SAĞLIK NEDEN ÖNEMLİDİR?

SAĞLIK NEDEN ÖNEMLİDİR?   Dünden devam. Sağlık, Hayatımıza Değer Katar Kültürel trendler, insanların hayata bakışını derinden etkiliyor. Dünyanın hemen yer yerinde insanlar zenginliği hedefleyerek yaşamlarını organize ediyor.

Oysa her gün işe gidebilme kabiliyeti, sabahları erken uyanabilme gücü, araç kullanma becerisi, insanlarla kuracağımız iletişim gibi birçok temel ihtiyaç sağlıklı olmamıza bağlı. Sağlığımızın yoğun risk altında olduğu bir hayat, huzurumuzu, mutluluğumuzu, hayata bakışımızı derinden etkilemektedir.

Sağlığımız sahip olduğumuz en önemli birkaç şeyden birisidir. Hangi yaşta olursak olalım, sağlıklı olmak bize gündelik hayatımızda etkinlik yapma imkânı sunar.

Öğrenciler için sağlık, onların okula gitmesine, bilgi edinmesine ve karakterlerinin oturmasına yardım eder.

Sağlıklı bir vücut, yaşamdan zevk almamızı mümkün kılar. Sağlıkta Hijyen Nedir, Ne Önemi var diye düşünüldüğünde ise Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır. Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. Örneğin; tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapma bir başka temizlik uygulamasıdır. Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Örneğin; uykudan uyanınca yüzün yıkanması, çamaşırların değiştirilmesi, gündelik temizlik uygulamalarıdır. Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek olası değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Bunun yanı sıra banyo süngerleri, lifleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır.   Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir. Bedensel sağlığımızı korumak için bazı aktiviteler yaparız. Spor, yürüyüş ya da koşmak gibi. Peki, vücudumuzun en önemli organı olan beynimizi nasıl sağlıklı halde tutabiliriz? İşte zihin sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen ve uzak durulması gereken davranışlar… Çalışan her insan fiziksel sağlığını sporla ya da düzenli uykuyla destekleyerek, gün içinde oluşan yorgunluğunu bir şekilde azaltmaya çalışır. Özellikle girişimciler, yaratıcı işlerle uğraşanlar; yani yaptığı işte bedenini değil zihnini kullanan insanlar içinse, zihin sağlığı da en az vücut sağlığı kadar önem taşır. Zihinsel olarak güçlü olan insanların yapmadıkları 10 şey vardır. Bunlar; Kendilerini üzerek zaman geçirmezler, başkaları tarafından kontrol edilmezler, değişim karşısında bocalamazlar, kontrol edemeyecekleri şeyler için zaman harcamazlar, herkesi memnun etmeye çalışmazlar, risk almaktan korkmazlar, geçmişe takılıp kalmazlar, aynı hataları üst üste tekrarlamazlar, diğer insanların başarılarını kıskanmazlar ve ilk yenilgilerinde pes etmezler. Beslenme ve sporla beraber, iyi uyku da sağlığın önemli koşullarından biridir. Çok basitçe, uykunuza özen göstermeden ideal sağlığı elde edemezsiniz. Sağlıklı ömürler Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir