TELEVOLELERE VE SİYASİLERE “YÂRAN KÜLTÜRÜMÜZÜ” MALZEME YAPMAYALIM

VATAN insanların doğup büyüdüğü üzerinde yaşadığı topraklar olarak tarif edilmektedir, insanı iliklerine kadar ısıtan, manevi olduğu kadar duygusallığı da olandır.

Sadece coğrafi sınırları üzerinde yaşanan bir toprak parçası değil her türlü manevi değerler, kendine özgü değerleri olduğu da bir gerçektir, örf, adetleri, gelenek görenekleri, yerin adıdır VATAN

Ecdadımız bütün zorluklara rağmen, düşmanların elinde esir olmamak topraklarını başkalarına vermemek için çok mücadele etmiştir, halende etmektedir.

Bu kahramanların anlayışına göre vatan babadan oğula kalan bir miras değil gelecek nesillere hiçbir zarar verilmeden devredilmesi gereken bir emanettir.

İşte tam da bu noktada Çankırı Yâran kültürü bunlardan birisidir, (ancak aslına uygun yaşatılıp yaşandığında) Yâran örf adetlerini, gelenek göreneklerini, zihinlerde kalıcı bir şekle getirirsek başarılı oluruz,.

Yoksa Televizyonlar da üç beş Dakikalık gösteriler ve nazar boncuğu gibi sahnelerde boy gösterilmesi YÂRAN KÜLRÜNE Zarar vermektedir zira YÂRAN MECLİSLERİ Akşam namazından sonra başlar Sabah ezanında son bulan ve bütünlük arz eden kurumdur.

İnsanların birbirlerine kuvvetle itimat etmeleri ve birbirlerini dil, din, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeksizin sadece “kul”, “insan” oldukları için sevmeleri gibi temel kaidelere dayanan bir kültürdür.

Bir milletin sahip olduğu en önemli şey vatanıdır. Bayrak bu vatanın bağımsızlığının sembolüdür. O bayrak dalgalanmaya devam ettiği sürece bir millet varlığını ve vatanını koruyabilir/koruyabilmiştir demektir. Her millet için vatan ve bayrak kutsaldır.

Bir insan vatanını seviyorsa vatanı için çalışır. Gerektiği vaziyetlerde canını bile vermeye hazırdır. Atalarımız da bu mantıkla bu vatanı düşman elinden kurtarıp bizlere bırakabilmişlerdir. Canlarını bizler ve vatanımız için feda etmişlerdir. Milletimize bağımsızlık yakışmaktadır ve atalarımız bu bağımsızlığı sağlayabilmek için milli mücadeleyi sürdürmüşlerdir.

Bayrağımız böylece gökyüzünde hala dalgalanabilir olmuştur.

Geleneklerimizde vatan ve bayrak büyük bir sevgiyle kucaklanır. Her millî bayramda evlerin balkonlarından, pencerelerinden bayrağımız

dalgalandırılır. Askerlik görevini yapacak gençlerimiz davullarla, zurnalarla bayraklara sarılarak geçirilir. Vatan uğruna can feda, diyerek uğurlar analar evlatlarını.

Birçok ülke, bayraklarından kıyafetler, eşyalar yaparlar.

Bizde öyle büyük bir vatan ve bayrak sevgisi vardır ki onu ne olursa olsun alçaltmak, yere indirmek istemeyiz.” Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!” duygusuyla bakarız, bu aşkla coşarız.

Gelin birlik olalım, vatanımıza ve Yâran kültürü gibi harika miraslarımıza sahip çıkalım.

Televolelere ve siyasilere malzeme yaptırmayalım, yakın zamanda rahmetle andığımız, Milli şairimiz merhum Mehmet Akif ERSOY’UN Vatan ile ilgili samimi ifadelerinde yazmış olduğu

İSTİKLAL Marşımız da bulmak mümkündür, Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı!..

Düşün altında ki binlerce kefensiz yatanı.

Bin yılı aşkındır ulusumuzu kanlarıyla suluyarak bize emanet edilen bu CENNET VATANIMIZI Ve miraslarımızı, biz de ne pahasına olursa olsun koruyalım bu kutsal mirası bize emanet edenler, kefenli, kefensiz, yatanlar NUR İÇİNDE OLSUNLAR.

Dileklerimle Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir