SAĞLIK ÇOCUK VE GELECEK

SAĞLIK ÇOCUK VE GELECEK

Sağlığın yoksa , sevdiklerin yanında yoksa paranın, malın mülkün ne kıymeti var?.

Düşünüp diyebilirsiniz para olmadan da olmuyor bunlar yine mutsuz olunuyor diye ama azı karar çoğu zarar demişler.

Fazlasında gözün olmazsa her zaman mutlu, huzurlu, sağlıklı yaşarsın. Sağlığınızı, sevdiklerinizi kaybetmeyin..

Başta şunu çok iyi bilmeliyiz ki Çocuklar her ülkenin geleceğidir. Çocuklarına yatırım yapan ülkeler her zaman ileriye doğru giderler, gelişirler ve kalkınırlar

Hayatta en önemli unsur bu olmalı ve şu da hep söylenegelmiştir.

Para ile her şeye sahip olunacağı söylenir.! Oysaki her şey para ile satın alınacağı gibi para ile satın alınamayacaklar da o kadar çok ki şöyle sıraladığımızda;

Yiyecek satın alabilirsin, ama iştah satın alamazsın, ilaç alırsın ama sağlık alamazsın, bilgi alırsın ama bilgelik alamazsın, gösteriş alırsın ama güzellik alamazsın, Eğlence alırsın ama neşe alamazsın, Tanıdık alırsın ama dost alamazsın, Hizmetçi alırsın ama sadakat alamazsın, Boş vakit alırsın ama huzur alamazsın, Para ile her şeyin kabuğunu alır ; hiçbir şeyin çekirdeğini alamazsın..! Anne Garborg böyle sıralamış ve hepsi de doğru şeyler.

Burada yine çocuk gelişmesi yetiştirilmesini anlattığımızda

Peygamberimiz (s.a.v) çocukları sevme hususunda en güzel örnektir bizim için… Onun çocuk sevgisiyle ilgili söylediği şu sözler her şeyi ortaya koyuyor:

Çocuklarınızı çok öpün, her öpüşte Cennetteki dereceniz yükselir, Çocuk kokusu Cennet kokusudur.

Çocukları sevip okşayın, onlar gönül meyvesi, göz nurudur.

Çocuklarımız ciğerparelerimizdir.

Cennetteki ‘Sevinç Sarayı’na ancak çocukları sevindirenler girer.

Çocuk sevgisi, Cehennem ateşine karşı perdedir. Çocuklara iyilik etmek, sıratı geçmeye sebeptir. Onlarla beraber yiyip içmek, cehennemden kurtuluştur.

Bir milletin ilerlemesindeki temel taş çocuklardır! Çocuklara gereken değeri verirseniz, ilgiyi, şefkati gösterirseniz, onlar da bir gökkuşağı edasıyla geleceği renklendireceklerdir.

İşte, 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak hediye eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten; Çocuklar için söylenmiş değerli sözler.

Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

Çocuklarımızın sevgi ve ilgiyle yetişmesini ve onlarında kendilerinden başka insanları sevmesini ve gerektiğinde yardım eden birer birey olmalarını istiyorsak;

Öncelikle biz büyükler sevmeyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı, iyilik yapmayı öğrenmeli, çocuklarımıza güzel örnek olmalıyız.

Çocuklarımız, ailelerin olduğu kadar ülkelerin de geleceğinin güvencesidir.

Çocuklarımızın yetişmesi toplum tarafından kabul görünür bir noktaya gelmesi için tabi ki en başta ailelere büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Bu yüzden anne ve babaların içinde bulundukları ruh hali, yaşadıkları ortam derken bu tip durumlar çocuğun gelişimini derinden etkileyerek bir rol model almasına neden olabiliyor.

Ancak çocuklarımızın başarılı ve sağlıklı bir birey olarak yetişebilmeleri için baskı ve stresten uzak bir ortamda yetişme gereksinimi olduğunu unutmamalıyız.

Günümüze bakacak olursak anne ve babaların ağırlık olarak çalışma temposuna yenik düştüğünü görebiliriz.

Değerlerimize büyük bir değerle sahip çıkmamız arzusu ile

Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama Gönül Kapılarınızı Asla Kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir