TARİHİ ŞEHRİMİZ BURSA İLİNDEYİZ

TARİHİ ŞEHRİMİZ BURSA İLİNDEYİZ

Bu defa Dünürlerimle Bursa’yı doyasıyla gezme imkânı bulduk

Bursa, Bursa ilinin kent merkezi, Türkiye‘nin büyük metropol kentlerinden ve en çok nüfusa sahip 4. şehridir.

Ekonomik açıdan Türkiye‘nin gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır.

Bursa’da en çok Osmanlı İmparatorluğu‘nun kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa’nın Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar.

Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul‘dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerindendir. Şehir İstanbul’dan sonra en büyük ikinci ihracatı, gerçekleştirmektedir.

Günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce insanların yerleşmeye başladığı Bursa ve çevresi, birçok topluma ev sahipliği yapmıştır Zengin bir tarihi mirasa sahip olan ülkemizde Bursa denilince her tarafının tarihi bir mirasımız olduğu bilinir, işte onlardan ilki olan Ulu Cami’dir. Asıl adı Cami-i kebir olan bu ulu mabet, Bursa’ya gelen her ziyaretçinin mutlaka gördüğü ve hayranlıkla gezdiği bir mekândır. İlk burayı gezdik dini vecibelerimizi yerine getirirken gözyaşları ile dualar yaptık, toplu bir gurubun peşinden giderek rehberlerini dinleyerek yeni bilgiler edindik.

Sırası ile emir sultan, camii ve türbesi, yeşil külliyesi Bursa’nın gezilecek en güzel yerlerdendir. Camii, türbe, imaret, medrese, hamam ile tam bir külliyedir. Burcu burcu Tarih kokan manevi değerlerimiz olan bu yerleri gezerken hep dualar ederek duygu ile tarih arasında turladık durduk.

IRGANDI Köprüsü, Set başı köprüsünden aşağıya baktığımızda bir köprü üzerinde dükkânlar görülmekte çarşılı bu köprü Gök dere üzerine kurulmuş üç köprüden biridir. Irgandı, Türkçede sallandı, salındı anlamına gelir.

Üftade Camii ve türbesi; Hz. Üftade (ks) Bursa’nın Manevi sahiplerinden biridir.

Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri; günümüzde Tophane Parkı’nın girişinde 1855 depreminde yıkılan türbeler 1863’ te Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılırken iki ayrı türbeye dönüşmüş ortalarından da bir yol geçirilmiştir.

Somuncu Baba Camii vakıfını aş evini vs. bu yerleri gezerken gelinimizin Dedesi değerli insan 97 yaşında dinç ve enerji dolu

İbrahim Şimşek Hacı baba bizlere refakat ederek gençliğinin geçtiği yerleri, hey gidi günler hey diyerek anılarını bizlerle paylaşmanın gururunu yaşıyordu mutluluğu gözlerinden okunuyordu, Allah Hacı babaya sağlıklı ömürler versin, yıldırım da Ülker çiftinin evinin karşısında bulunan sarı cami de vakit namazlarımızı eda ediyorduk.

Kapalı çarşıları yeni restore edilmiş hanları iş yerlerine ait tek tip tabelaları gerçekten takdire şayan daha bir dolu yerlere zevkle gidiyorduk yorulduğumuzu unutuyorduk.

Sayılı günler çabukça geçiverdi ne biz onlara doyduk ne onlar bize doydu arkamızda mutlulukla dolu anılar bırakarak Ankara’ya mutlu yuvamıza sağ salim geldik çok şükür

www.necatiulker.com Okuyun ve okunan biri olmamız dileği ile hoşça kalın dostça kalın ama gönül kapılarınızı Asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir