SEVGİ BİR ENERJİDİR

SEVGİ BİR ENERJİDİR

İnsan değerine göre yetiştirilirse topluma faydalı bir birey olarak yaşamına devam eder ve dünyaya, kendisine katkısı olduğu için mutlu bir insan oluverir. Sevgi ve değer vermek açısından ise insan daha anne karnında sevgiyi, ona verilen değeri hisseden bir varlıktır.

Ve daha ezelden sevilerek dünyaya geldiği için sevgiyle iç içe olan bir varlıktır. Değer vermeyi öğreten unsur da sevgidir desek yanlış olmaz herhalde. Yani bir insana değer veriyorsak onu sevdiğimiz ona güvendiğimiz içindir.

Sizce mutlu bir ilişki var mıdır? Sonsuz saygı ve sevginin olduğu her yerde mutlu bir ilişki vardır.

İlişkilerin ya da evliliklerin de3 kuralı vardır.

Bunlar sevgi, saygı ve sadakattir, Bunlardan biri eksildiği takdirde o ilişki kontrolsüzce yokuş aşağı inen araba gibidir.

Eğer bizler bu noktada ilişkimizi, evliliğimizi kontrol edemez hale gelirsek istisnasız o araba karşısına çıkan ilk engele çarpıp dağılacaktır.

Biri seni senin yerine düşünüyorsa, sen ağladığında ya da üzüldüğünde bunu saklasan bile allem edip kallem edip bunu öğrenip halletmeye çalışıyor ve seni gülümsetmek için caba gösteriyorsa, hasta olduğunda elleri titreyerek yanına gelemese bile evde dört donuyorsa ya da direkt yanına geliyorsa o seni emin ol çok seviyordur.

Sevginin değeri genel de çok klişe olacak ama kaybedilince anlaşılıyor. Ya da senin için bir şeyler yapabiliyorsa, bir şeylerle savaşıyor ve her zaman her konuda yanında olabiliyorsa sevginin değerini anlarsın.

En ufak bir şeyde topukları poposuna vura vura kaçan adamlar/kadınlar var. Onlar zaten sevgiden nasibini alamamış olanlardır, bunların pek çoğu inanın kendi tecrübemle sabittir.

Mucizelere inanır mısınız? Evet, ve hayırlarınızı duyar gibiyim. Dünyada da pek çok mucizeler gerçekleşir. Hem de her gün gerçekleşir ama bunu görebilmek için, gören gözlere ve hisseden bir yüreğe ihtiyacımız vardır. Hayattaki en büyük mucizelerden birisine değineceğim; “sevgiye…”

iki insanın birbirini sevmesi ve hayatlarını birbirine bağlaması, dünyadaki en büyük mucizelerden birisidir.

Yeryüzünde yaşayan milyarlarca insanın peşinde koştuğu ve nadiren bulduğu, gerçek sevgiye ulaşabilen insanların adıdır mucize.

Çoğu insan ya mutsuz bir hayat yaşamakta, ya gerçekten sevdiği insanı bulduğuna kendini inandırıp, bir ömür onunla aynı yastığa boş koyarak geçirmekte ve koca bir hayatı gerçekten mutlu olduğunu sanıp, aslında mutsuz bir şekilde geçirerek tüketmektedir.

İnsanlar, yapı itibari ile sevgiye, ilgiye ve şefkate muhtaçtırlar, ekmek kadar, su kadar, hava kadar gereklidir sevgi ruhumuz için.

İşte gerçek sevgiye ve sevgiliye ulaşabilen insanlar, büyük bir mucizeyi gerçekleştirmişlerdir. Yataklardan geçen sevgiden bahsetmiyorum, ya da sevdiğini zannedip, umut tüccarlarının kirli avuçlarında yitip gidenlerden değil… Ya da iyi bir alışveriş karşılığında verilen et parçalarından da bahsetmiyorum.

İyi bir hayat karşılığında kendini pazarlayanlardan ve güzelliği satın alanlardan da değil…

Ya da zengin bir kadın ve koca avına çıkmış avcılardan da değil bahsettiğim…

Bahsettiğim, saf ve katıksız bir sevgi; içinde herhangi bir menfaati ve duygusuzluğu barındırmayan bir duygu…

İki insan düşünün; birbirini hiç tanımayan, gözleri birbirine bir kez dahi henüz değmemiş, yürekleri tertemiz, gerçek sevgiye, aşka inanan iki insan…

Dünyanın ve zamanın durduğu bir an gelir ve milyarlarca insan arasında yürüyüp giden iki insan karşılaşırlar, gözler birbiriyle buluşur ve yüreklerinde büyük fırtınalar kopar, midelerinde hoş bir karıncalanma, dizleri titrer, nefes alışverişleri hızlanır, dünyanın en güzel gözlerinin içine baktığını düşünür ve dili tutulur.

O birbirine bakılan birkaç saniyelik an, sanki milyonlarca saniye gibi gelir. Hayat durur ve dudaklarının kenarına tertemiz ve masum bir tebessüm gelip konar.

Aşk, dünyanın en güzel duygusudur. Sevgiye dönüştüğünde ise, işte o zaman gerçek mucizeler gelip dayanır kapına.

İstesen de, istemesen de, kapından buyur etmek zorundasındır.

İşte sevginin değeri bilindiği zaman ilişkinizi bambaşka bir noktaya taşımaya başlarsınız.

Artık hayatınızı geçireceğiniz son nefesine kadar yanında olmasını istediğiniz kişiyi bulmuşsunuzdur.

Aşk herkese nasip olur ama sevgi herkese nasip olmaz. Her ilişkinizde sevgiye kavuşamayabilirsiniz. Eğer gerçek, çıkarsız sevgiyi bulduğunuzu düşünüyorsanız elini bırakmayın, inanın her zaman doğru insan bulunmuyor…

Sonuç olarak Sevgi, Hakikatin tezahürüdür. Sevgi, her zaman ifade, genişleme ve kucaklama için kişiyi zorlar.

Fakat korku, açgözlülük, bencillik ve itibar düğümleri, bu sevginin büyüyüp, dünyayı aydınlatmasına izin vermez.

Sevginin kaynağını içimizde hissettiğimizde, dünyayı sevgi gözlüğünün ardından seyrederiz.

Sevgi hiç kimseden nefret etmez, herkesi birleştirir. Para, geçip giden bulutlar gibi gelir ve gider.

Sevgi gelir, büyür ve etrafındaki herzeyi kendine çeker. Eğer sevgiden yoksunsanız, yanınıza hiç kimse yanaşmaz.

Seçici sevgiyi, bazılarını sevip, bazılarını sevmemeyi bırakalım. Daha, daha çok insanı, daha, daha kuvvetle sevelim.

İnsanlık için sevgi çok önemlidir. Sevgiyi hizmete, hizmeti ibadete dönüştürelim. Allah vergisi ellerimizle hayırsever işler yapalım. Yardım ve hizmet, bir zorunluluk olarak değil de, memnuniyetle verilen sevginin ve alçakgönüllülüğün bir işareti olarak yapılmalıdır.

Karşılıksız hizmet, neşeyle ve kendiliğinden verilen sevginin doğal bir ifadesidir.

Sevgiyi büyütmek için açgözlülüğü ve bağımlılığı terk edelim. Sevgi, tüm evreni bir arada tutan en yüce değerdir.

Sevgi bir enerjidir.

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir