SU HAYATTIR

SU HAYATTIR

Dünyada ve ülkemizde Nüfusun hızla artması, buna karşılık su kaynaklarının sabit kalması sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün artmaktadır, su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir.

En küçük canlı organizmadan, en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik hayatı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur.

Hayatımızı idame ettirebilmemiz için en önemli besin kaynağımız olan su, dolaşım ve sindirim sistemlerinin çalışmasında temel unsur olduğu gibi, vücudumuzdan artık ve zehirli maddelerin atılmasında da mühim bir vazifeyi yerine getirir, Su hayattır.

İnsan organizmasının önemli bir kısmı sudan meydana gelir, Kan dolaşımının olabilmesi, vücudun zararlı maddelerini atabilmesi, iç zarlarının kurumadan görevini yapabilmesi için hep suya ihtiyaç vardır.

Bunun için sağlıklı her insanın aşırı terleme ve ishal halleri dışında, günde en az 1.5 litre suya ihtiyacı bulunmaktadır.

Dünyamızın her zamankinden daha fazla suya ihtiyacı var. Sanayileşme, nüfusa artışı ve buna bağlı olarak artan su talebi karşısında su kaynaklarının önemi daha da artıyor.

Suyun kirlenmesi ve bilinçli tüketilmeyişi nedeniyle de var olan su kaynakları hızla azalmaktadır.

Çok fazla önemsenmese de saniyede 1 damla damlatan musluk yılda yaklaşık 6 ton su kaybına yol açmakta, sifon ise ortalama 8 ton suyu boşa harcamaktadır.

Diş fırçalarken, el yıkarken ve tıraş olurken 2 dakika açık bırakılan bir musluk günde 20 litre su tüketiyor, 5 kişilik bir ailede bu rakam günde 100 litreye ulaşmaktadır.

Bir otomobilin kova yardımıyla yıkanması sırasında 20 litre su harcanırken, yıkama işinin hortumla yapılması durumunda bu miktar 300 litreye kadar çıkabilmektedir.

Damlayan bir musluktan boşa akan su, tonlarca su sarfiyatı demektir.

Bu bakımdan bilinçli bir tüketici olarak suyun boşa harcanmaması, yani suyun israf edilmeden ihtiyaçlarımızı karşılayacak biçimde kullanılması, sorumlu bireyler olarak hepimiz için bir zorunluluktur.

Çoğumuzun kafasında tutumlu olmak, az su kullanmak, adeta kirli olmakla bir tutuluyor.

Suyun daha tutumlu kullanılması demek bulaşığın elde yakınması, çamaşırın elde yıkanması, daha az banyo yapılması, sifonun daha az kullanılması gibi algılanıyor.

Oysa suyu tutumlu kullanmak, su tüketim alışkanlıklarımızı olumlu yönde değiştirerek, suyu bilinçli kullanmaktır; adeta damlaların hesabını yaparak suyun hiç bir şekilde boşa akmamasını sağlamaktır.

Duş alırken ve banyo yaparken ihtiyaç kadar su tüketelim. Banyo yaparken ayarlanabilir duş başlığı kullanalım.

Bu duş başlığı dakikada en fazla 9-12 litre su tüketirken, diğer başlıklar 25-30 litre su tüketir.

Tıraş olurken, diş fırçalarken ve abdest alırken suyu boşa akıtmayalım.

Temiz suyun aktığı zaman atık suya dönüştüğünü unutmayalım. İçme suyu ve atık su arıtma maliyetinin yüksek olduğunu da aklımızdan çıkarmayalım.

Çocuklarımızın kıtlık ve susuzluk içerisinde bir dünyada yaşamasını istemiyorsak, tüketim alışkanlıklarımızı ve davranış şekillerimizi değiştirmeliyiz.

Suyumuzu israf etmeyelim, geleceğimizi tüketmeyelim

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir