SEVGİ VE ALAKA

11.01.2019 Akşamı Show TV. Yönetmenliğini Mahsun Kırmızı Gül’ün yaptığı 2015 yapımı Mucize filmini izlerken duygulu anlar yaşadım çok da etkilendim zaten yufka yürekliyim deyim yerindeyse zaman, zaman gözyaşlarıma hâkim olamadım.

Fakirliğin hüküm sürdüğü yıllarda okumayı bekleyen yüzbinlerce çocuğun ve öğretmenlerin hikâyesini anlatıyor,

1960 lı yıllarda darbe dönemlerinde geçen film Egeli bir öğretmenin Anadolu’nun ücra bir köşesine sürgüne gidişiyle başlıyor.

Köyde konuşma ve yürüme engelli olan bir delikanlının hayatı ön planda bu engelli ile alaylar ediliyor, birde sadık kısrağı var onu hiç yalnız bırakmıyor ve bu alaylar karşısında canını bile kıymaya kalkışıyor öğretmenin sevecen yaklaşımı ile kendine geliyor ve köydeki alaylı dedikodulara dayanamayıp karı koca köyü terk ediyorlar. 7 yıl sonra yakışıklı ve kendini ifade edecek kadar konuşmayı yürüme engellerini aşmış iki çocuğu ile köye geliyor.

Sevdiklerine kavuşuyor.

Burada işlenen konu konuşma, yürüme, engelli birisini Öğretmen sevgi ve alakalarıyla hayata bağlıyor, yine sevgi dolu bir kızla evlendiriliyor eşinin sevgi ve alakaları karşısında

Bu bir mucize de olabilir, tesadüfte olabilir, sonuçta bu tür olayların her ikisi de bir gün bizlerinde ansızın çıkabilir karşımıza.

Bu olumlu yaşananlar hiç kuşkusuz sevgi ve alakanın ürünüdür demek oluyor ki sevginin gücü asla tartışılamaz hele buna birde yakın alaka olursa işte sonuç budur.

Toplumsal olarak yaşadığımız istenmeyen yıkıcı olaylar sevgisizliğin sonucuydu.

Gazetelerin üçüncü sayfaları hep bu yıkıcı olayları yansıtıyor. İnsanların yüreklerine sevgiyi aşılamalıyız.

Doğa sevgisi, hayvan sevgisi, insan sevgisi, yurt sevgisi bir bütündür. İnsan yüreği bunları birbirinden ayıramaz. Sevginin olduğu yerde düşmanlık, kin gütme, kaba saldırı vs. yeşermez.

Yüreğinde sevgi olmayan insanlar; kuşları, böcekleri, çiçekleri,…yalnızca bir nesne olarak görür.

Onların yaşamımıza kattığı yaşam gücünü algılayamaz.

Sonuç olarak diyorum ki: insanların yüreklerinde sevgiyi kökleştirip yeşertmek için hepimiz elimizden geleni yapalım istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir