RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

Zaman o kadar çabuk geçiyor ki 2018 yılı daha dün gibi gönderdiğimiz oruç ayı 2019 yılı ramazan geliverdi çok şükür kavuşturana. Diyanet işleri başkanlığının bildirimine göre

Ramazan’ın 1. günü 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü başlayacak. 4 Haziran, Salı 2019 günü ise son gündür.

3 Haziran Ramazan Bayramının arifesidir. Ramazan bayramının birinci günü 4 Haziran Salı günüdür. 6 Haziran Perşembe günü ise Ramazan bayramının 3.günüdür.

Yılın en bereketli zamanları olarak görülen Ramazan ayı için geri sayım başladı.

On bir ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayı oruç tutularak geçirilecek. Yeryüzünü bir kez daha Ramazan iklimi sardı. Din adamlarına göre Ramazan’ın en önemli özelliklerinden biri “Kur’an ayı” olması…

Kur’an-ı Kerim’i okuyarak anlamaya çalışmak gerekli, paylaşma ve yardımlaşma duyguları ön plana çıkmalı.

Kur’an ile gelen varlık algısının maddi ve manevi geleneksel olarak bütün bir ayın içine sıkıştırılmış hali ramazan. Çünkü Kuran-ı Kerim gerçekten insanlığa bir hidayet ve şifa kaynağıdır hidayet rehberidir o ramazanda nazil olmaya başladığı için bu ay rahmet ayı bereket ayı Kuran ayıdır ondan dolayı da 11 ayın sultanı diye vasıflandırılmıştır.

Ramazan ayında Kur’an-ı Kerimin gösterdiği yasak ve emirler bütünüyle toplum hayatına yansıyor.

Oruçlu müminler gün boyu aç kalarak sabrı öğreniyor, bedenini dinlendiriyor ve bütün kötülüklerden uzaklaşıyor. Kuran’ı Kerimle haşır neşir olan gönüllerse Allah’ın rahmetiyle kuşanıyor. Ramazan ayını iyi değerlendirmenin yollarından biri de mukabele geleneğini sürdürmek, hatmi şerif yapmak…

Ramazan’da yardımlaşma ve dayanışma duyguları ön plana çıkmalı, fakir fukara gözetilmeli.

Ramazan’ın, birlik ve beraberlik zamanı olduğu da unutulmamalı… Zira iftarıyla sahuruyla, teravihiyle ramazan, müminlerin hep beraber hareket ettiği bir ay.

Ramazan ayı geldi. Bir ay boyunca hem oruç tutacak hem de sevdiklerimizle birlikte iftar ve sahurda vakit geçirmenin keyfini yaşayacağız. Ramazan ayına özel geleneklerimizi tekrarlayacak, ruhumuzu olduğu kadar bedenimizi de dinlendireceğiz.

Uzmanlar, yemek ve yaşam düzenimiz değiştiği için ramazan ayında özellikle sağlığımıza dikkat etmemiz gerektiğini belirtiyorlar. Tüm gün oruç tuttuktan sonra iftarda ve ertesi güne kadar olan zaman diliminde beslenmemize dikkat etmemiz şart. Yoksa vücudumuzu dinlendirmek yerine daha da fazla yormamız ve sağlığımızı riske atmamız olası.

Ramazan, nefsimizi kontrol altına alırken psikolojik olarak da rahatladığımız, bunun yanı sıra fiziksel olarak da sağlığımızı kontrol altında tutmamızı sağlayan bir dönemdir. Bu dönemde değişen günlük yaşantımızı daha rahat ve sağlıklı geçirmek için uzmanların görüş ve önerilerini dikkate almalıyız.

Ramazan ayı boyunca gündüzleri tükettiğimiz yiyecekleri akşam ve geceye yaymamız gerekiyor. Normalde günlük 4-6 öğün yememiz önerildiği için, bu düzeni iftar ile sahur arasına yaymak doğru bir yemek düzeni yaratmamızı sağlar.

Hafif bir iftarın ardından bir iki saat sonra akşam yemeği tarzında ana yemeklerden oluşan bir öğün yemek, ardından sahura kadar aralıklı olarak meyve, yoğurt ve kuruyemiş gibi hafif ve sağlıklı yiyeceklere yönelmek önemli. Sahur ise güne başlama ve kahvaltı olarak değerlendirilebilir.

Ramazan ayında vücudumuz için hedefimiz kilo vermekten çok kilo alımını önlemek ve mevcut kilomuzu korumak olmalıdır. İftar ile sahur arasında günlük alınması gereken et, sebze ve ekmek grupları dengeli bir şekilde dağıtılmalı, bir tarafa ağırlık vermekten kaçınmalıdır.

Pek çok kişi ramazanda uzun süre aç kalındığı için kilo vereceğini düşünürken, bunun tam tersi gerçekleşince şaşırmaktadır. Sağlıklı beslenme düzeni kurulmadığında Ramazan ayında kilo almak oldukça sık görülen bir durumdur.

Sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek dileklerimle.

Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapınızı asla kapatmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir