SPOR YAPMANIN ÖNEMİ

SPOR YAPMANIN ÖNEMİ

İnsanın toplum kurallarına uygun olarak yaşayabilmesi, iyi ilişkiler kurabilmesi, sağlıklı ve dürüst davranabilmesi, düşünce gelişiminin yanında, bedensel ve ruhsal gelişimine de bağlıdır.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yolu spor yapmaktan geçer. Spor yapmak, doğru ve yeterli miktarda solunum yapabilme yetisini güçlendirir.

Spor sırasında terlenmesi sonucunda vücut toksinlerinden arınır. Spor yaparak yaşlılık etkilerinin çok daha az hissedilir olması sağlanabilir. Spor sonucunda cilde ve saç derisine kan pompalanarak cilt daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazanır.

Spor yapan insanların metabolizması daha güçlü olur, daha zor hastalanır ve daha hızlı iyileşme gösterirler.

Spor yapan bir insan formunu geliştirdikçe kendine güveni artar.

Sağlık açısından değerlendirilmek istenirse öncelikle kalp için incelediğimizde kalp- damar dolaşımını geliştirir.

Kalbin pompaladığı kanı artırır. Kalbin çalışma ritmini düzenler. Kalp rahatsızlıklarının oluşma riskini azaltır.

Tansiyonu da kontrol altında tuttuğu gibi tansiyon riskini de azaltır. Sporla vücut sıcak kalır böylece de deride kan akışı artar. Kandaki yoğunlaşmayı azaltır. Oksijenin akciğerlerden kana geçmesini artırır.

Baş ağrılarından kurtulma yollarındandır. Sıcaklığa ve tere vücut alışmış olur.

Şeker hastaları da mutlaka spor yapmalıdır. Özellikle yemek yedikten sonra oturmamalı, hareket etmelidirler. Yoksa kandaki şeker yükselmeye, çarpıntıya sebep olur. Unutulmamalıdır ki herkesin yapabileceği en güzel ve en basit spor yürüyüştür. Günde en az yarım saat, 45 dakika yürümek çok faydalıdır.

Hem vücut hareket etmiş olur hem de oksijen almış olur.

Artık yüksek binaların kapladığı şehirlerde yürüyüş ve bisiklet yolları yapılmaktadır ki insanlar spor yapsın diye. Yine çeşitli yerlere, oyun parklarının yanına bazı spor aletleri yerleştirilerek insanlar spora özendirilmeye çalışılmaktadır. Spor kanser riskini azaltır, sigarayı bırakmaya yardımcı olur.

Sporun psikolojiye de çok büyük olumlu etkileri vardır. Stresten kurtarır, gereksiz düşüncelere yer bırakmaz, endişelerden korur. Depresyonun kolay atlatılmasını sağlar.

Sporcular soğuktan çabuk etkilenmezler. Soğuk ortamlara daha çabuk adapte olurlar. Kilo için de spor çok önemlidir.

Fazla kilo başlı başına problemdir. Tüm hastalıkların başında fazla kilo gelir. Bunun için boya orantılı olarak herkesin ideal bir kilosu vardır.

Tam olamasa da aşağı- yukarı ideal kilo da olabilmek gerekir. Spor vücuttaki yağları yakar, şişmanlığa karşı korur. Fazla kalorilerin yakılmasını sağlar. Yine kiloyu korumayı ya da kilo vermeyi sağlar.

Tabi ki Spor Yapmanın Zararları da yok değil örneğin

Ağırlık egzersizleri abartılmamalıdır. 60’lı yaşlardan sonra dikkatli spor yapılmalıdır.

Kalbe aşırı yüklenme olabilir. Yürüyüşün, koşunun limitleri belirlenmelidir.

Eğer sporunuzu düzenli olarak yapmıyorsanız herhangi bir sonuç elde edemeyeceğinizi unutmayın.

Uzun süre koltukta oturanların da maksimum yarım saatte bir ayağa kalkarak birkaç dakikayı ayakta geçirmelerinin çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

SPORSUZ VE SAĞLIKSIZ KALMAYIN… Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınız asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir