SİNCAN ÇANKIRILILAR DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK MEVLİT

SİNCAN ÇANKIRILILAR DERNEĞİNDEN

ANLAMLI ETKİNLİK

MEVLİT

“MANEVİYATIMIZI DİRİ TUTMALIYIZ”

BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE OLMALIYIZ.

Mevlit okuyan kimseye “mevlithan” denir. Dini merasimlerde (düğün töreni, köy hayrı, sünnet töreni, hac dönüşü, asker uğurlama, bir ölümün 40. günü gibi) özellikle kandil gecelerinde bestelenmiş mevlit metnini makamına ve usulüne göre okuyan kimselerdir.

Peygamberin doğum günü anlamında da kullanılır. Halk arasında mevlit, mevlüd, mevlüt olarak da söylenmektedir.

Her kim diler bu duada buluna/Fatiha ihsan ede ben kuluna demekle huşu içinde olunması sağlanmıştır.

(Mevlid-i Şerif-in müellifi Merhum Süleyman Süleyman Çelebi Hazretleri´nin ruhu için ve bu satırları okuyan, dinleyen, okumasına sebep olanlardan yaşayanların ruhu makamlarına, ahirete göçmüş olanlarının da ruhlarına El-Fatiha.)

Sincan Çankırılılar Derneği Yönetim Kurulu anlamlı bir etkinliğe imza attı.

Geçmişlerimizin ruhuna düzenlenen Mevlid-i Şerif programında bol bol dualar edildi.

Dernek yönetimi, Elazığ Malatya da ki Deprem de ve önceki Depremlerde ve şehitlerimize, Dernek üyelerimizden ahrete göçenlere, bu etkinliğe katılanların geçmişleri için

Mevlit-i şerif okuttu.

Dernek Başkanı Necati ÜLKER; “Mevlidimizi okuyan Mustafa Özcan GÜNEŞ DOĞDU ayrıca programa Katılım sağlayan hemşerilerimize, emeği geçen yönetim kurulu üyelerimize şükranlarımı sunarım. Allah kabul etsin, Allah razı olsun.” dedi.

Ülkemizdeki acı olaylardan duygulanarak Kuran tilaveti ve Mevlut programı için Yüce yaradan Bakara Suresinde “Siz Allah yolunda ölenlere ölü demeyin, belki onlar diridir.

Ama siz bilemezsiniz” diyor. İşte gece gündüz aramızda olduğuna inandığımız bu şehitlerimizin ruhu inşallah şad olacaktır.

Biz Dernek yönetimine düşen görev ise koşarak Ülkemizde yaşanan acı olaylar dan da ders çıkararak okunan bu mevlide iştirak

ederek, Âmin nidalarıyla bu güzide birliğimize iştirak etmek olmalıdır.

Unutmayalım ki 40 Müslüman bir araya gelip bir kişi hakkında dua etse Allah Teâla yapılan bu duaları geri çevirmez.

Bu sayede vatan için canlarını veren şehitlerimiz yarın kıyamet gününde bizlerin de şefaatçisi olacaktır.

Maneviyatın bizi birbirimize kenetlediğini ve geleneklerimizin gelecek nesillere ulaşmasına katkı sağladığını vurgulayan Dernek Başkan Necati ÜLKER Maneviyatın kaybolduğu bir toplumun yok olup gideceği bir gerçektir.

Biz hamurunda maneviyatı olan bir milletiz. Geleneklerimizi sürdürür, bizi biz kılan benliğimize sahip çıkarsak, maneviyatımız da o kadar güçlü olacaktır.

Bu güç, bizim her türlü tehdi’te karşı milletçe tek yürek olmamızı kolaylaştıracaktır.

Biz Türk milleti olarak biriz. Bin vatanda doğsak da, bir vatanda, Anadolu’da bir araya geldik. Bu vatanı da dedelerimiz kanlarıyla düşmandan el çektirerek bizlere emanet etti.

Şimdi bizlere yakışan teslim aldığımız Türkiye Cumhuriyeti emanetini eksiksiz gelecek nesillere teslim etmektir.

Bunun için bizim en büyük yardımcımız, maneviyatımızdır. İşte bu nedenle maneviyatımızı diri tutmalıyız.

Bunun için bugün ve her gün yüce Allah’tan yardım dilemeliyiz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölünmez bütünlüğünü, vatanın ve milletin birliğini korumak, terör ve her türlü tehdit karşısında milli kararlılığını sürdürecektir.

Kritik dönemlerden geçtiğimiz şu günlerde Bu duygular içerisinde sizleri rahmet ve minnet duygularıyla anıyoruz diyen Başkan Necati Ülker Allah’ım! Bizleri ayrılıklardan, fitne ve fesattan uzaklaştır. Maddi ve manevi güçlerimizi birleştir.

Aramızdaki dayanışmayı güçlendir.

İstiklal ve istikbalimize pranga vurmaya çalışan dâhili ve harici düşmanlara karşı bizi Mansur ve muzaffer eyle Allah’ım! Diyerek Niyazda bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir