ÖZGÜVEN

Özgüven sizin kendinizi değerlendirmenizdir, bir başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğü ya da hissettiği değil sizin kendi hakkınızdaki duygu ve düşüncelerinizdir.

Özgüven başarısızlığın sebebi ve başarının anahtarıdır.

Sizin kendi hakkınızda ne düşündüğünüz, başkalarının sizin hakkınız da ne düşündüğünden çok daha önemlidir.

Yapılan araştırmalar her yedi kişiden altısının özgüveninin düşük olduğunu ortaya koyuyor, işe geç kalırız, sürekli televizyonun başındayızdır, fazla yeriz, anlamsızca uzun, uzun sosyalleşiriz, isteksiz ve hiçbir şey yapmaya enerjimiz yok.

Gördüğünüz rüyalar nasıl? Sürekli olumsuz mu? Bunları yorumlamak için rüya tabirleri kitabına ihtiyacımız yok.

Kendinizi mahcup, kaybeden boyun eğer bir durumda mı görüyorsunuz?

Rüyalarınıza bir karamsarlık ve korkumu hakim? Bu bilinçaltınızın nelerle dolu olduğunu ve aslında nelere inandığınızı gösteriyor.

Bunun üzerine de çalışmamız gerekiyor bu zinciri bir yerinden kırmamız gerekiyor, böyle duygular içerisindeyken hayatınızda yeni bir sayfa açamazsınız.

Kendinizle ve hayatla barışık olmak nasıl olurdu? Yeniden doğmuş gibi olurduk, herhalde hayatımız boyunca taşımış olduğumuz bütün yükleri üzerimizden atmış olurduk. Kendimize güvenirdik, kendimizi iyi hissederdik, hayattan keyif alırdık, kendimizi iyi şeylere layık görürdük. İşimizde daha yükseğe tırmanırdık daha iyi bir eş daha iyi bir anne baba ve daha iyi çalışma arkadaşları olurdu neşe ve mutlulukla dolup taşardık

Bu da özgüven sahibi olduğumuz da gerçekleşecektir.

Özgüvenle ilgili gazete ve dergi yazılarını ve kitaplardaki özgüvenle ilgili bölümleri okumak insana kuvvet ve güç verir bana ise büyük keyif verir.

İnsanlara tecrübelerimle, özgüvenimle, doğru olanı anlatabilirsem kendimi dünyanın en mutlu insanı olarak görürüm.

Saygı değer okurlarım sizleri de özgüven sahibi olarak görmek umudu ile Hoşça kalın Dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Çankırılı Şair- Yazar Necati ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir