SİSTEMLİ ÇALIŞMAK BAŞARI GETİRİR

SİSTEMLİ ÇALIŞMAK BAŞARI GETİRİR

Şöyle ki başarılı olmak isteyen insanın çalışması gerekir. İnsanlar bir şeye veya bir ise emek verdiği sürece, o iş yolunda alin terini dökerek azmederek ve vazgeçmeden çalıştıkları müddetçe başarı her zaman onlarla olur.

Zaman boş geçirilmeyecek kadar değerlidir. Çalışarak bir şeyler elde edebiliriz. Kendimize ve topluma faydalı olabileceğimiz birçok konu olmaktadır.

Çalışmadan başarılı olan insan yoktur ve biz bunu bilmeliyiz. Her çalıştığımızda bulunduğumuz seviyenin de üstüne çıkarız. Bilgili oluruz başkalarının gözünde de değerimiz yükselir.

Çalışma insanlara yorucu gelebilir. Ama azmederek çalışırsak yorulduğumuza değecek çok güzel şeyler elde edebiliriz. Basari her zaman bizimle olur çalıştığımız müddetçe.

Sonuç olarak çalışmadan başarı olmaz, Mustafa kemal Atatürk’ün basari ile ilgi bir sözü vardır. “Düşünmeyen beyinler, düşüncesizlere esir olmaktan öteye gidemezler.”

Burada da çalışmadan başarı elde edemeyeceğimizin açıklamasını yapmıştır.

Çalışmak hayatimizin her alanında mecbur olduğumuz bir şeydir.

Mesela sınavlarda başarılı olmak için çalışmamız gerekir, Sınıfta kalmamak için başarılı bir öğrenci olmamız gerekir, İlerideki hedefimiz olan mesleği elimize almamız için yine o alanda başarılı olmamız gerekir.

Planlı bir biçimde ders çalışmak öğrencinin başarıya ulaşabilmesi için oldukça önemli bir faktördür. Başarı, çalışma alışkanlığı kazanmak, zamanı iyi kullanmayı bilmekten ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmekten geçmektedir.

Öğrencinin ders çalışmak için fazlaca zaman olduğunu düşünmesi ve sorumlulukları sürekli ertelemesi, süreç içerisinde yüklerin artmasına ve akabinde başarısızlığın ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Bu durumun yanı sıra tam olarak edinilmemiş doğru bilgileri gelişigüzel kullanmak ve bilinçsizce çalışmak kişiyi başarıya götürmenin tam aksi bir yöne doğru sürükler.

Plansız yapılan çalışmalar, yalnızca vicdan rahatlatmak amacıyla baştan savma olduğu takdirde zaman kaybına sebep olmaktadır.

Planı ve programlı ders çalışmak kesinlikle durmaksızın ve çok çalışmak anlamına karşılık gelmemektedir. Dur durak bilmeden ders

çalışmanın verimi düşüreceği ve bir süre sonra dersten uzaklaşmaya sebebiyet vereceği unutulmamalıdır.

Programlı ders çalışmada yapılması gereken en önemli şeylerden birisi öğrencinin kendisini tanıması ve uygulayabileceği doğrultuda bir program hazırlamasıdır.

Birçok öğrencinin amacı plan yapmak değil, ders çalışmak yerine uygulayamayacağı planlarla uğraşarak zaman geçirmektir.

Bu durum vicdan rahatlatmanın ötesine ne yazık ki geçememektedir.

Yapılan araştırmalar ders çalışmak üzere ayrıntılı yapılan yanlış planların yalnızca bir kaç gün uygulandığını ortaya koymaktadır.

O nedenle planlar kısa tutulmalı ve basit düzeyden zora doğru ilerlemelidir. Örneğin, bütün bir haftanın planını yapmaktansa yalnızca 3 günün planı yapılmalı ve hazırlama evresi genel hatlarıyla en fazla bir kaç dakika sürmelidir.

Ders çalışma programı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus konu tekrarıdır.

Bol soru çözümünün yanı sıra öğrenilmiş ya da eksik kalmış bilgiler tekrar edilerek hafızaya kazınmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, tam manasıyla edinilmemiş bilgiyle soru çözümü başarıyı getirmez.

Başarı dileklerimle Hoşça kalın Dostça ama gönül kapınızı asla kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir