REHBERLE GEZİLEN YERLER ASLA UNUTULMAZ

REHBERLE GEZİLEN YERLER ASLA UNUTULMAZ

Kültür merkezi yapılarının amacı, toplumsal yaşamın gerektirdiği etkileşimlere ortam sağlamak, her biri kendi başına bir özellik taşıyan kültürel faaliyetleri bir bütünlük içerisinde bir araya getirmek, bu faaliyetlerin yapılmasında odak noktası olmak ve özel kültür faaliyetlerine örnek teşkil etmektir.

Eğitim, dinlence ve eğlence gibi etkinlikler için kurulmuş olan bu yapıların aynı zamanda geçmiş ile ilgili kültür değerlerin gelecek nesillere tanıtılması ve öğretilmesinde aracı rolü üstlenmesi hedeflenmektedir.

Bunun yanı sıra çağdaş sanatların tanıtılması ve yaşatılmasına imkân tanıyan kültür merkezleri, geleneksel kültür etkinliklerinin temsilinde de önemli bir rol üstlenmektedir.

Zengin tarihsel geçmişiyle çok çeşitli kültürlerin gelişmesine sahne olan ülkemizin, bu özelliği dikkate alındığında kültür merkezi yapılarının da bu zenginliği ifade eden, yerel kültürel kimliği tanımlayıp simgeleyen ve yöresel mimari ile doğal nitelikleri çağdaş yorumla ele alan bir anlayış içerisinde tasarlanması doğaldır.

Ayrıca zaman zaman tarihi özellik taşıyan yapılara kültürel işlevler verilerek kullanılması yoluna da gidilmektedir.

Kültür turizmi, doğal ve tarihsel kültür varlıklarını, kültürel etkinlikleri ve güncel sanat eserlerini, kültür sanayilerinin sonuçlarını, bazı sosyo-ekonomik olguları turistik bir ürün biçiminde gezginlerin hizmetine sunan bir turizm anlayışıdır.

Yalnızca tarihsel olanı değil, günceli de kapsayan bir terimdir.

Tüm doğal ve kültürel miras, (somut ve somut olmayan) arkeolojik, tarihsel kültür varlıkları, müzeler, örenyerleri, anıtsal yapılar, dinsel yapılar, kırsal ve kentsel sivil mimari örnekleri, saraylar, kaleler, bahçeler, temalı parklar, mezarlar, türbeler ve her türlü güncel sanat eserleri medreseler vs.

Yakından tanıdığım ilimiz Çankırı Kültürünü örnek aldığımızda

Çankırı’nın merkez ilçesi dahil, köy ve kasabalarında Türk Milli Kültürü yaşatılmakta olup köy ve kasabalarında genel olarak “kapalı toplum” özelliği görülmektedir.

Öyle ki Çankırı köylerinde halen köy odaları bulunmakta, geleneksel Türk misafirperverliği­nin en güzel örnekleri bu köy odalarında sergilenmektedir. Düğünlerde, bayramlarda ve benzeri milli günlerde halkın birbirle­ri ile olan münasebetleri, yıkılmamış bir milli dayanışmanın ender örneklerinden olmaktadır.

Büyüklere saygı, küçüklere şefkat ve sevgi yanında sosyal yardımlaşma halen yaşanmaktadır.

İşte bizlerde doğduğumuz yerde değil de doyduğumuz yerdeki hemşerilerimizle Sincan Çankırılılar Derneği olarak bu değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarabilmek için yaz ayları etkinliği kapsamında üyelerimizi dostlarımızı günü birlik Çankırı kültür gezileri düzenleyerek kültür mirasımıza köprü kurarak aktarıyoruz çok şükür.

Bu turların bir kısmı kitle turizmi olarak yapılmaktadır. Aynı şekilde içinde Pamukkale ya da Kapadokya adı geçen her gezi de kültür turu olmaya Biz anneler ve babalar olarak tatile gidip beş altı gün bir otelde kaldığınızda, oteliniz ne kadar konforlu olursa olsun, hep aynı şeyleri yapmak tatil keyfinizi azaltabilir, tatil bitse de eve dönsek moduna sokabilir bizleri.

Oysa bütün bir yıl bu tatilin hayalini kurdunuz. Yazık değil mi? Kültür turları tatil yapmak istediğiniz bölgeyi en ince ayrıntısına kadar gezmenize olanak tanır.

Programlı gezmeyi sevmeyenlerden olsanız bile, gördüğünüz yerlerden, rehberinizden, otobüsünüzdeki eğlenceli ortamdan sonra fikriniz değişebilir.

Kültür turları ve gezilerin amacı gittiğiniz bölgeyi doğal güzellikleri, tarihi eserleri, kültürü, insanları, mutfağı, eğlenceleri ve akla gelebilecek her türlü ayrıntısıyla tanımayı amaçlar. Bunu da o sürede yapacağınız standart bir tatilden daha uygun fiyata yapar.

Böylece sorunsuz bir şekilde otobüsünüzde yolculuk yaparsınız.

Yanınızda getirmeniz gerekenler;

– Mevsime uygun olarak yedek eşya ( yedek tshirt, sweatshirt, pantolon, şort, çorap ve ayakkabı)

– Rahat bir yürüyüş ayakkabısı ( tercihen bilekleri saran bir bot )

– Yağmurluk

– İçecek ikramları için kupa bardak, su ihtiyacı için pet şişe ya da matara

– Şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi ( yaz mevsiminde)

– Atkı, bere, eldiven (sonbahar ve kış mevsiminde)

Her yaştan insanın, her mevsimde tercih ettiği bir seyahat ve tatil türü. İstikamet ve fiyatlardaki çeşitlilikler kültür turlarını daha da cazip kılıyor. Kültür turlarına bir giden tekrar tekrar gidiyor. Hala kültür turuna katılmadıysanız veya görmediğiniz yerler varsa hiç vakit kaybetmeyiniz.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir