SORUMLULUK ALMAK ÜRKÜTÜCÜDÜR KEŞKELERLE AYRILMAYIN BU DÜNYADAN

SORUMLULUK ALMAK ÜRKÜTÜCÜDÜR

KEŞKELERLE AYRILMAYIN BU DÜNYADAN

Çalmadık Çırpmadık Kimseye Eğilmedik Kimsenin Kapısına Kul Olmadık Yediğimiz Cebimizden Harcadığımız Ömrümüzdendir. ..

Diye düşünürken bu alttaki yazı dikkatimi çekti siz okurlarımla paylaşmak istedim.

Edward N. Lorenz şöyle anlatır:

Hayatınızda alabileceğiniz küçücük bir kararın, atacağınız herhangi bir adımın ya da ağzınızdan çıkabilecek herhangi bir kelimenin nelere sebep olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Ben sık sık düşünüyorum… Bu dünyada tesadüf diye bir şey yoktur.

Her şey muhteşem bir neden sonuç ilişkisi içerisinde birbirine bağlıdır Ve henüz gerçekleşmemiş her şey değiştirilebilir, Öyleyse kader diye bir şey yok mu? Evet var, Doğumun, ölümün ve aşk… Bu üç şeyin önüne geçemezsin.

Bu noktada birçok insanın büyük bir karamsarlık ve boş vermişlik içinde kaybolduğunu görüyorum.

Oysaki hayat ile ilgili belki de en doğru yorumu geçen sene bir röportajda okumuştum geçen yıl. “Yaşamak motor kullanmak gibidir, hayatınız daima baktığınız yöne doğru ilerler.” demişti çok büyük bir şirketin çok başarılı CEO’su.

Peki hayatınızdaki her şeyin kontrolünün elinizde olduğunu bildiğiniz halde istediğinize sahip olmak ile aranızdaki engel nedir? Biraz pozitif bakış açısı ve biraz cesaret…

Aslında hepimiz bireyleri değiştirme gücüne sahip olduğumuzu biliriz ama bunu kabul etmek asla işimize gelmez, Yeni ürkütücüdür çünkü, cesur olma fikri ürkütücüdür, sorumluluk almak ürkütücüdür, kendi hayatının sorumluluğunu almak daha da ürkütücüdür. Aklımıza gelen ve asla gerçekleştiremediğimiz hayallerimiz için suçlayacak birilerini ararız hep.

Ailemi üzmek istemedim, Param yoktu Sevgilimden uzak kalamadım, Eğitim hayatımı tamamlamam gerekiyordu, Topuğum kırılmıştı, Burnum tıkanmıştı…

Bu liste böyle uzar gider. Oysa gerçek bu değil, Kabul edin yeterince istemediniz, İstedim ve yaptım diyebilmenin keyfi daima denedin ve başaramadıkları duymanın korkusu yanında basit kaldı.

İsteklerinizi sorgulamaya başladığınız anda negatif yönlerini görmeye başlarsınız ve bu yanında korkuları getirir, Korktukça

istediğinizden uzaklaşırsınız ve hatta zamanla istememeye başlarsınız.

Bu yüzdendir ki kendiliğinden geliştiğini düşündüğünüz olaylar daima daha büyük keyifler getirir hayatınıza, En basit şekliyle örnekleyeceğim, 2 hafta sonrası için yaptığınız plan başta çok caziptir. Biran evvel tarihin gelmesi için büyük bir heves vardır içinizde.

Ne giyeceğinizi, nereye gideceğinizi, kimlerle olacağınızı, ne kadar eğleneceğinizi düşünüp durursunuz, İkinci gün gelmesini planladığınız kişilerin gelip gelmeyeceği konusunda endişen meye başlarsınız ve birkaç iptal gelir.

Sonraki günlerde bu program ile daha ilginç planları engelleyip engellemediğiniz hakkında endişelenmeye başlarsınız ve telefonunuz hiç çalmadığı kadar çalmaya başlar.

Gün yaklaştıkça kıyafetinizden emin olamazsınız ve bu program sizin arabalarınız yüzünden koskocaman bir işkenceye dönüşmüştür bile, Oysaki iş çıkışı hadi bir şeyler yapalım hareketi daima hayatınızın unutulmaz eğlenceleri arasında yerini alır.

En güzel günlerim mutlu uyandığım sabahlarla başlıyor ya da kendimi mutlu edebildiğim sabahlarımla, Sorgulamadığım, istemekten korkmadığım tüm dileklerim gerçekleşti.

Çocukluk hayallerimin hepsine bir şekilde sahip oldum…

Oysaki yapabileceğimi yüzde yüz bildiğim birçok planımda çuvalladım.

Ya yapamaz Samları düşündüm, ya beceremezsem dedim, ya rezil olursam diye korktum… Ve sonunda hepsi oldu.

O bilmediğim büyük şirketin büyük CEO’su haklı. Yaşamak tıpkı motor kullanmak gibi, hayat baktığımız yöne gidiyor. İstemekten korkmayın ama yürekten, taa derinlerden isteyin.

Bırakın olsun, Tanrı’da ol deyip yaratmıyor mu? Hepimiz kendi dünyalarımızın tanrılarıyız. Ol deyin olsun, Ve daima gülümseyin.

Bu hayat sizin, Siz ne kadar keyfini sürerseniz o kadar keyif çıkaracak karşınıza deneyimlemeniz için.

Ne kadar korkarsanız o kadar korku ve ne kadar mutsuz olursanız o kadar mutsuzluk…

Unutmayın bir yerlerde kader duruma el koyacak ve bitiş tarihini koyacak önünüze…

Keşkeklerle ayrılmayın bu dünyadan! Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Alıntı:Yade Halaçoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir