SİVİL TOPLUMUN ÖNEMİ

Sivil toplum kuruluşlarının ülkemizde çok önemli görevler üstlendiği bir gerçektir.

Bu gerçekten yola çıkıldığında tüm dünya modernleşmeci, dönemin resmiyetci, ve her şeyin devlet eliyle yapılageldiği günleri geride bırakmıştır, bu ortak görüş ülkemizde de yaygınlaşıyor.

Sivil toplum kuruluşları hem giderek çoğalıyor hem etkinliklerini artırıyorlar, başta büyük şehirlerimiz olmak üzere, gerek sosyal, gerek kültürel, gerekse siyasi manada, birçok sivil toplum kuruluşları faaliyet yürütmektedir.

1994 yılında kurulan Sincan Çankırılılar derneği bir dolu faaliyetler yaparak günümüze kadar gelmiştir.

Bu derneğin başkanı olarak Çankırı’mıza atalarımızdan miras bırakılan yâran kültürünü yıllardır doğduğu yerde değil de doyulan yerde olan hemşerilerimize örf adetlerimizi gelenek göreneklerimizi yaşatarak aktarmaya çalışıyoruz.

Bunun yanında çeşitli etkinlikler yaparak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz, hemşerilerimizle birlik beraberlik içinde olarak iyi günde kötü günde bir arada oluyoruz.

Bu durum toplumun giderek örgütlendiği ve hayata daha da sahiplendiği anlamına gelmektedir.

Sivil toplum kuruluşları, bir takım fertlerin belirlenmiş bir amacı gerçekleştirmek üzere bir araya gelmiş özverili gönüllü insanların oluşturduğudur, dolaysıyla bu durum bahsedilen kişilerin sadece kendi dünyalarında ve kendileri için yaşamadıklarını; kendileri dışında ki dünya ile de yakından ilgilendiklerini göstermektedir.

Sahiplenilmiş bir ülkenin ortak değerlerinde üstün değerler olacağından şüphe yoktur.

Sivil toplum kuruluşları toplumsal hayatımızın ve ülke kalkınmasının gönüllü erleridir, çünkü kalkınabilmek diğer bir deyişle bir medeniyet inşa etmek ancak iyi örgütlenmiş milletlerin yapabileceği bir iştir.

Bu bakımdan sivil toplum kuruluşlarının varlığı bu ülkenin sigortası demektir, bizim geleneğimiz sivil toplum geleneğidir.

Baş döndüren bir hızla değişen ve gelişen teknolojik bir çağda her şeyin merkezden koordine edilmesi zaten mümkün değil, siz istemeseniz de dünya küçülüyor ve dünyanın herhangi bir yerindeki kültürel etkinlikler, hareketlilik sizi yada genç nesillerimizi, etkiliyor.

Tüm bunları geriye dönük düşündüğümüzde sivil toplum kuruluşlarının önemi ortaya çıkıyor.

Bu gönüllü kuruluşlara bile zaman, zaman fitnelik sokmaya çalışanlar çıkıyor, giderek maddi çıkarları ön plana çıkaranlar var, onlarda şunu iyi bilmelidirler ki zaman içinde yok olup gideceklerdir. İlerleyen yıllarda keşkelerle nefesleri kesilecektir, tabiki içlerinde ALLAH Korkusu varsa? Önemli olan gönüllü insanların birlik beraberliklerini yılmadan usanmadan devam ettirmeleridir.

İnsanoğlu yaratılış gereği iyilik ve kötülük yapabilme özelliğine sahip olan bir varlıktır.

Kültürel dokumuza yani örf adetlerimize, adilane bir şekilde yaklaşarak hak ve hukuk çerçevesinde yaşanıldığı zaman hem Allaha kulluk görevimizin yerine getirmiş hem de insanlığımızın iyilik felsefesine ulaşmış olacağımız gerçeğini asla unutmamalıyız.

Bir çok sivil toplum kuruluşların yer alarak halen Sincan Çankırılılar dernek başkanı olarak bu tecrübelerimi paylaşıyorum zira bu yalancı dünyada herkes fanidir, önemli olan arkada hoş bir seda bırakabilmektir, kendimce arkamda hoş bir seda bırakabilmenin gayreti içindeyim bunu yaparken de mutlu oluyorum.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir