ÜÇ AYLAR VE RAMAZAN BAYRAMI

Yüce Rabbimin lütf’u ile Üç aylar geldi hanelerimiz şenlendi. 09.07.2013 Günü başlayıp 07.08.2013 biten 11 ayın sultanı ramazan oruçlarımızı huşu içinde tutuk çok şükür Ramazan bayramına kavuştuk.

30 gün boyunca midemize inat kalplerimize misafir ettiğimiz bu bereketli günleri geceleri gönülden inanarak bu yaz sıcaklarında 17 saat nefsimize hâkim bir şekilde eda ettik, zekâtlarımızı fitrelerimizi verdik, akraba komşu eş dostlarla birlik beraberlik içinde iftarlarımızı açtık, inşallah Bayram tatilinde de kazasız belasız ziyaretlerimizi yaparız.

Allah ömür verdi yine bir ramazan ayı bitiminde yine bir bayram telaşı başladı. Caddelerde sokaklarda evlerde çarşı Pazar yerleri yeni giysiler, hediyelikler, şeker lokum, alışveriş yapan insanlarla dolup taştı ekonomiye canlılık geldi tatlı bir telaşla evlerde gelecek misafirlere tatlılar zeytinyağlı sarmalar yemekler ve dip köşe temizliği perdeler yıkanıp ütülendi sanki görücüye çıkarcasına evlerimiz bir gelin gibi hazırlandı.

Evlerimizde yaşanan İlk teravih ilk oruç ile çocuklarımın torunlarımın heyecanlarını yazmak için cümle kurmakta zorlanıyorum.

Mahallemizde (sitemizde) yaşlı genç, açık kapalı ramazan hasreti ile tutuşmuş her gönül camilere teravih için sel oldu aktı.

Hele ki çocukların neşesine diyecek yoktu. Namaz sırasında o bildik yaramazlıklarını yine tekrar ettiler ama olsun. Onlarsız ne teravihin nede sahurun tadı yok. Ya teravih sonrası evlerine dönen bahtiyar insanların sohbetleri de geceye ayrı bir güzellik katıyordu coşku dolu geceler gündüzler bana hep mutluluk vermektedir.

Okulların tatil oluşu hemen her camide Kur’an kurslarının var oluşu Ramazan ayına ayrı bir canlılık ve heyecan katmaktaydı.

Hemen herkesin mutlaka çocukluğundaki ve gençliğindeki Bayramlarla ilgili anısı vardır.

El öpme merasimlerinden, kolalı mendillerinden, alınan bayram harçlıklarından, yediği lokumlardan, bayram tatlılarından, bayram öncesi alınan bayram kıyafetlerinden ve bu yaşanılanları anlatır dururlar.

Artık kıyafetler bayramlarda değil her gün alınıyor ve dolaplara sığmıyor yani yeni kıyafetlerin pek önemi kalmadı, eskiden alım gücümüz belki çok değildi ama yinede insanlar mutlu olmayı biliyorlardı.

Bazen bende hayallerde geçmişimi arıyorum, çocukluk günlerimi Bayramlarda yeni ayakkabı alındığında yastığımın yanında uyuyordum bayramlıklarımı düzeltip hayranlıkla heyecanla defalarca baktığımı, bayram namazına heyecanla giderken bayramlıklarımı bayram namazı sonrası giyeceğim diye seviniyordum.

Yeni teknolojiler harcıyor bütün güzel değerlerimizi, bizi biz olmaktan çıkartıyor unutulmaya yüz tutan anılarımızı içimden bir ah çekerek hatırlamaya çalışıyorum koskoca bir ömür arkada bir hoş seda bırakırcasına geçiveriyor.

Şimdi ise haykırmak geliyor içimden çocukluk gençlik anılarımı ve gurbet ellerde derin duygular eşliğinde yalnızlığımı bir bir yazmak gelecek kuşaklara köprü olmak adına Bayramlar insanların bir araya geldiği küçüklerin büyüklerini ziyaret ettiği, ramazan ve kurban bayramlarının kendine has özellikleri vardır. Ancak temel özellik ise birlik beraberlik çatısı altında küçüklerin büyüklerini en azından senede iki kez ziyaret etmesi örf adetler halindedir. 

Ne var ki son zamanlarda bu olağan güzellikler içinde yaşanılan Bayramlar örf adetlerimizi terk ederek yoğun iş temposunda bir mola gibi görerek tatillere çıkılmakta ve büyüklere otomatik mesaj atarak bayram kutlamaları yapılmaktadır. Oysaki biz büyüklerimizi mutlu edersek hayır dualarını alırsak hem vicdanen hem de dinen görevimizi yapmış oluruz ve de ne ekersek onu biçeriz. 

Bazı şeylerin değerini kaybetmeden bilirsek sonradan pişmanlık duymayız.

Arifelerde kabir ziyaretleri ile kur’an okuyarak dualar yaparak gelecek kuşaklara örnek olduğumuzu düşünerek mutluluğumuz bir kat daha artmaktadır bu Samimi duygularla Bayram namazı çıkışı tanı ya da tanıma insanlarla bayramlaşmak kadar güzel ne olabilir ki?

Bayramlarımız kucaklaşmak hal hatır sormak hasret gidermek zamanlarıdır.

Bu güzellikleri insanlar sevdiklerinden esirgememelidir, zira geçen yıl aramızda olup bayramlaştığımız bir dolu akrabamız dostumuz bu yıl aramızda değiller.

Allah rahmet eylesin. Kim bilir gelecek yıl yine birlikte olabilecek miyiz? 

Bayramlar huzur ve mutluluğun, sevgi ve saygının, barış ve hoş görünün pekişmesine vesiledir. Cenab-ı Hak dillerimizi kur’ansız kalplerimizi imansız bırakmasın (amin) Mümin kardeşlerimizin Mübarek üç aylardan feyiz alarak günahlarından arınmış olmamız dileği ile Ramazan Bayramınızı gönülden kutlar daha nice bayramlara… 

Şair-Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir