SON YONGAM SENSİN ASKERLİK PEYGAMBER OCAĞI

Neden askerliğe peygamber ocağı denmiştir? Askerlik neden bu kadar kutsal bir ocak sayılmıştır.

Bu konularda araştırmalar yapan Cüneyt AKTAN (www.kuran meali.org) Peygamber efendimiz savaşlara bizzat katılıp, silah kullanarak savaştığı, katıldığı pek çok savaşta, üstün askeri dehasını ortaya koyduğu ve Uhud Savaşı’nda pek çok şehit verildiği için böyle dendiğine rastladım. 

 Sene 1915… Sonbaharın serin yağışlı günlerinden biri. Birinci Dünya Harbi bütün cephelerde devam ediyor. Vatanın her tarafında barut ve kan kokusu var… Yiğitlerin biri ölüyor, bini yetişiyor, ihtiyarı, genci savaşıyor, didiniyor ve yurdumuza düşman çizmeleri basmasın diye, el açıp Allah’a dua ediyor…

 Cepheye durmadan takviye kuvvetler gidiyor, işte o kuvvetleri götüren tren, Bilecik istasyonunda beklemektedir. Askerlerin hepsi sakin, belki bir daha geri dönmeyecekler. Ama şehit olmak inancı gönüllerine huzur veriyor…

 Sevkiyat subaylarından biri vagonların arasında sessiz, hareketsiz bir gölge görür. Merakla ve şüpheyle yaklaşır… Beli bükülmüş, soluk benizli, başı yaşmaklı, ihtiyar bir Türk anası çakılmış gibi orada duruyor. Yağmurdan sırılsıklam olmasına rağmen huşu içinde beklemektedir. Anadolu’nun cefakâr anası ile yaklaşan subay arasında şu konuşma geçer:

 -Anneciğim, yağmurun altında niye böyle bekliyorsun?
 -Trende oğlum var. Onu uğurlamaya geldim.
 -Oğlun kimdir, nerelisiniz?
 -Söğüt’ün Akgünlü köyünden Mehmedoğlu Hüseyin.
 -Onu görmek ister misin, çağırayım mı?
 -Sana dua ederim. Ona bir çift sözüm var.

 Hüseyin kısa zamanda bulunur. Elini öpen oğlunu bağrına basan ana son olarak; (Hüseyin’im, yiğit oğlum benim! Dayın Şipka’da, baban Dömeke’de, ağaların Çanakkale’de şehit düştüler. Bak son yongam sensin. Eğer, minareden ezan sesi kesilecekse, caminin kandilleri sönecekse sütüm sana haram olsun. Öl de köye dönme. Yolun Şipka’ya uğrarsa dayının ruhuna bir Fatiha okumayı unutma. Haydi oğul! Allah yolunu açık etsin” demiştir.

 Hüseyin, son defa anacığının elini öpmüştü. Yaşlı gözlerle oğluna bakan Türk anası son evladını da dualarla bu şekilde cepheye uğurlamıştır.

ALINTI: www.dinimizislam.com 

 Yukarıda alıntı yaparak siz okurlarla paylaştığım Askerlik gerçekten peygamber ocağıdır. Atalar, bu ocağa Son Yongamsın diye bu kutsal hana, can pareleri evlatlarını, eğer, minareden ezan sesi kesilecekse,  Bayrağımız gönderden inecekse emeğim ve sütüm sana haram olsun. Öl de eve dönme. Öğütleriyle gönül huzuru içinde askere göndermiştir.

15 Temmuz 2016 gecesi belki de Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin en korkunç gecelerinden birisi oldu.

 Türk Silahlı Kuvvetleri, pek çok insanın ham iken piştiği ve kendini bulduğu bir kuruluş bir peygamber ocağıdır.

 Yıllarca bu ocaktan maddi manevi yararlanmış ama insanlık adına kutsallık adına hiç ders almamış, ailelerine ve Türk Milletine bu acıları yaşatmış gözü dönmüş hainlerdir.

Darbe kalkışması girişimi ve hiç suçu olmayan insanları ve aynı ülkeye hizmet eden güvenlik güçlerini Tanklarla ezerek silahlarla vurarak kendini kahraman saymıştır. 

“TUUU SİZE Yazıklar olsun” Bu harekete katılanları lanetliyorum. 

Dünyada eşi benzeri olmayan Halkın verdiği vergilerle elbiseler giydirilen düşmana karşı savunma niteliğinde kullanılan Tank, Uçak, silah, cephane, diğer askeri malzemelerle unvan sahibi yapılan bu Hainler Halkına acımasızca hiç insanlıktan ders almamış bu okumuş cahilleri en ağır şekilde cezalanmalarını istiyorum, haklarım haram olsun.

Şimdi burada özellikle dikkat çekilecek bir ana husus var oda Milletçe top yekûn birlik beraberlik içinde oluşumuzdur.

 Hükümet, siyasi partiler, Sivil toplum kuruluşları, esnaflar, tüm Halkımız, demokrasiye kara leke sürmek isteyen darbecilere karşı tek yürek oldular. Yani Toplumun her kesiminden birlik beraberlik çağrıları yapılırken darbecilere Lanetlerle haykırılıyor. Tamda bu aşamada arzu ediyorum ki siyasilerimiz bu fırsattan dolayı kırıcı ve rencide edici söylemlerden kaçınmalıdırlar kırmadan kırılmadan eleştirilerini yapmalılar.

Bu Vatan için canlarını hiçe sayan Aziz Şehitlerimizi Rahmetle yâd ediyor, dualar yollarken Ruhları şâd Mekânları cennet olsun yüce Rabbim Yaralı kardeşlerime acil şifalar, Şehit ailelerine ve milletimize sabırlar versin bir daha bu vatana böylesine acılar yaşatmasın.

Okuyun ve okunan biri olmanız dileğiyle hoşça kalın dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.                  

Şair-Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir