SABIR HER TÜRLÜ ZORLUĞA DAYANMA GÜCÜDÜR

SABIR

HER TÜRLÜ ZORLUĞA DAYANMA GÜCÜDÜR

En sevimli sabırsızlar, şüphesiz ki âşıklardır. Âşık için vuslat, coşkulu-neşeli-umutlu ama sabırsız bir bekleyiştir.

Sevilen, zihinsel gündemi tamamıyla kaplar, geri kalan her şeyin içi boşalır, sanki yaşamı var eden, dünyayı döndüren güç aşktır. Kavuşmamıza engel olan, bizi maşuktan esirgeyen, hatta onu düşünmemize engel olan her şeye, her mesafeye öfkeleniriz.

Sabredilince Allah kişinin bütün dileklerini kabul eder ve hep onunla olur.

Zaten başımıza gelen kötü bir durumdan sonra sabredilmeyecekte ne yapılacak en iyisi Allah’a sığınarak yanlışa düşmeden beklemek , bence en yararlı ilaçta sabredip zamana bırakmaktır.

Allah bizden mazlumun hakkını savunmamızı ister. Allah bizden hakkın hâkim kılınması için çaba göstermemizi ister. Allah bizden adaletle hükmedip, insanca yaşamayı halka sunmamızı ister.

Sonuç her ne olursa olsun, bu emirler karşısında sürekli mücadele etmenin adı, sabırdır.

İnsanı mutlu yapan hayat tarzı ya da imkânları değildir. Mutluluk insanın içindedir. Kimi bir parça ekmek yer, ailesiyle olduğu için mutlu olur. Kimi gezer tozar, rahat yaşar yine de halinden hoşnut olmaz mutsuzdur.

Ekonomik sebepler, sorumluluklar ve zor hayat şartları hepimizi bıkkınlık noktasına getiriyor, yıpratıyor ama bizi mutlu edecek illaki bir şeyler hayatımızda karşımıza çıkıyor.

Evladının yüzüne bakmak, birinin hayır duasını almak, bir işinde başarı sağlamak, aldığın kıyafetin kendine yakıştığını hissetmek, birilerine yardımcı olduğunu düşünmek?

Aslında mutluluk bir seçimdir. Yani mutsuz olmak da, mutlu olmak da bizim seçimimizden kaynaklanıyor.

Bir birey yaşadığı sürece varlık ve dava bilincinde olanlar için hiçbir zaman sınır olmaz. İnanma ve erdem temel ölçü. Bu, elbette her kültür ve düşünce çevresi için geçerli.

Biz Müslüman’ız, kendimizden sorumluyuz. İslâm’ın ruh ve özüne bağlı, adil, merhametli, insana gönül kapılarını açık tutan bir anlayış. Bu, birçok sorunun üstesinden gelmeye yetiyor.

Öğüt veren kişilerin en sık kullandığı kelimedir sabır. Sabret şöyle olur, sabret böyle olur diyerek, başvurulan en kolay ve en bilindik sözdür. Millet olarak sabrı, susmak ve beklemek olarak

algılarız. Fakat sabır öyle bir mertebedir ki; mücadeleyi doruk noktada yaşatır., olaya değil, Yani herhangi bir olayın istediğimiz sonuca ulaşıp, ulaşmayacağını seyretmek sabır değildir.

Olayı istediğiniz sonuca taşımak için gösterdiğiniz mücadeledir, sabır. Ve sonuç her ne olursa olsun, hak bildiğinden taviz vermemektir.

Bugün insanlar sabır adı altında pasifleştiriliyor. “Takdir-i İlahi” kelimesini silah olarak kullanıp, yapılan yanlışlıkları Allah’ın emriymiş gibi gösterip, “sabret Allah büyük” diyerek, insanları sus-pus ediyorlar.

Allah hiçbir zaman kötüyü emretmez. Eğer bir yanlış, bir noksan varsa, bu kullardandır. Allah bir kulunun kanının dökülmesini, sömürülmesini ve zulüm görmesini istemez.

Allah hiçbir kulunun sefalet içinde yaşamasını Murad etmez. Eğer bugün mazlumların kanı dökülüyorsa, çocukların ve kadınların gözü yaşlıysa, ortada bir yanlış var demektir. Ve bu duruma susmak yapılan yanlışlara ortak olmaktır.

Sağlam inanç temeline dayanmayan bulanık ve karmaşık zihinlerin varlık süreci kişilerin kendisiyle sınırlıdır.

Samimiyet ilkeli yaşayış için bir ölçü. Art niyetsiz, hesapsız ve sadık olma yeterli. Bu, bir kölelik değil. Özgür yaşama ve var olma yolu. Müslümanlar için köle olmak gibi bir durum söz konusu değildir. Allah’ın birliği ve anlayışı içinde yaşamak ona bağlı kalmak yeterli bir neden.

İmtihan dünyasında elbette her türlü sınavdan geçeceğiz fakat önemli olan bunların hepsinin Allahtan geldiğini bilmek ve de isyan etmeden Allah’a sığınarak beklemek gereklidir.

Şuna inanılmalıdır ki her sabrın sonunda bir selamet vardır.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir