TÜRK KÜLTÜRÜNDE HAYAT

Türk kültüründe hayat Aile merkezli bir bütündür aile üyeleri, evlerine ekmek götürmek ve namerde muhtaç olmamak için işlerine koşar, iş demek ekmek kapısı demektir, amaç ailenin ihtiyaçlarını gidermektir.

Okuyan çocuklar için bütün imkânlar sonuna kadar seferber edilir.

Çocuğum okusun adam olsun ailesini utandırmasın; vatanına, milletine, faydalı olsun.

En azından kendi geleceğini kurtarsın,  kendi ayaklarının üstünde durabilsin, bizim yaşadıklarımızı yaşamasın.

Çektiğimiz sıkıntıları çekmesin tarzında bir yaklaşım biçimi, hemen her ailede görülür.

Ayrıca geçmişten de ders alınarak mutlu bir yuva kurma duygusu, yeni bir biçime sokulur ve duygu olarak aynen sürdürülür, mutlu bir yuva kurma isteği bir özlem değil, ulaşılması gereken bir hedeftir.

Burada geleneksel değerlere yüklenen anlam çok önemlidir.

Türk aile yapısında geleneksel değerler işlevini yitirmeye başladığında hemen eleştirilir ve aşınan değerlerin yerine mutlaka yenisi konulur.

Çünkü Türk aile kültüründe geçmiş inkâr edilemez fakat körü körüne taklit de edilemez, iyi ve kötü aile üyelerinin birbirleriyle dayanışma ve yardımlaşma içinde olması aile içi sırların kimseyle paylaşılmaması gibi duygular Türk ailesini hayatın bütün olumsuzluklarına rağmen birbirine bağlayan temel dinamiklerdendir.

Aşk olgusu ise Türk ailesinin mayasıdır, hiçbir zaman göz ardı edilemeyecek bir gerçektir.

Aşk her şeydir, evliliğin temelidir, aile ve hayat içinde birçok özverinin arkasındaki derin dürtü budur çünkü aşk yerine göre hiçbir karşılık beklemeden sevebilmek demektir. 

Çocuklar aşktır, geleceğe sahip çıkma, hatta hükmetme aşkı! Doğumla ölümü, hayatla ölüm ötesini birbirine bağlayan yegâne sır aşktır, Aşk Türk aile yapısının genlerinde mevcuttur. 

Hoşça kalın dostça kalın, asla gönül kapınızı kapatmayın. 03.01.2019

    Çankırı aşığı, Yâran Sevdalısı, Şair-Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir