SÜRÜCÜLER DE HAKLI POLİSLER DE

Geçtiğimiz cumartesi Yâran Ocağımız vardı eve geç geldim 15 yıldır ikamet ettiğim siteye yakın cadde ve sokaklarda Mübalasız yarım saat arabamı park edecek yer bulamadım. Sitemden yüzlerce uzakta bir sokağa park ederek huzursuz bir şekilde evime geldim.

Kafama takıldı internette yaptığım araştırmada Türkiye genelinde trafiğe kayıtlı motorlu araç sayısı 16 milyondan fazla bir rakama ulaşmış durumda ve bunun yaklaşık 3 milyonu İstanbul’da kayıtlı bulunuyor. Trafikte dolaşan bu 3 milyon aracın bir şekilde park etmesi gerektiğini dikkate aldığımızda yeni nesil için çözümler neler olmalıdır, Şehir planlamacıları ve yerel yönetimler bu çok acil duruma pratikte kısa ve uzun vadede neler yapa bilineceğine kafa yormalılar.

Araç park yeri sıkıntısı sadece Sincan’da, Ankara’ da değil. Herkesin bildiği gibi ülke genelinde ki tüm yerleşim yerlerinde yaşanmaktadır,

Hatırımda kaldığı kadar 1970 yılların da bir yerlerde okumuştum bundan böyle imar düzenlemelerinde yapılacak her binaya ait otopark yeri mecburiyeti getiriliyordu, yoksa bina izni verilmeyecekti.

O tarihlerde bu şekle başlansa idi belki şimdilerde bu denli sıkıntılar yaşanmazdı diye düşünüyorum.

Vatandaşlar yaya kaldırımını kullanmıyorlar. Bu kaldırımların geneli de işyerleri tarafından işgal edilmiş durumda, bir de araçlar olunca Arapsaçına dönüyor ortam.

Araç tabii ki bir ihtiyaç, hayatın olmazsa olmazı ama yerinde ve zamanında kullanmak lazım, her yere araçla gitmek ise israftır ve lükstür…

Gündüz ki araç durumları da öyle iç açıcı değil zira sık sık trafik ekiplerince anonslar “aracını bulunduğu yerden çek”, “devam et”, “aracınıza cezai muamele uygulanacaktır” diye ikaz da bulunuluyor, bazılarına da ceza yazılıyor.

Bu durumda baktığımızda araç sahipleri haklı üç şeritli cadde ve bulvarlarda bile iki şerit dolu vatandaş 5 dakika içinde bir iş yerinden alışveriş yapacak ama tek şeritte dursa trafik akışı kesiliyor. bu defada, trafik polisleri haklı.

Konuyla ilgili şikâyetlerini dile getiren vatandaşlar, “Öte yandan sabah saatlerinde de birçok işyerinin önünde araç park etmek mümkün olmuyor. Kendi aracını işyerinin önüne koymak isteyen esnaf resmen orayı işgal ediyor. Çöp tenekeleri koyarak, dubalar koyarak sanki kendi özel alanı gibi park yeri rezerve ediyorlar.

Ülkemizde, çarpık kentleşmeye bağlı kent içi ulaşım ağı problemleri hızla artan sorunların başında gelmektedir.

Bir başka önem ise bu kadar araç milli servet niteliğindedir.

Lütfen beni yanlış anlamayınız bu olay ülkemizin zenginliğini gösterir ancak bu devasa servet sokaklarda caddeler de bulvarlarda otoparklarda bu işin uzmanlarınca, yetkililerince acil çıkış yolu bulunmalıdır.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Çankırılı Şair- Yazar Necati Ülker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir