TEDBİR BİZDEN TAKDİR ALLAH’TAN

TEDBİR BİZDEN TAKDİR ALLAH’TAN

Tevekkül sözcüğü, güvenmek, dayanmak ve işi başkasına havale etmek anlamlarına gelir.

Terim olarak ise insanın gerçekleştirmek istediği herhangi bir iş için gereken her şeyi yaptıktan sonra Allah’a güvenip sonucu ondan beklemesidir.

Bolu dağı yolunu aracıyla kullanan veya yolcu olarak kullananlarda bilirler kış ayında Bolu dağında çok sis olur.

Bazen araç ile giderken bir metre önünü zor görüyorsunuz değil mi? Genel de yolun ortasında bulunan çizgileri ya da yolun kenarında bulunan yanıp sönen sarı ışıkları takip ederiz. En çok tehlikeli olan ise sağ şeritte arıza yapmış kamyonun birden karşınıza çıkıyor olmasıdır. ALLAH korusun, bir anlık dikkatsizlik sonucu kamyonun altında kendinizi bulabilirsiniz.

Ancak kamyon sürücüsü dörtlülerini yakmış olsa ya da yola uyarıcı bir işaret bırakmış olsa tehlike oranı daha aza inecektir.

Yani her iki tarafta tedbiri elden bırakmaması gerekir, bu olay bize neyi anlatıyor tedbiri elden bırakmayacağız ve takdiri de Allah’a bırakacağız yani alın yazımız ne ise onu göreceğiz.

Allahtan geldik Allah’a döndürüleceğiz gibi ama biraz daha farklı. Eşeğini sağlam kazığa bağla Allah’a ısmarla atasözüne benziyor. Elinden geleni yap gerisini Allah’a bırak. Ee, zaten rab demiyor mu? Vekil olarak Allah yeter daha ne?

Cuma Hutbesinde corona virüs uyarısı yapıldı, Hutbede, “Tedbir Mümin’den Takdir Allah’tandır. Meseleyi hafife almadan, abartıp paniğe kapılmadan, soğukkanlılıkla, aklımızı ve bilgimizi kullanarak bu salgınla mücadele etmek hepimizin vazifesidir” denildi.

En hafifinden en ağırına kadar hastalık dünya imtihanlarından biridir. Tarih boyunca pek çok hastalık Allah’ın yardımı ve insanların gayretli araştırmaları ile tedavi edilmiştir.

Bugün dünyanın dört bir köşesine yayılan Koronavirüs’ün de inşallah şifası bulunacaktır.

Nitekim Resûl-i Ekrem’in buyurduğu gibi “Allah, indirdiği her hastalığın muhakkak şifasını da vermiştir.

Bizlere düşen ise hastalığa Yakalanmamak için tedbiri elden bırakmamaktır.

Kişinin seçimiyle ilgili olmayan işler, kulun iradesi dışında meydana gelen işlerdir. İnsan ne kadar isterse istesin ve ne kadar uğraşırsa uğraşsın bunları değiştiremez.

Dünyaya gelip gelmemek, erkek veya kadın olmak, zekâ düzeyi, dünyaya geldikten sonra büyümek, gelişmek, yaşlanmak, elinde

olmadan birtakım musibetlerle karşılaşmak… Bütün bunlar kişinin iradesine ve seçimine bağlı olmayan işlerdir.

Bu tür işlerde kişiye düşen, içinde bulunduğu durumla böbürlenmek veya bundan yakınıp durmak değil, bu durumu en güzel şekilde değerlendirebilmek için elinden geleni yapmaktır.

Bu tür işler burada ele alacağımız konunun dışındadır.

Kişinin seçimine bağlı olan işlerin gerçekleşmesine gelince; bunlarda seçim insana, yaratma Allah’a aittir.

Yani bu tür işlerin yapılma ve kazanılma yönü insana, yaratma yönü Allah’a dönüktür.

Meselâ yürüyen biziz, ama yürüten başkasıdır. Bizim buradaki fonksiyonumuz tercihte bulunmak ve seçim yapmaktır.

Bunun ötesinde seçtiğimizin meydana gelişi, kendiliğinden gibi görünse de aslında Yaratıcının kanunu ve kudretiyle gerçekleşmektedir.

Yapan başka, yaratan başkadır, İrademize bağlı hususlarda yaşadıklarımız, çoğunlukla seçtiklerimiz ve yaptıklarımızın sonucudur.

Çeşitli alanlardaki çabalar; kişinin, Allah’ın kendine verdiği yetenekleri kullanarak birtakım şeyler elde etmesi, ilmi çalışmalar, hâsılı dünya hayatında çalışmakla elde edilebilecek veya çalışmamakla kaybedilecek hususlar bu tür işlerdendir.

Kişinin seçimine bağlı işlerin meydana gelmesinde, kişinin işleme ve kazanma eylemi ile Allah’ın yaratma eylemi iç içedir.

Bu sebeple bu tür işlerin meydana gelişinin anlaşılması ve değerlendirilmesi daima birtakım yanlış anlayışlara ve yaklaşımlara yol açmıştır.

Önemli olan, yoksun olduklarımızın yanında sahip olduklarımızın kıymetini bilerek ve elimizden geldiğince bunları değerlendirmeye çalışarak, varlığımızın önemli olduğunun bilinci içinde bulunmaktır

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir