunu hissetmek diğer ihtiyaçların da önünde geliyor.

Arkadaşlık, muhabbet, dostluk bu nedenle emeklilikte en büyük İhtiyaç.

Araştırmalar, bunların ekonomik şartlardan bile daha önemli olduğunu, başkalarıyla yakın ve sıcak ilişkileri olan kişilerin çok daha mutlu, sağlıklı ve uzun yaşadığını gösteriyor.

Çocuklar gibi şenim kuşlar gibi de özgürüm, şimdi ben şefim amirim he mi genel müdürüm, he mi de hür generalim, sabah kalkar spor yapar akşamları yürürüm, iyi ki varsın sağ olasın canım emeklilik…

İşte bunu haykırarak söyleyebilmektir, Tüm Emeklilere sağlıklı ömürler dileği ile Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir