RÜYALARIMIZ VE UZMAN GÖRÜŞLER

RÜYALARIMIZ VE UZMAN GÖRÜŞLER

Acaba, hayatımızın önemli bir kısmını kaplayan rüyaları neden görüyoruz? Rüyalar çıkar mı? Uykuda beynimiz ve vücudumuzda neler olur?

İstanbul Bilim Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Deneysel Cerrahi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş ile uyku ve rüyaların gizemli dünyasına bilimsel açıdan baktık.

Prematüre bebekler uykularının %80’ini REM uykusunda rüya görerek geçirir. Normal yeni doğanlar tüm uyku zamanın %50’sini, erişkinler ise %20’sini rüyada geçirirler.

Rüyalar her zaman merak konusu olmuş özellikle tarih boyunca birçok alanda insanları, kavimleri hatta ve hatta imparatorlukları dahi etkilemiştir.

Rüya konusunda pozitif bilimlerin de gelişmesi sayesinde merak oranı artmış ve daha çok araştırma yapılmaya başlanılmıştır.

Bu araştırmalar günümüzde bilimselliğe hizmet etse de çok eski çağlardan beri rüyalar anlamlandırmak ve de bu anlamlara göre davranma eğilimiyle insanların gündelik hayatını etkilemiştir.

Bilimin geldiği noktaya rağmen halen daha belirsiz kalmış ve merak odağı olmaya devam eden rüyalar hakkında bilmediğimiz gerçekler şunlardır:

Rüyadan uyandığımız ilk 5 dakikada rüyamızın yarısını, 10 dakika içinde de rüyamızın çoğunu unuturuz.

Rüyada gözümüz kapalı olduğu halde birçok şey görebiliriz. Normalde bize öğretilen şey ise, dışarıdaki ışığın gözümüze gelerek kırılması ve böylece görüntünün oluştuğudur, Fakat rüyada dışarıdan herhangi bir ışık demeti gelmediği halde bir şeyler görürüz. Bu da aslında bize görüntü dediğimiz şeyin gözde değil, beyinde olduğunu ispatlamış olur.

Almanya Manheim Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, uyku sırasında koklanan kokuların rüyaları etkilediğini ortaya çıkardı. Uykunun belirli bir bölümünde çiçek kokuları koklatılan denekler daha pozitif rüyalar görürken, çürük yumurta gibi sülfürik kokular koklatılan deneklerin kâbus gördüğü ortaya çıkmış.

Rüyanda yangın alarmı çalarken yanan binadan kaçmaya çalıştığını, ancak sesin giderek artıp tizleştiğini gördüğünün uyanınca çalanın telefon alarmın olduğunu fark ettiğin olmuştur. Harvard Üniversitesi’nden Dr. Barret’in dediğine göre seni uyandırmayacak

Hafiflikteki okyanus ve doğa sesleri, alarm sesinin tersine, huzurlu ve sakin rüyalar görmen konusunda yardımcı oluyor.

Acılı, bol baharatlı, peynirli veya çok büyük porsiyonlu gibi sindirimi zor gıdalar, kâbus görme ve daha kötüsü kâbuslarını hatırlama ihtimalini güçlendiriyor.

Uyumadan önce bu tip gıdalar yemen, uykunun bölünmesine, rüya gördükten sonra 5 dakika içinde uyanıyor olman ise rüyayı net bir şekilde hatırlamana sebep oluyor.

Günlük hayatta beyin fonksiyonlarını düzenleyerek sakinleşmenize yardımcı olan antidepresanların en bilinen yan etkilerinden biri kâbuslardır. Antidepresan ilaçları kullanan deneklerin REM uykusunda daha hareketli, daha gergin olduğu da gözlenmiş.

Kulağa her ne kadar ilginç gelse de İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre medyanın rüyalarımız üzerindeki etkisi sandığımızdan da büyük!

Renkli ekranlar hayatımıza girmeden önce rüyalarını grinin tonlarında gören insanların sayısı baya fazla. Özellikle rüyaları hatırlamaya başladığımız 3-10 yaş arasında televizyonda ne gördüğümüz kadar ne renkte gördüğümüz de önemliymiş! Yatağa aç girmek kan şekerini düşüreceği için derin bir uyku çekebilme ihtimaliniz azalıyor.

Sevgili okurlar hep güzel rüyalar görmek mutluluk içinde uyanmanız dileklerimle,

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir