SİNCAN ÇANKIRILILAR DERNEĞİ YÂRAN MECLİSİ SEZON KAPANIŞI

2018/2019 Yılı Sezonu Başağalar ocağı Bitimi görülmeye değerdi.

TÜRK KÜLTÜRÜNÜ VE TÜRK DİLİNİ Bizler devraldığımıza göre, bizlerden sonra geleceklere devretmek mecburiyetindeyiz.

Dil bir Milletin Namusudur, Kültürde onun bekçisidir.

Her yıl uzun kış ayalarında tıpkı bizlerin 2018 onuncu ayında oluşumu yapılarak eğitimler verilerek 03.11.2018 ilk ocağımızı yaktığımız gibi,

Burada fazla detaya girmeden anlatıldığında YÂRAN Meclis 24 yâran ve bir Çavuş ile toplam 25 kişiden oluşur, her yaran bir 0ğuz boyunu temsil etmektedir.

YÂRAN Kültürüne gönül veren bu 25 kişi bir araya gelerek aralarında büyük başağa küçük başağa birde yaran Reisini ve becerisi iyi olan çevik bir kişiyi de çavuş olarak seçerler bu şekilde yaran meclisi tamamlanmıştır, sevgi saygı hoş görü ortamında bu kültür yaşatılır.

Yaşar kemal bir yazısında; Biz hep böyle, her şeyde birlik olsak, kimse bize diş geçiremez. Bize dağlar, şahlar dayanamaz. Hiç kimse…

Yeter ki böyle birlik olalım, rahmetli üstadımıza ek olarak Bizde diyoruz ki; sevgisiz birlik olmaz, her şeyin başı sevgidir.

Sincan Çankırılılar Derneği 1994 yılında Çankırılı gurbetçiler tarafından kurulmuş Kuruluşundan bu güne kadar Dernek Tüzüğümüzün maddelerine ve hukuka, Başkanlar ve Yönetim Kurulları uyarak, siyasetten uzak, Partiler üstü bir tarzı benimsemiştir.

Dernek başkanı Necati Ülker’in verdiği bilgiler ise

Kültürel değerlerin ve dayanışmanın ön plana çıkarıldığı çalışmaları ile üyeleriyle bütünleşmeyi, her düşünceye saygılı olmayı, doğduğu yerde değil de doyduğu yerde.

İmiz Çankırı’nın Kültür değerleri ile iyi günde kötü günde bir arada bulunmayı, üyelerimizle, Çankırılı hemşerilerimizle hoş görü ortamında yaşayarak gelecek kuşaklara örnek olmaya çalışıyoruz.

Zaman içinde değişik etkinlikler yaparak birlikteliğimizi perçinleştiriyoruz.

Örneğin;

KAN BAĞIŞI ETKİNLİĞİ SİNCAN ÇANKIRILILAR DERNE YÂRAN MECLİSİ

2019 Yılı ocak ayında Gönüllülük esasına dayanarak Dernek merkezimizde KAN BAĞIŞI KAMPANYASI Başlatmıştır.

Türkiye de kan hizmetlerinin kurulup geliştirilmesini üstlenmiş olan Türk Kızılay’ına topluca kan bağışı yapılmıştır.

Amacımız Türk Kızılay’ının yürüttüğü çalışmalara bir parçada olsa destekte bulunmaktır.

“TÜRK KIZILAYI“ Ankara batı Bağış kan merkezinden gelen Doktor Sinan Dönmez başkanlığında ki beş kişilik ekip adeta gizli kahramanlar gibi çalıştılar, Kızılay ekibini de kutluyorum.

Kendilerini yolcu ederken ekiptekiler de bizler de çok mutluyduk. Ekip olarak başarılı bir (KAN BAĞIŞI Kampanyası oldu.) tahminimizin üstünde kan bağışı yapıldı, demeleri, Dernek yönetimi, Başağalar, Yaran ağalar, bu kutsal kampanyayı başarıyla gerçekleştirdiğimiz den dolayı mutluyuz,

Emeği geçenlere kan bağışçılarımıza teşekkür ederiz diyerek

Gerek dernek üyelerimiz gerek yaran meclisimizin gösterdikleri örnek davranışın ve sosyal duyarlığın halkımız ve diğer derneklere de örnek olmasını dilerken, bu etkinlikte emeği geçen herkesi kutlarız.

Çankırı ilimizin olmazsa olmazı atalarımızdan miras bırakılan YÂRAN Kültürümüzü de aslına uygun Dernek bünyemizdeki Selahattin DÜZBASAN Yâran Evinde 03.11.2018 Tarihinde ilk ocağımızı yaktık iki haftada bir yanan ocaklarımızda çok değerli misafirlerle birlikte olduk Yâran kültürümüzü ve örf adetlerimizi sergiledik olumlu yorumlar aldık ve alıyoruz.

13. yüzyıldan başlayan Fütüvvtçilik, ve Ahilik, kurumu ile birlikte gelişen, YÂRAN Meclisleri, yöremize has bir gelenektir.

“SİNCAN ÇANKIRILILAR DERNEĞİ YÂRAN MECLİSİ”

2018-2019 sezonu Yaranı Büyük başağa Ahmet SEVER, Küçük başağa Uğur AKBULUT 09.03. 2019 cumartesi yaktıkları Başağalar Ocağı ile sona ererken ve sezonu kapatırken gerek Derneğimizde gerekse yaran evinizde kalabalık nedeniyle izdiham yaşanırken misafir ağalarımızdan anlayış bekliyoruz.

Ocağa Çuhadaroğlu peşrevi ile alınan misafirler bir ciddiyet içinde Çavuşun gösterdikleri yerlere buyur edildi.

Büyük ve Küçükbaş ağaların Yaran Ocağına “Dostluk, Kardeşlik Mutluluk, Sevinç ve Sevgi bağları ile Yaşayan, Yaşatan Çankırı Yâran Kültürü” geçmişten geleceğe bir iz bıraktığı muhakkaktır.

Yaran Evi’nin adabına göre oturan misafirler,

Başağa önderliğindeki yaran ağaları ve yâran kültürünü Yâran tanıma fırsatı buldular.

Çankırı yaran kültürü ve gelenekleri Küçük başağa tarafından misafir ağalara anlatıldı.

BAŞAĞALAR Bir sürpriz yaparak Korgun ilçemizden olan yıllarca Çankırı merkezde (KORGUNLU) esnaf lokantası olarak lezzetli yemeklerle isim yapmış meşhur Lokantacı Mustafa Yalçınkaya kardeşimizi Çankırı dan bir gün önceden getirterek ve övünerek

Çankırı’mızın tescilli markası olan “SARIMSAKLI ET” yemeğini, Yine Tescilli marka olan “KIZILCIK ŞURUBU ve Çankırı’mızın zengin takım yemeklerini misafirlere ikram ettiler.

Bir bütünlük içinde mahalli oyunlar, orta oyunları, maniler, tekerlemeler canlı müzik ortamı ile sunumlar yapıldı.

Gecenin sonunda Dernek yönetiminin aldığı bir kararla

Yâran kültürümüzün ve ilimiz Çankırı’nın Tanıtımı için büyük ve özveri titiz ve disiplinli bir çalışma ile hazırlayarak 2018-2019 sezonu içinde uzun kış gecelerini kültürümüzle süsleyen

TÜRK Kültürünün önemli bir unsuru olan Sincan Çankırılılar Derneğimizin oluşturduğu YÂRAN Meclisimizi Takdirle karşılıyoruz bu nedenle İlimizin ve Derneğimizin tanıtımında gösterdiğiniz bu gayret ve başarının nedeni ile sizi “TAKTİRNAME” ile taltif ediyoruz.

Yâran ağalara;

BÜYÜKBAŞAĞA: Ahmet SEVER

K.BAŞAĞA: Uğur AKBULUT

REİS: ARİF KARAMANLI

ÇAVUŞ: Hamdi SERT

Yâranlar; Selim KARAKUŞ

Ahmet KARAOĞLU/ Ahmet KARAHAN/ Ali YAMUÇ

Alpay YALÇINKAYA/ Aykut KARAOĞLU/ Aziz KARAOĞLU

Cemil KARAMANLI/ Enes KARAHAN/ Erdem ERTEMİZ

Hakan SERT/ Mahmut KARAOĞLU/ Murat KARAMANLI

Mustafa ÇAĞLAR /Süleyman KARAMANLI

Sezer GÜNDÜZ –Mustafa MENEKŞE

Yasin KARAMANLI

ÇOCUK YÂRANLAR: Ozan KARAMANLI /Aras KARAOĞLU

Baran KARAOĞLU

SAZENDE: Hüseyin YILDIZ

Törenle Takdirnameler, Yönetim kurulu ve Dernek üyelerimiz misafir ağalarca isimlerine göre verildi herkesin yüzünün güldüğü görülmeye değerdi.

Çavuşun yere turayı vurarak bir mani edasıyla Büyük cami direk ister, söylemeye yürek ister, Vur Sazende Cezayir’i Misafir ağalar gitmek ister.

YÂRAN Adabı ile sazendelerin Cezayir havası ile misafirler

Başarılarınızın ve ocaklarınızın Daim yanmasını diliyoruz diyerek ocaktan yolcu edildiler.

Çankırı’dır ilimiz

Hayır, söyler dilimiz

Dostluk kardeşlik için

Hazırdır derneğimiz.

YÂRAN EVİNDE büyük bir hüzün vardı, Yaran ağalar hem yorgun hem de sezon bitti diye gözyaşları ile birbirlerine sarılırken başağalar teselli için sakin olunmasını isterken ömrümüzde harika bir iş yaptık.

Arkamızda bu tarihi kültürü yaşattığımız için hoş bir seda bırakıyoruz mutlu olmalıyız.

Her şeyin bitmediğini vurgularken, bizlerde sizlerde buradayız, aylarca yaşadığımız birlikteliğimizi kimse bozamaz rabbimiz birliğimizi Bozdurtmasın dediğinde bir alkış tufanı koptu

Bu kardeşliğimiz mezara kadar sürecektir inşallah hiç şüpheniz olmasın, ailenizle sağlıklı mutlu bir ömür dileriz.

Dernek yönetim kurulu üyelerinin Yâran ocaklarımızdaki eksiklerimizi cansiperane karşılayan ve bazı ocaklarımızın yakılmasında maddi destekleri oldu, asla unutamayız.

Bu düşüncelerle Dernek yönetim kurulu üyelerine Başkan Necati ÜLKER Şahsında yürekten teşekkürler, ALLAH Razı olsun.

Her ocağımız da YÂRAN KÜLTÜRÜNE ÂŞIK olan bizlere tecrübeleriyle destek veren Bu kültürümüzü aslına uygun yaşatılması için çok çabalayan bizleri eğiten.

Başağa Necati ÜLKER ‘e şükranlarını sunmuşlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir