TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

2009 YILI ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ, BU ONUR YÂRAN KÜLTÜRÜNE LAYIKTIR.

ÇANKIRI aşığı YÂRAN sevdalısı Şair-Yazar 1996 yılında 1-ÇİFT KALP ŞİİRLERİ isimli ilk kitabım yayınlanmış olup kendi imkânlarımla oluşturduğum şiir kitabımın gelirini Çankırı da kurmuş olduğum Yaran Kültürü Derneğine bağışladım.

2-Zaman içinde Geçmişten geleceğe YÂRAN Kültürü El kitabı, 3- İlim Çankırı YÂRAN Ruhu ile yazdıklarım. 4- Tuz tadın da yazdıklarım. Olarak sosyal medya da ve Çankırı Basınında makalelerimi köşe yazılarımı adı geçen kitaplarımda yayınladım. 5-.Şarkılarda bul beni, 6-Unutma isimleriyle 3 adet kitaplarımda şiirlerimi yayınladım, şu ana kadar 6 adet kitabım yayınlandı çok şükür.

Şu an ise Tamamı Anadolu’ya Tercüman gazetesinde yayınlanan haberler, röportajlar Makaleler köşe yazılarım olan basıma hazır yedinci kitabım olan Türlü türlü yazdıklarım ve yine basıma hazır Sekizinci kitabım olan Türlü türlü Niye Şiir sofrası şiirlerimi kısmet olursa yayınlayacağım inşallah.

10.Nisan.1950 tarihinde ÇANKIRI Halil Ağa Mahallesinde doğmuş, büyümüş, eczacı kalfalığından emekli olmuş, Yaran Meclislerinde yoğrulmuş, Yaran terbiyesi almış bir Yaran Ağa ve Baş Ağayım. 16 yıldır Ankara’ da ikamet ediyorum.

Her ne hikmettendir bilinmez 1994 yılına kadar (YÂRAN KÜLTÜRÜNE) Atalarımızdan kalan mirasımıza bu köklü kuruluşa resmi bir kimlik kazandırılmamıştır.

YARAN KÜLTÜRÜ’ ne aşırı zaafım olduğundan 1994 yılında bu köklü Yaran mirasına yakışır şekilde ( ÇANKIRI YARAN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA DERNEĞİ ) adı altında resmi bir kimlik kazandırmak bize kısmet oldu.

1994 yılında ÇANKIRI YARAN KÜLTÜRÜ Kısa adı (ÇAYASAD) olan derneğini bir grup Yaran arkadaşımla kurarak, beş yıl kadar kurucu Başkanlığını yaptım.

Bu kültüre ilk kez resmi kimlik kazandırdım. Resmi kimlik kazandırıldıktan sonra kurum ve kuruluşlardan bu kültürümüze ilginin arttığını gördüm.

Her yıl TBMM tarafından Türkiye’nin tanıtımında katkı sağlayanlara, halkın refah ve mutluluğu, sosyal gelişimi için hizmetlerde bulunanlara verilmekte olan ‘’ Üstün Hizmet Ödülü ‘’ 2009 yılında derneğimize verilmiştir.

Tüm yarana gönül verenleri mutlu eden, bizleri gururlandıran bu harika ödül için 13.07.2009 tarihinde bir tören düzenlenmiştir. Ödül törenine çağrıldığımda hem heyecanlıydım hem aşırı mutluydum.

Törende Çankırı Milletvekilleri; Nurettin AKMAN, Suat KINIKLIOĞLU, Ahmet BUKAN, Çankırı Vali Yrd. Murat SOYLU, Çankırı Belediye Başkan Yrd. Tuncay HASKILIÇ ile BAŞAĞALAR; Arif ASTARLIOĞLU, Orhan ÖZKAN, Tahir KAVUKCU, Necati ÜLKER, Mehmet BAŞBUĞ katıldılar.

Bu ödülün verilmesinde TBMM Kültür ve Sanat Komisyonu üyesi olan; Çankırı Milletvekilimiz Sayın Ahmet BUKAN Bey; komisyon üyelerine ve yüce Meclisimizin Başkanı Köksal TOPTAN Beye bu köklü kültürümüz iyi tanıtmış olacak ki, bu gururu yaşadık.

Tüm Yarana gönül verenleri mutlu eden, bizleri gururlandıran, bu harika ÖDÜL yerinde bir karardır.

“ BU ONUR YÂRAN KÜLTÜRÜNE LAYIKTIR.”

Çankırı Milletvekili Sayın Ahmet BUKAN, Çankırı Belediye Başkanı iken YARAN KÜLTÜRÜNE çok önem veren kişi olduğunuzu yakinen bilen bir YARAN Sevdalısıyım.

1994 yılında YARAN KÜLTÜRÜNE ilk resmi kimlikle yola çıktığımızda; Dernek Başkanı iken Belediye İş Merkezinin proje aşamasında beni telefonla Belediye Başkanımız Ahmet BUKAN arayarak, yapılacak Yaran evinin ölçülerini istemiştir, Ben de gereken bilgileri, belgeleri kendisine sunmuştum.

TBMM 2009 yılı üstün hizmet ödülünün 1994 yılında kurduğumuz Derneğe verilmesi, beni son derece mutlu etmiştir.

Şahsıma; Çok büyük maddiyat verilseydi belki bu kadar mutlu olamazdım.

İyi ki bu kültüre geç kalınmasına rağmen kimlik kazandırmışız. İyi ki bu kültüre hizmet etmeyi sürdürüyoruz.

Derneğimizin geçmişteki faaliyetlerine kısaca değinmek gerekirse; TRT Kültür Müdürlüğünce YARANDA BİR GECE isimli BELGESEL çekilmiştir.

Yine TRT Kurumunca Sayın Nuray YILMAZ ile ‘’ GEZELİM GÖRELİM ‘’ programı yapılmış olup, merhum Atilla İÇLİ’nin ‘’ YÖRELERİMİZ TÜRKÜLERİMİZ’’ programı gerçekleştirilmiştir.

Başkent Ankara’ya gidilerek, zamanın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nevzat AYAZ’ a, Kültür Bakanı Sayın D. Fikri SAĞLAR’ a, tarihinde ilk defa FAHRİ BAŞAĞALIK unvanları verilmiştir.

Tüm bunların yanı sıra Çankırı Vakıflarına, Çankırı Derneklerine ve Çankırı dışında oturan hemşerilerimize yönelik YARAN geceleri tertip edilmiş, Çankırı özlemi ve Çankırı hasreti çeken hemşerilerimiz için, Çankırı örf ve adetlerini, Yaran meclislerini bulundukları kentlere götürerek büyük beğeni kazanmıştır.

Devamı yarın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir