SIRA GECELERİ

ÖNEMLİ DUYURU

SİNCAN ÇANKIRILILAR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ SIRA GECELERİ BAŞLANGIÇ TARİHİ 30.09.2017 CUMARTESİ SAAT 1930

 DERNEK BİNASINDA BULUŞALIM.

Gecelerimize katılacak üyelerimiz veya bilgi almak isteyenler 

 Yönetim kurulu üyemiz Nevzat AÇIKGÖZ ile (0535.554.2168) iletişim kurabilirler. Çankırı’ya özgü “YÂRAN” KÜLTÜRÜNE HAZIRLIK Olarak Dernek yönetim kurulumuz SIRA GECELERİ İsmi ile Aralık sonuna kadar her iki haftada bir cumartesi günleri seyirlik orta oyunları, Sohbetlerinin de yer aldığı zaman zaman Çankırı mahalli oyunlarının da müzikli işleneceği.

 Bir dizi çalışma olacağını ve yılsonuna kadar gönüllü insanlarla (YÂRAN MECLİSİNE Hazırlık) şeklinde 2018 Ocak ayına kadar epey bir yol alınacağını umuyoruz. Şimdilik yaş sınırı koymuyoruz.

 İlimiz Çankırı’nın kış aylarında belli kurallar çerçevesinde, yaygın olan KÖKLÜ KÜLTÜRÜMÜZÜ DOYDUĞUMUZ YERLERDE YAŞATARAK GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAK İSTİYORUZ.

Gecenin ilerleyen saatlerinde tespit edilecek yemek programı ile sonlandırmak istiyoruz. Bu toplantılara katılmanın temel şartı,

 “GÖNÜLLÜLÜK” Esasına dayanmaktadır. Katılmak isteyen kişilerin dürüst olması, büyüklerine saygı küçüklerine sevgi besleyen düşüncesindeki kişiler olmalarıdır. Topluluğa katılacak kişilerin belli bir etnik grup ya da inançtan olma zorunluluğu yoktur. 

 Sayıları yerine göre değişmekle birlikte genellikle 20-30-40 kişiden oluşan bu topluluklar, genellikle 3-5 kişilik bir grup tarafından yönetilmektedir. Toplantı yöneticisinin görevi grup içi ilişkileri düzenlemek, toplantıların belirlenen kurallara uygun olarak gerçekleşmesini sağlamaktır. Toplantıların başlıca unsuru sohbettir. Günlük yaşama dair her konuda Kırmadan kırılmadan sohbet edilebilir. Bunun yanında müzik de icra edilir, seyirlik orta oyunları oynanır ve yöresel yemekler yenir. Özellikle müzik yönü ile öne çıkan ÇANKIRI’MIZIN mahalli oyunlarıdır. “sıra gecesi” Usta- Kalfa–Çırak ilişkisi içinde eğitim gördükleri bir konservatuar niteliğindedir.

Çankırı’daki Yâren Sohbetlerinde; çorba, güveç, pilav ve baklavadan oluşan “takım yemeği” öne çıkmaktadır. Bu şekilde müzik, oyun, yemek ve sohbetin bir arada olduğu geleneksel sohbet toplantıları, gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürmektedir. Sohbet toplantılarının amacı, iş zamanları dışında kalan zamanı sohbet ederek ve eğlenerek değerlendirmek, eğlendirirken eğitmektir. Bu toplantılar yörelerindeki somut olmayan kültürel mirasın yaşatılması ve karşılıklı saygı ve dayanışma duygusunun oluşmasına katkılarda bulunmaktadır. Grup üyeleri arasındaki eşitlik ve yardımlaşma gibi nitelikleri bu toplantıları, uygulandıkları topluluk açısından olduğu kadar içinde var olduğu toplum açısından da önemlidir.

 Ayrıca Derneğimizde üç yüzün üzerinde üye bulunmaktadır ancak çok fazla kopukluklar vardır. Bu kopuklukları gidermek amacı ile yönetim kurulumuz tek tek üyelerimize ulaşarak saha çalışmaları yapmakta üyelikleri güncellemektedir 

Ulaşamadığımız üyelerimiz bu Duyurumuzu görürlerse üyeliklerini güncellemek isteriz. Derneğimizin sloganı 

ÇANKIRIDIR İLİMİZ, HAYIR SÖYLER DİLİMİZ, DOSTLUK KARDEŞLİK İÇİN HAZIRDIR DERNEĞİMİZ. 

 Dernek

 Başkanı Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir